مطالب

نقش تغذیه قبل از خواب بر سلامتی انسان

تغذیه قبل از خواب

نقش تغذیه قبل از خواب بر سلامتی انسان

متخصصین علوم تغذیه معتقدند که تغذیه قبل از خواب، قند خون بدن را تنظیم کرده و هورمون های ضروری و مورد نیاز بدن را ترشح میکند. مواد مغذی که موردنیاز بدن می باشد را تولید کرده و در نتیجه به حفظ سلامتی بدن و داشتن خواب با کیفیت تر کمک  میکند.
و حتی اگر شما مواد غذایی مناسب را برای تغذیه قبل از خواب انتخاب کنید، میتوانند در زمانی که خواب هستید هم کاهش وزن داشته باشید.

 

نقش تغذیه قبل از خواب بر خواب با کیفیت تر

همانطور که همه ما میدانیم با پایان یافتن روز و در آغازین ساعات شب، میزان ترشح هورمون هایی که وظیفه سوخت و ساز مواد غذایی درون بدن را دارند، به شدت کاهش یافته و رفته رفته قطع می شود. و در نتیجه ی آن، عمل هضم غذا رو به کندی می رود. به همین دلیل است که دانشمندان توصیه میکنند که شام در آغاز شب و تا حد ممکن سبک میل شود، تا سبب بهم ریختن کارکرد طبیعی مغز و اعصاب و همچنین بی خوابی هایی شبانه نشود.
همچنین از اواخر شب تا سحرگاه، بدن هورمون های مفیدی که مورد نیاز برای رشد، ترمیم و بازسازی سلول های آسیب دیده هستند را در خواب ترشح می کند؛ و اگر در آن زمان ها فرد بیدار باشد، از دریافت این هورمون های مفید محروم می ماند.

نقش تغذیه بر خواب

چه چیزهایی را به عنوان تغذیه قبل از خواب بخوریم؟

گیلاس: به دلیل داشتن ملاتونین، یا همان هورمونی که به تنظیم چرخه خواب و بیداری کمک میکند.
موز: منبع غنی از منیزیوم و پتاسیم بوده و همچنین به تنظیم  هورمون های خواب کمک می کند.
بادام: حاوی مقدار زیادی منیزیوم و کلسیم بوده که کلسیم کمک شایانی به تولید ملاتونین و تریپتوفان می نماید.
گوشت مرغ: گوشت مرغ دارای تریپتوفان بوده که اثر خواب آوری زیادی دارد.
شیر کم چرب: شیر هم به دلیل دارا بودن مقدار زیادی هورمون های خواب آور، گزینه مناسبی برای تغذیه قبل از خواب به شمار می رود؛ ولی بسیار مهم است که شیر کم چرب باشد تا به آسانی هضم شود.
کیوی: میوه کیوی علاوه بر دارا بودن مقدار زیادی ویتامین ث، آنتی اکسیدان و ویتامین ای، دارای هورمون سروتونین می باشد که می تواند به تنظیم خواب بدن کمک برساند.
اسفناج: مصرف اسفناج به دلیل غنی بودن از ویتامین های ث، ب۶، منیزیوم و همچنین تریپتوفان، کمک می کند تا فرد مشکل بی خوابی نداشته باشد.

چه چیزهایی را به عنوان تغذیه قبل از خواب بخوریم

چه چیزهایی را به عنوان تغذیه قبل از خواب نخوریم؟

غذای چرب: خوردن غذای چرب به عنوان تغذیه قبل از خواب، به این دلیل که بدن نمی تواند چربی سوزی داشته باشد، دچار سوء هاضمه شده و معده را سنگین میکند، در نتیجه باعث می شود که کیفیت خواب فرد دچار اشکال شود.
بستنی و یا مواد قندی: مصرف مواد قندی قبل از خواب، باعث ایجاد انرژی در بدن شده و ریتم و چرخه خواب بدن را به هم می ریزد. بعلاوه اینکه این قندها به چربی تبدیل شده و سلامت فرد را به خطر می اندازد.
کافئین: قهوه و یا نوشیدنی های کافئین دار به این دلیل که اثری طولانی مدت بر بدن داشته و گاها این اثر تا ۱۴ ساعت هم میتواند باقی بماند و باعث تحریک سیستم عصبی شوند؛ در نتیجه گزینه مناسبی برای تغذیه قبل از خواب نمی باشد، چرا که سبب مختل شدن خواب فرد می شوند.
الکل: برخلاف تصور عامه مردم که فکر میکنند نوشیدن الکل در شب، خواب راحت و عمیقی را به ارمغان می آورد، باید گفت که چنین نیست.
مصرف الکل مانع آن خواهد شد که خواب شما، با کیفیت و عمیق باشد و همچنین مانع تجدید قوای بدن بعد از بیداری میشود. که نتیجه ای جز خستگی و کسالت در طول روز را به همراه ندارد.
گوشت قرمز: گوشت قرمز به دلیل داشتن مقدار زیادی چربی و پروتئین، نیاز به ساعات طولانی تری برای تجزیه و هضم دارد. در نتیجه بهتر است به عنوان تغذیه قبل از خواب مورد استفاده قرار نگیرد تا بدن در زمان خواب بتواند در آرامش قرار گیرد و مجبور به فعالیت نشود.
از طرفی به دلیل وجود آهن و تریپتوفان در گوشت قرمز، که به ترشح هورمون خواب کمک می کند؛ بهتر است که این ماده غذایی را به عنوان وعده شام و با فاصله چند ساعت قبل از به خواب رفتن مصرف کرد.
سیر و غذاهای تند: مواد غذایی تند و ادویه دار به دلیل تحریکاتی که در سیستم بدن ایجاد می کند، درجه حرارت بدن را افزایش داده و همچنین می تواند منجر به بالارفتن ضربان قلب شود.
مصرف این مواد در فاصله ای نزدیک به زمان خواب، در برخی موارد منجر به درد معده و یا رفلکس اسید معده می شود.

ارتباط شام و تغذیه قبل از خواب بر کابوس دیدن

به طور حتم پیش آمده که وقتی برای کسی تعریف می کنیم که خواب بد دیدم یا کابوس وحشتناکی داشتم، اولین جوابی که می شنوید این است: «غذا کمتر بخور تا کابوس نبینی. یا شام سبک تر بخور تا راحت تر بخوابی». و البته که واقعیت هم چیزی جز این نیست.
فاصله زمان غذا خوردن با خواب و همچنین انتخاب مواد غذایی سنگین و حجیم برای وعده شام، و همینطور میزان غذای مصرفی فرد قبل از خواب، مطمعنا بر کیفیت خواب تاثیرگذار است.
علاوه بر همه این ها، افرادی که دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن را ترجیح می دهند، نه تنها زمان مناسبی که بدن در خواب شبانه، به ترمیم و بازسازی و سم زدایی خود می پردازد را از دست میدهند؛ بلکه دیر بیدار شدن در روز رهاوردی جز کسلی و بیحالی ندارد و فرد زمان مفید خود را برای پرداختن به فعالیت های روزمره را هم از دست میدهد. ترجیحا بهتر است که فرد در ساعت حدود ۱۱ شب به رختخواب رفته و در حدود ۵ صبح از خواب برخیزد.

نقش تغذیه قبل از خواب بر کابوس دیدن

و در انتها چند توصیه مهم

از خوردن مواد غذایی آبدار که ادرارآور هستند مانند هندوانه، به عنوان تغذیه قبل از خواب استفاده نکنید؛ چرا که مجبور می شوید چند بار در طول شب بیدار شوید.
بطور کلی در طول روز از تعداد وعده های غذایی بیشتر ولی با حجم کم، و با فاصله زمانی نزدیک استفاده کنید تا در طول شب احساس گرسنگی و یا سیری بیش از حد نداشته باشید . بتوانید خواب عمیق و با آرامشی را تجربه کنید.
در نهایت از تاثیر دمنوش و نوشیدنی های آرامش بخش قبل از خواب غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *