مطالب

همه چیز درباره درمان خواب سبک

همه چیز درباره درمان خواب سبک

به دلیل اهمیت فراوان خواب خوب و تاثیری که بر سلامتی جسم، روح و روان افراد دارد، تصمیم داریم در این مقاله به توضیحاتی در مورد درمان خواب سبک بپردازیم.

معمولا در برخورد با افراد مختلف، جملاتی از این قبیل از آن‌ها می‌شنویم که: من راحت می‌خوابم، من دیشب اصلا نخوابیدم، خوابیدم ولی همش بیدار شدم، من خواب راحتی ندارم، من انگار اصلا نمی‌خوابم و خوابم خیلی سبکه و با هر سر و صدایی بیدار می‌شم؛ بنابراین در مورد خواب می‌توان گفت که برخی افراد خواب عمیقی دارند و به خوبی استراحت می‌کنند، ولی برخی دیگر دارای خواب سبک هستند و با آهسته‌ترین حرکت و یا صدایی در محیط اطراف، از خواب بیدار می‌شوند؛ که خواب عمیق و راحت برای این دسته از افراد بسیار سخت و شاید دور از انتظار آن‌هاست.

خواب سبک

افراد دارای خواب سبک، باید هر چه سریع تر به دنبال درمان مشکل خود باشند تا بتوانند به خواب و استراحت کافی پرداخته و به کمک آن خستگی جسمی و روحی خود را کاهش داده و از بین ببرند.
این افراد نسبت به دیگر افراد در طول خواب، بیش‌تر تکان می خورند و گاهی حتی حرف زدن و صحبت کردن را تجربه می کنند و حتی شاید جواب سوال های اطرافیان خود را هم بدهند.
جالب است بدانید که آن ها در این مرحله از خواب، رویا می بینید و زمانی که از خواب  بیدار می شوند در می یابند که آنچه در خواب سبک دیده اند، هیچ داستان پیوسته و منسجمی ندارد و تنها بخشی یا برشی از احساسات و افکار روزانه آن ها به صورت درهم و برهم  بوده که به سراغشان آمده است.
پژوهش های مختلف نشان داده اند که چرا برخی افراد خواب سبک دارند و برخی دیگر به هیچ عنوان دچار این معضل نیستند. باید گفت که پژوهشگران علت های مختلفی  را در این امر دخیل می‌ دانند  و بیان می دارند که سبک زندگی، شیوه ی نگرش و گذران فعالیت های روزمره، بر کیفیت و اختلال خواب نیز موثر است و همچنین بیان می دارند که اختلال در عملکرد و فعالیت مغز در طول روز، تاثیر مستقیم بر روند خواب و سبک یا سنگین بودن آن دارد.

 

اهمیت درمان خواب سبک

آیا شما نیز تجربه بیدار شدن های پی در پی در طول خواب شبانه را داشته اید و یا برای شما اتفاق افتاده که به خاطر سر و صدا  و یا نور زیاد از خواب بیدار شوید و دیگر نتوانید به راحتی بخوابید؟ این رخداد  هرچند وقت يک بار روی می دهد و یا دفعات زیادی با آن مواجه می شوید؟
اگر شما جز آن دسته از افرادی هستيد که حتي اگر اهالی خانه در اتاقی دیگر صحبت می کنند باعث بیدار شدن شما از خواب می شود، باید بدانید که دچار معضل خواب سبک هستید و اين موضوع اصلا خوشايند نخواهد بود؛ و حتی زمان هایی که از خواب بیدار می شوید و متوجه می شوید که دیگر افراد خانواده شما در کمال آرامش خوابیده اند، بیشتر ناراحت و عصبانی می شوید. به هر حال داشتن خواب راحت و رسیدن به آرامش، نیاز هر فردی محسوب می شود و شما نیز باید علت اختلال خواب خود را دریافته و برای درمان خواب سبک خود اقدام نمایید.

اهمیت درمان خواب سبک

راهکارهایی برای درمان خواب سبک

موضوع مشخصی که در این زمینه وجود دارد و شما باید بدان توجه کنید این است که، در نظر داشته باشید مغز شما اثر پذیری زیادی از محیط اطراف و افکار و احساسات شما دارد؛ که عاملی برای اختلال در خواب به شمار می رود و تنها به وسيله خواب شبانه است که می تواند انرژي هدر رفته ی خود را بازیابد. مغز انسان در حین خواب و در شرایط عادی و سلامت نیز فعال است و محرک ‌هاي بيروني را دريافت و پردازش مي‌کند و بدان واکنش نشان می دهد. این امر یعنی  فعال و هوشیار بودن مغز در حین خواب، به دلیل حفظ امنيت انسان در مواجهه با خطرات محيطي تعبیه شده است و يک ضرورت محسوب می‌شود.
توصیه می شود برای درمان خواب سبک، حتما فعالیت هایی انجام دهید تا قدرت پردازش مغز خود را بهبود دهید و با انجام تمریناتی چون مدیتیشن و یوگا و پیاده روی کردن در فضاهای سبز و خوش آب و هوا به آرامش خود بیفزایید و استرس و دغدغه های روزانه را کاهش دهید.
از یک رژیم غذایی سالم و مغذی پیروی کنید و مصرف شیرینی را تا حد امکان کاهش دهید و قبل از خواب از خوردن خوراکی های کافئین دار بپرهیزید. سعی کنید ساعات قبل از خواب را کتاب بخوانید و یا به یک موسیقی آرام بخش گوش دهید و ذهن و ضمیر خود را برای یک خواب راحت و عمیق آماده سازید.
اگر  قبل از خواب افکار مزاحم به سراغ شما آمده و باعث ایجاد تنش و استرس در شما شدند، به آرامی آن تفکرات را از خود دور کرده و خود را از نشخوار فکری رها سازید، یک خاطره خوب و یک منظره زیبا را تجسم کنید تا مغز شما به حالت ریلکس و آرامش رسیده و برای یک خواب راحت آماده شود.

راهکار‌هایی برای درمان خواب سبک

 

درمان خواب سبک و ارتقای سلامت بدن

این موضوع بر کسی پوشیده نیست که داشتن خواب راحت به انسان آرامش می بخشد و منجر به افزایش سلامتی وی می گردد. افرادی که دارای خواب سبک هستند متاسفانه نمی توانند به راحتی از طریق استراحت و خواب عمیق، به سلامتی و آرامش دست یابند. در خصوص این موضوع باید گفت که بدن انسان شباهت زیادی به باتری دارد و با انجام فعالیت‌های گوناگون خسته و ضعیف می شود و بایستی در حین خواب دوباره شارژ شده و توانایی لازم را بدست آورد و برای دستیابی بدان باید به درمان خواب سبک پرداخت تا بدین شیوه بتوان به یک خواب راحت رسید.
افرادی که دارای خواب سبک هستند معمولا به دلیل بد خوابی و یا بی خوابی خود، درگیر مشکلات زیادی از قبیل عملکرد ضعیف حافظه، کاهش تمرکز و دقت، کاهش هوشیاری، خستگی و تنبلی، استرس و اضطراب و بسیاری موارد دیگر هستند. خواب سبک باعث ایجاد چاقی موضعی، بیماری قند و بیماری عصبی می شود و به دلیل کاهش تمرکز، بروز خطا و اشتباه را در انسان افزایش می‌دهد.
هر فردی تقریبا یک سوم از فرایند زندگی خود را در خواب به سر می‌برد و می توان گفت که کیفیت خواب، اهمیت زیادی داشته و نقش موثری بر سلامت انسان ایفا می‌کند.
درمان خواب سبک باعث می شود که یک خواب عمیق و راحت را تجربه نمایید و بدین شیوه عملکرد مغز نیز بهبود می‌یابد. از آنجایی که تمام فعالیت ها و عملکردهای بدن انسان نشات گرفته از فعالیت ذهن و مغز است و تاثیر به سزایی در روند یادگیری و خلاقیت و انجام امور مختلف دارد، بنابراین باید گفت که درمان خواب سبک و برخورداری از یک خواب عمیق شبانه و تداوم آن، یکی از بهترین شیوه های تقویت نیروی مغز و ذهن و افزایش بهره وری و کارایی در انسان است.

عوارض خواب سبک

 

نتیجه گیری

در نهایت باید اشاره کنیم که خواب عمیق و با کیفیت، فواید بسیار زیادی دارد و برخورداری از یک الگوی  خواب مناسب و منظم، بسیار مهم است و  تاثیر زیادی بر سلامت عمومی هر فردی دارد. یک خواب عمیق به شما کمک می‌کند تا پس از برخاستن از رخت‌خواب احساس شادی و نشاط داشته و  با میزان انرژی بیش‌تری به سمت کار و فعالیت‌های روزانه ی خود پیش روید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *