مطالب

چرا بدون پتو نمی توانیم بخوابیم؟

درمان خواب
خوابیدن در هوای گرم، گاهی اوقات، می‌تواند به‌مراتب سخت‌ از، کار کردن باشد. همانطور که می‌دانید،‌ برداشتن پتو یا ملحفه‌ای که با اون خودتان را پوشانده‌اید، اولین راه‌ حلی است که به ذهن‌تان‌ خطور می‌کند. اما این راه حل هیچ‌وقت امکان‌پذیر نیست و شما بدون یک پوشش خیلی نازک حتی یک ملحفه نمی‌توانید بخوابید. همانطور که هر کس حداقل یک‌بار در زندگی چنین چیزی را تجربه کرده است.
ممکن است شما قبل از اینکه بخواهید بخوابید یه حمام آب سرد بگیرد یا اینکه فقط نصف بدنتون را زیر پتو کرده باشید یا اینکه یک پنکه جلوی تخت خواب خود تنظیم کنید ولی اصلا نباید به‌این‌که بدون پتو بخوابید،‌ حتی فکر کنید.
و الان می‌رسیم به این سوال که چرا خوابیدن بدون پتو یا ملحفه اینقدر سخت است؟ و حتی یکی از عواملی است که کیفیت خواب ما را بیش‌تر می‌کنند؟ ممنون که پرسیدید.

پتو و ملحفه یکی از لوازم مورد نیاز همیشگی برای خواب شما هستند.

الن ورمتر،‌ پزشک متخصص و پرستار خانواده و سخنگوی انجمن “خواب بهتر” در‌ این‌باره می‌گوید: ریتم شبانه‌روزی بدن ما به دما وابسته است، و کاهش دمای مرکز بدن درست قبل از خواب اتفاق می‌افتد و همینطور به پایین آمدن در طول خواب ادامه می‌دهد. این یک روش است که بدن برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در طول شب استفاده می‌کند و این انرژی را به دیگر سیستم‌ها مثل سیستم هضم غذا هدایت می‌کند.ملحفه و پتو، از پایین رفتن دمای بدن ما در طول شب جلوگیری می‌کنند و این امکان را به اعضای داخلی بدن می‌دهد که بدون وقفه مراحل بازسازی و ترمیم خود را انجام دهند. در ادامه نمودار دمای بدن نسبت به شبانه‌روز را مشاهده می‌کنیم که بدن در زمان خواب، افت دمای شدیدی دارد

دمای بدن

اما در هوای گرم، امکان‌پذیر نیست…

وقتی هوا ناجوان‌مردانه گرم است، انداختن پتو به‌هیچ‌وجه امکان‌پذیر نیست. آن‌هم فقط برای یک چیز، به این دلیل که، حتی یک ملحفه بسیار نازک گرمای بدن ما را بیش‌تر می‌کند و پروسه‌ی خواب ما را سخت‌تر می‌کند. ورمتر در این باره می‌گوید: اگر شما زمان خواب گرم هستید و روی خود پتو می‌اندازید همانند این است که زیر پتو یک اجاق گاز روشن کرده باشید. و از آنجا که افت تدریجی دمای بدن یکی از نشانه‌های زمان خواب است. گرم شدن بدن، مغز شما را به کار می‌اندازد و فکر می‌کند زمان آن است که فعال شود نه استراحت کند و اگر شما با این شرایط  بخوابید، امکان ندارد شما در همان شرایط بمانید. ورمتر در این باره می‌گوید: در این حالت دمای بدن تا جایی بالا می‌رود که شما را از خواب بیدار کند زیرا بدن در این زمان باید خنک باشد. و این خواب به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

دل کندن از پتو به این سادگی‌ها نیست…

کشیدن پتو روی بدن برای خواب به همان اندازه نشانه‌ی خواب است که کاهش دما قبل از خواب یکی از این نشانه‌هاست. که متخصصان خواب این نشانه‌ها را”وابستگی‌های شروع خواب” می‌نامند. و این نشانه‌ها،‌ بخشی از روتین شما هستند که مغز شما بدون این نشانه‌ها نمی‌تواند تشخیص دهد که شما برای خواب آماده‌اید.
سانام هافئز که یکی از متخصصان عصب‌شناسی از دانشگاه کلمبیا در نیویورک است می‌گوید: REM(rapid eye movement) یا حرکت سریع چشم در زمان خواب که یک امر طبیعی است باعث ترشح سرتونین که یک انتقال دهنده عصبی است که موجب افزایش آرامش است، می‌شود

سرتونین

حالا سِرتونین چه ارتباطی با خواب و پتو دارد؟

استفاده از پتو، به خصوص پتو‌هایی که وزن بالاتری دارند. به ما در بهتر خوابیدن کمک شایانی می‌کند. حالا چطور؟ ورمتر می‌گوید: این سنگینی پتو باعث به وجود آمدن یک فشار بر روی سطح بدن ما می‌شود که این فشار باعث افزایش ترشح سروتونین و دوپامین که عملکردی شبیه سروتونین دارد، می‌شود.
اگر برداشتن پتو یا ملحفه به همان اندازه خواب شما را مختل می‌کند که گرم شدن بیش از هوا می‌کند. پس راه حل چیست؟ متخصصان خواب در این باره می‌گویند: ابتدا سعی کنید محل خواب خود را خنک، خشک و آرام نگه دارید.

همیشه یک حمام آب گرم قبل از خواب بگیرید.

متخصصان خواب در استرالیا می‌گویند: وقتی بدن خود را زیر دوش آب گرم، می‌شویید. این عمل، فرایند حرارتی قبل از خواب را تسریع می‌بخشد و شما زودتر احساس خواب می‌کنید و به خواب می‌روید.

دوش گرفتن

حالا این یعنی چی…

آبی که بعد از حمام بر روی سطح پوست شما می‌ماند برای بخار شدن و از بین رفتن،‌ نیاز به افزایش دما دارد و این گرمی را از بدن شما می‌گیرد. پس بدن شما دما از دست می‌دهد و به عبارت دیگر، خنک می‌شود و بدن،‌ با کاهش دما،‌بیش‌تر احساس خواب‌آلودگی می‌کند و راحت‌تر می‌خوابید.

از پتوی سبک‌تر استفاده کنید.

اگر توانایی خواب بدون پتو را ندارید هیچ اشکالی نداره. شما می‌توانید از یک پتوی سبک‌تر برای خواب استفاده کنید. فقط این نکته را باید در نظر داشته باشید که بدن شما زمان می‌برد که به این شرایط برای خواب عادت کند. ورمتر در این‌باره می‌گوید: مغز شما در ابتدا متوجه تغییر وزن پتوی شما نمی‌شود.با گذشت زمان و تغییر تنفس بدن در زمان خواب، مغز ما به این فرایند پی می‌برد.

پتوی سبک

سعی کنید با لباس زیر بخوابید

اگر شما هم عادت دارید که با پیژامه بخوابید. باید این موضوع را در نظر داشته باشید که پیژامه،‌ می‌تواند گرمای بدن شما را در زیر لباس محفوظ کنید. ورمتر در این‌باره می‌گوید: با لباس زیر بخوابید تا نیمه‌شب برای تعویض لباس خود،‌ از خواب بیدار نشید.

بر روی بالشتِ خود سرمایه‌گذاری کنید.

یکی از متخصصان خواب در آلمان می‌گوید: دمای مغز شما برای اینکه آماده‌ی خواب بشود باید ۱ یا ۲ درجه کاهش یابد و این فرایند فقط با وجود بالش‌های خنک امکان پذیر است. با سرمایه‌گذاری بر روی بالش مناسب می‌توانید فرایند خواب خود را تسریع ببخشید.
دو دلیل وجود دارد که باعث خنک بودن بالش می‌شود . دلیل اول، الیاف درون بالش است. اگر جنس الیاف بالش، هالو فایبر یا میکروفایبر باشد، هوا به راحتی از این الیاف عبور می‌کند و همیشه خنک باقی می‌ماند. دلیل دوم، پارچه رویی بالش است که باید تنقس‌پذیر باشد مثل، تنسل، وینتکس، پارجه تخی و … . برای مشاهده بالش خنک می‌تونید از طریق دکمه پایین به صفحه بالش هدایت شوید.

خرید بالش

بالش

 

پتو‌های خنک سنگین را امتحان کنید.

پتوهایی وجود دارد که از لحاظ وزن بسیار سنگین هستند، اما با توجه به مواد اولیه‌شان، جنس بسیار خنک و لطیفی دارند مثل پتو نیکوبافت و پتو لاله . این پتو‌ها قیمت بالاتری نسبت به بقیه پتوها دارند ولی ارزش خرید را حتما دارند. چون ما یک سوم زندگی خود را در خواب هستیم.

پتو بامبو هم می‌تونه کمک کنه.

با‌ این‌که پتو‌های بامبو بسیار لطیف و مخملی هستند و وزن بالای هم دارند. اما گرما را به راحتی از خود عبور می‌دهند و بسیار مناسب برای خواب هستند و به شدت پیشنهاد می‌شود.

پتو بامبو

پا برهنه بخوابید

پژوهشگران خواب در این مورد می‌گویند: قبل از خواب پای خود را در آب سرد قرار دهید و برای خواب از جوراب یا پوشش دیگری استفاده نکنید. این مورد به کاهش کلی دمای بدن در زمان خواب کمک شایانی می‌کند.

به خودتون فضا دهید

ورمتر در این‌باره می‌گوید: خوابیدن نزدیک شریک زندگی خود، شاخص گرمای بدن را تقویت می‌کند. اگر تشک‌تان به اندازه کافی بزرگ است. سعی کنید با فاصله از هم بخوابید که خواب یک دیگر را مختل نکنید.

خواب

حرف آخر

خواب به طور معمول یک سوم زندگی هر شخص را تشکیل داده است. سرمایه‌گذاری و اهمیت‌دادن به این قسمت، هم کیفیت خواب شما را بالا می‌برد هم باعث افزایش انرژی شما در طول روز می‌شود و روز شما را می‌سازد. پس ارزش‌قائل شدن برای خواب،‌ یک امر ضروری برای هر شخص است

یک دیدگاه در “3”

 1. بسیار مقاله جالبی بود هیچوقت فکرشو نکرده بودم که بدون پتو نمی‌تونم بخوابم.
  مرسی از سایت قابل اعتماد کالاچیو

  1. mohammadsea25 گفت:

   مطلب بسیار جالبی بود چون از نظر علمی دلیل این اتفاق رو نمیدونستم مرسی از مطلب مفیدتون و همینطور مشتری مداریتون.
   محصولات به دستم رسید سالم و مثل عکساشون
   ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *