مطالب

مهم ترین عوارض شب بیداری

شب بیداری

یکی از مسائلی که به مقوله خواب مربوط می‌شود و این روزها در بین افراد بسیار شاهد آن هستیم، دیر خوابیدن یا همان شب بیداری است که در این مقاله، به معرفی عوارض شب بیداری خواهیم پرداخت.در گذشته بسیار رایج و همه گیر بوده که افراد، صبح خیلی زود از خواب بیدار شده و به کار و زندگی مشغول می‌شدند و در ساعات آغازین شب به خواب می‌رفتند، ولی امروزه با تغییر سبک زندگی، پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی‌های افراد، بسیار شاهد معضل شب بیداری هستیم.می‌دانیم که از ساعت یازده شب به بعد هر یک ساعت، هورمون مخصوص و مشخصی در بدن حین خواب ترشح می‌شود که به حفظ سلامت بدن کمک بسیاری می‌کند و از مهم‌ترین عوارض شب بیداری از دست دادن این هورمون‌های مفید و مورد نیاز بدن است. در ادامه به معرفی مهم‌ترین عوارض شب بیداری می‌پردازیم.

عوارض شب بیداری

شب بیداری و مشکلات بینایی

یکی از آشکارترین اثرات خوابیدن، تسکین و آرامش چشم‌هاست که در نتیجه در پی کم خوابی و یا شب بیداری، اختلالاتی همچون: دوبینی، تاری دید و دید تونلی در بینایی افراد ایجاد می‌شود. هرچه فرد از خواب خوب دورتر می‌شود، اختلالات بینایی به او نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود.

شب بیداری و ابتلا به چاقی

یکی دیگر از عوارض شب بیداری، به هم ریختن تنظیمات هورمون‌های بدن می‌باشد. افرادی که شب‌ها تا دیروقت بیدار می‌مانند، به دلیل اشتهایی که در اواخر شب به سراغشان می آید، میزان کالری زیادی را در آن ساعت به بدن خود وارد می‌کنند؛ تداوم این روند نتیجه‌ای جز چاقی برای فرد به دنبال ندارد.
طبیعتا موضوع درستی است که فرد زمان بیداری بیش‌تر از زمان خواب کالری می‌سوزاند، ولی اگر فرد در آن زمان حجم زیادی کالری به بدن خود وارد کند، به نتیجه‌ای معکوس دست می‌یابد.

تاثیر شب بیداری بر چاقی افراد

عوارض شب بیداری و کاهش سرعت عمل

شب بیداری و نداشتن خواب با کیفیت، منجر به کاهش سرعت عمل و یا همان عکس العمل افراد در مواجهه با شرایط متفاوت زندگی روزمره آنها می‌شود.

براساس نتایج آزمایشات به عمل آماده، امکان تصمیم‌گیری سریع در مواجهه با شرایط مختلف و میزان پاسخ درست، در بین افرادی که خواب به موقع و با کیفیت داشتند، بسیار بیش‌تر از افراد دارای معضل شب بیداری بوده است.

شب بیداری و تضعیف سیستم ایمنی بدن

همانطور که می‌دانیم سیستم ایمنی بدن، وظیفه حفظ سلامتی و دفاع در برابر تمامی عوامل بیماری‌زا را به عهده دارد که نقش بسیار مهمی بر کاهش آسیب پذیری بدن ایفا می‌کند. از طرفی اگر فرد درگیر معضل شب بیداری شود و نتواند با خواب خوب، قدرت و انرژی مورد نیاز خود را به دست آورد، سیستم ایمنی و دفاعی بدن هم ضعیف شده و در نتیجه با کوچک‌ترین عاملی، بدن به بیماری مبتلا می‌شود.

شب بیداری و مشکلات قلبی

از دیگر عوارض شب بیداری می‌توان به افزایش میزان فشار خون افراد اشاره کرد. تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که ۸ ساعت را به طور منظم می‌خوابند، در مقایسه با افرادی که کم‌تر از این زمان در خواب هستند، ضربان قلب منظم‌تر و نرمال‌تری دارند. خواب نامنظم و شب بیداری‌های طولانی، ضربان قلب را بالا برده و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را به شدت افزایش می‌دهد.

شب بیداری و تکرر ادرار

زمانی که فرد به خواب می‌رود سیستم بدن برای تولید ادرار، با روند کندتری به فعالیت می‌پردازد؛ که در نتیجه آن معمولا افراد، نیاز به رفتن به سرویس بهداشتی ندارند. زمانی که فرد شب بیداری دارد، سیستم تولید ادرار به فرایند عادی خود ادامه می‌دهد و در نتیجه فرد را به پر ادراری یا تکرر ادرار شبانه گرفتار می‌کند.

شب ادراری هم می‌تواند نتیجه همین موضوع باشد، چرا که بدن این افراد، حتی در زمانی که به خواب رفته‌اند هم به حالت طبیعی، به فرایند تولید ادرار می‌پردازد.

شب بیداری و ابتلا به دیابت

از دیگر عوارض شب بیداری که اگر بطور مستمر اتفاق بیفتد، مقاومت بدن در برابر تولید انسولین و در نتیجه ابتلا به دیابت نوع دو می‌توان اشاره کرد. هرگز نمی‌توان امیدوار بود به صرف رعایت رژیم غذایی سالم و مناسب، از ابتلا به دیابت جلوگیری کرد؛ چرا که تغذیه مناسب در کنار و به همراه خواب مناسب و باکیفیت، به ثمر خواهد نشست.

شب بیداری و امکان ابتلا به دیابت

شب بیداری و اختلال سیستم گوارش

بیماری التهاب روده که در بین افراد بسیار شایع است، با اختلالات خواب و شب بیداری رابطه مستقیمی دارد. هرچه این اختلالات بیش‌تر شود، شدت بیماری سندروم التهاب روده هم بیش‌تر شده و تداوم اختلالات خواب، سبب حاد شدن این بیماری خواهد شد. خواب منظم و عمیق، معده را آرام کرده و به سیستم گوارشی بدن استراحت می‌دهد.

شب بیداری و عدم تمرکز

بسیاری از فعالیت‌های روزمره که به آنها می‌پردازیم، نیازمند تمرکز هستند؛ فعالیت‌هایی از قبیل: رانندگی، درس خواندن، محاسبات روزانه و حتی آشپزی کردن. شب بیداری و خواب نامطلوب شبانه، تاثیر مستقیم و شدیدی بر تمرکز افراد، در فعالیت‌های روزمره می‌گذارد و منجر به گیجی و حواس‌پرتی شخص شده و کیفیت فعالیت‌های او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

شب بیداری و بداخلاقی

هرچند که نتیجه تحقیقات، اثبات این ادعاست ولی همه افراد در جریان هستند که این موضوع، امری بدیع و عادی است که وقتی انسان بطور منظم و به اندازه کافی نمی‌خوابد، رفتاری تند و پرخاشگرانه دارد.
بسیار برای خودمان پیش آمده در زمان‌هایی که خواب با کیفیت نداشته‌ایم و با بدخلقی از خواب بیدار شده‌ایم؛ در ارتباط با اطرافیان، بسیار بی‌حوصله برخورد کرده‌ایم و حتی برای کوچک‌ترین موضوعی ناخواسته، به پرخاشگری متوسل شده و رفتاری دور از انتظار از خود نشان داده‌ایم.

تاثیر شب بیداری بر خلق و خو

شب بیداری و مشکلات حافظه

بسیاری از اطلاعات و خاطرات روزانه، در طول شب و در حین خواب پردازش، دسته بندی و ذخیره می‌شوند. طبیعی است که شب بیداری و اختلالات خواب در افراد، سبب آسیب به ساختار حافظه بلند مدت شود.
تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که خواب خوبی دارند، از عملکرد حافظه‌ای بهتری نیز برخوردارند و کمتر به مشکل فراموشی دچار می‌شوند. از طرفی بد خوابی، کم خوابی و شب بیداری، سرعت ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد.

شب بیداری و اختلالات تکلمی

شب بیداری به طرز عجیبی روی نحوه حرف زدن افراد تاثیرگذار است، بطوریکه در آزمایشات ثابت شده افرادی که برای مدت طولانی بیدار بوده‌اند، برای حرف زدن از جملات و واژگان کلیشه‌ای به صورت مداوم و با دفعات تکرار بالا استفاده کرده‌اند. همچنین این افراد به دلیل اینکه نمی توانند ذهن خود را متمرکز کنند، از بیان درست و دقیق چیزی که در ذهن دارند، عاجز می‌مانند و حتی گاهی پیش می‌آید که جملات را با صدایی آرام و کوتاه و به صورت نامفهوم و جویده شده بیان می‌کنند.

شب بیداری و مرگ زودرس

ریشه بسیاری از بیماری‌هایی که امروزه افراد با آن دست به گریبان هستند، شب بیداری، کم خوابی و کیفیت پایین خواب است. اگر فرد در ساعات مناسب خواب، به میزان مورد نیاز بدن نخوابد و خواب با کیفیت نداشته باشد، با خطر مرگ در سنین پایین مواجه می‌شود. از طرفی خواب خوب، به داشتن عمر طولانی‌تر و با کیفیت‌تر کمک می‌کند.

سخن آخر

حال که با عوارض بیشمار و خطرناک شب بیداری آشنا شدید، بهتر است که از همین لحظه به اصلاح سبک زندگی خود پرداخته و شیوه درست خواب و بیداری را در پیش بگیرید؛ تا هرچه زودتر از اثرات جبران ناپذیری که ممکن است با آن دست به گریبان شوید، جلوگیری کنید و در نهایت از زندگی سالم و با کیفیت و به دور از هرگونه بیماری احتمالی لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *