مطالب

طرز ساخت واکس لاستیک

طرز ساخت واکس لاستیک
لاستیک اولین قسمت از ماشین شما است که با سطح بیرونی تماس دارد، به همین دلیل زودتر از بقیه اجزای ماشین کثیف می‌شود. خرید واکس، در بعضی مواقع یا بسیار هزینه‌بر است. یا در بعضی مواقع به آن دسترسی ندارید. در این مقاله به شما می‌گوییم که چگونه در خانه واکس لاستیک درست کنید. در ادامه به شما طرز ساخت واکس لاستیک خانگی را یاد می‌دهیم در حالی که مطمئن هستیم که هر کس فرمول مخصوص خود برای ساخت واکس لاستیک را دارد، اما این سه فرمول به طور کلی به عنوان بهترین‌ها شناخته می‌شوند. ولی به این موضوع باید توجه داشته باشید که این سه فرمول و اجزای تشکیل دهنده آن کاملا بی خطر هستند. با این حال سعی کنید از لوازم محافظتی مثل دستکش و عینک محافظ چشم حتما استفاده کنید.

۱ـ روغن کرچک و الکل

روغن کرچک و الکل را می‌توان برای درخشش لاستیک ماشین استفاده کرد. روغن کرچک غالبا برای تمیز کردن و جرم زدایی بچه‌های مریض استفاده می‌شود ولی در اینجا ما می‌خواهیم به عنوان پاک کننده و جلا دهنده لاستیک ماشین استفاده کنیم.
در اینجا چیزی که نیاز داریم عبارت است از:
 • روغن کرچک ـ ۱۰۰ میلی لیتر

 • صابون ظرف – ۳۰ میلی لیتر

 • الکل ـ ۳۰۰ میلی لیتر

 • آب ـ ۲ گالن

روغن کرچک

در اینجا نحوه درست کردن این واکس لاستیک را آموزش می‌دهیم
در ابتدا از آب و صابون برای تمییز کردن لاستیک خودرو استفاده کنید و تمام خاک و جرم‌های اضافی لاستیک را پاک می‌کنیم. سعی کنید در این مرحله از یک برس برای تمییز کردن درز‌های لاستیک استفاده کنید تا جرمی باقی نماند.
بعد از این مرحله از الکل استفاده کنید و تمام سطح لاستیک را با الکل و برس مخصوص تمییز کنید. به این نکته توجه داشته باشید که به مقدار زیادی از الکل استفاده نکنید به این دلیل که الکل زیاد باعث خشک شدن لاستیک می‌شود.
در مرحله آخر، بعد از خشک شدن لاستیک ماشین، از یک حوله میکروفایبر استفاده کنید و مقداری روغن کرچک بر روی آن بریزید و به صورت دایره‌ای لاستیک ماشین را تمییز کنید. بعد از تمام شدن، از نتیجه کار حیرت زده خواهید شد.

 

۲ـ روغن بچه

اگر به دنبال یک فرمول بسیار ساده و ارزان برای تهییه واکس لاستیک برای برق انداختن آن هستید، روغن بچه یک انتخاب مناسب برای شما است. روغن بچه یک محلول ژله‌ای و غیر شیمیایی است که باعث درخشندگی واکس لاستیک می‌شود.
در اینجا آنچه شما نیاز دارید عبارت است از:
 • روغن کودک – یک فنجان

 • آب ـ نصف فنجان

 • مایع صابون ـ ۳ قطره

 • حوله تمیز

روغن بچه

ابتدا نصف فنجان آب سرد را داخل یک سطل بریزید و یک فنجان روغن کودک و سه قطره صابون را داخل سطل بریزید. سپس همه‌ی اجزا را به هم مخلوط کنید. سپس همه‌ی محلول را داخل یک اسپری ریخته و آن را تکان دهید. بعد از درست کردن محلول جلا دهنده، یک بار لاستیک خودرو با آب تمیز کنید تا خاک لاستیک پاک شود. سپس این محلول را بر روی تمام سطح لاستیک اسپی کرده و با حوله تمیز، پاک کنید تا لاستیک خودرو‌تان برق بزند. این ترکیب نه تنها بسیار ارزان است. بلکه تا چندین هفته لازم نیست به دنبال واکس لاستیک بگردید.

۳ـ روغن لیمو

روغن لیمو، ماده‌ای است که برای کاهش اثر اشعه ماورا بنفش استفاده می‌شود. ولی ما اینجا از این محلول برای ساخت واکس لاستیک استفاده می‌کنیم.
مواد مورد نیاز برای درست کردن واکس لاستیک خانگی با استفاده از روغن لیمو عبارت است از:
 • صابون مایع ـ ۳۰ میلی لیتر

 • روغن لیمو ـ ۱۵ میلی لیتر

 • بوراکس ـ ۵۰ میلی لیتر

 • آب گرم ـ ۲ گالن

 • برس تمیز کننده

روغن لیمو

درست است مواد تشکیل دهنده این ترکیب به مراتب سخت‌تر دو ترکیب قبلی تهیه می‌شود. اما مزیتی که این ترکیب نسبت به دو ترکیب قبلی دارد این است که این محلول مانند یک لایه‌ی مومی بر روی لاستیک می‌ماند و از لاستیک محافظت می‌کند.
برای درست کردن این ترکیب در ابتدا صابون را در یک ظرف می‌ریزیم. سپس به آن آب و بوراکس را اضافه می‌کنیم. بعد که این سه را با هم ترکیب کردیم، روغن لیمو را به آن اضافه می‌کنیم و همه را با هم ترکیب می‌کنیم. حتما برای تمیز کردن از برس مخصوص لاستیک استفاده کنید که تمام جرم‌های بین درزهای لاستیک را از بین ببرد. و سعی کنید حداقل چهار بار لاستیک را با این محلول بشویید و با حوله پاکیزه، تمیز کنید که لاستیک به طور کامل تمیز شود و برق بزند.

از چه موادی می‌توانیم استفاده کنیم که لاستیک را تمیز کنیم؟

در بالا به شما گفتیم که چگونه لاستیک خود را برق بیندازید. در ادامه می‌خواهیم به چند ماده که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود اشاره کنیم که می‌توانیم به آن‌ها بهتر لاستیک‌مان را جرم‌زدایی کنیم.
 • سس مایونز

 • سس خردل

 • آب لیمو

 • روغن موتور

 • روغن هر نوع سبزیجات

نکته آخر…
فراموش نکنید که هر ماه لاستیک یدک خود را چک کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که در جایی پنچر کنید و لاستیک یدک شما هم غیر قابل استفاده باشد. و سعی کنید هر ما لاستیک یدک را در جایش بچرخانید همانطور که این موضوع توسط شرکت تولید کننده ماشین هم توصیه می‌شود.
در حالی که در اینجا چند روش برای درخشش لاستیک شما بهتان آموزش دادیم، اما هیچ چیز بهتر از خرید یک واکس لاستیک استاندار نیست که با استفاده از آن،‌عمر لاستیک خود را هم افرایش می‌دهید. برای خرید واکس لاستیک بیوشاین بر روی لینک زیر کلیک کنید

واکس براق کننده لاستیک
خرید واکس لاستیک

و نکته آخر هم این است که، سعی کنید همیشه،‌لوازم پنچری درجه یک در ماشین خود داشته باشید تا همینکه ماشین پنچر شد به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید و لاستیک از بین نرود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *