مطالب

درمان کم خوابی با چند نکته ساده

درمان کم خوابی
فروشگاه اینترنتی کالاچیو در تلاش است با ارائه اطلاعات روز دنیا، به شما در بهتر خوابیدن کمک کند. همانطور که در مقاله” درمان بی خوابی”  گفتیم، خواب یک سوم عمر ما را تشکیل می‌دهد. پس با بهبود کیفیت خواب خود، هم عملکرد فکر و جسم خود را بهتر می‌کنید هم ریسک بیماری‌های قلبی و گوارشی را کاهش می‌دهید. در ادامه به شما نکاتی می‌گوییم که با رعابت کردن آن‌ها می‌توانید کیفیت و کمیت خواب خود را بهتر کنید و به درمان کم خوابی شما کمک می‌کند

۱ـ سعی کنید محیط خواب خود را مطابق میل خود طراحی کنید.

بسیاری از متخصصان خواب بر این باورند که محیط اتاق خواب و فاکتور‌هایی که بر این محیط تاثیر مستقیم دارند، از عواملی هستند که می‌توانند کیفیت خواب شما را تنظیم کنند. این عوامل عبارتند از؛ دما، صدا، چراغ‌های خارجی و چیدمان اتاق خواب. بسیاری‌ از پژوهشگران بر این باورند که، صدای‌های خارجی خانه مثل صدای ماشین، می تواند بر خواب شما تاثیر منفی بگزارد. در یک مطالعه‌ای که بر روی هزاران زن انجام شده، متخصصان خواب به این نتیجه رسیدند وقتی شما صدا و نور اطراف خودتون را کم می‌کنید، راندمان خواب‌تان ۵۰ درصد بیش‌تر می‌کنید.
پس سعی کنید  محیط اتاق خواب خود را به مکانی آرام، تمیز و لذت بخش تبدیل کنید.
خلاصه
برای خواب بهتر، محیط اتاق خواب خود را بهتر کنید و صداهای خارجی را از زندگی حذف کنید. که کم خوابی شما درمان شود

اتاق آرام

۱۰ـ دمای اتاق خواب خود را تنظیم کنید

دمای اتاق خواب هم به شدت بر کیفیت خواب شما تاثیر می‌گذارد. همانطور که همه‌ی شما تجربه کرده‌اید، در روزهای گرم تابستان، داشتن یک خواب خوب بسیار سخت است. در یک مطالعه، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که دمای اتاق خواب بیش‌تر از صداهای خارجی بر کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد. هرچه دمای اتاق شما بیش‌تر باشد، خوابیدن در آن اتاق برای شما سخت‌تر است. با توجه به پژوهش‌های به عمل آمده، درجه حرارت مناسب برای اتاق خواب در زمان خواب، ۲۰ درجه سانتیگراد است. گرچه این موضوع بسته به ژنتیک هر فرد و عادات هر شخص متفاوت است.
خلاصه
در زمان خواب، دماهای مختلف را امتحان کنید تا متوجه بشید در چه دمایی راحت‌تر می‌توانید بخوابید. میانگین دمای مناسب برای هر فرد حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است.

دمای اتاق

۳ـ در اواخر شب چیزی نخورید

غذا خوردن در شب ممکن است بر کیفیت خواب و ترشح هورمون ملاتونین تاثیر منفی بگزارد. البته این قضیه به نوع مواد غذایی مصرفی هم مربوط می‌شود. مثلا خوردن کربوهیدرات چهار ساعت قبل از خواب می‌تواند به کیفیت خواب شما کمک کنید و تاثیر مثبت روی آن بگزارد. یا مثلا خوردن بعضی مواد غذایی حتی قبل از خواب می‌‌تواند به شما کمک کند. برای اینکه بفهمید قبل از خواب چه بخورید مقاله”قبل از خواب چه باید خورد” مراجعه کنید.
خلاصه
مصرف یک وعده غذایی بزرگ قبل از خواب کیفیت خواب را به مراتب پایین می‌آورد. اما در مقابل خوردن بعضی مواد غذایی می‌تواند به کیفیت خواب کمک هم بکند و باعث درمان کم خوابی شما می‌شود.

پر خوری

۴ـ قبل خواب حمام آب گرم بگیرید

حمام قبل از خواب را اکثر مردم حتی بک بار هم که شده، تجربه کرده‌اند. این حمام، کیفیت خواب را در افراد تا حد قابل توجهی بالا می‌برد، به خصوص در افراد مسن. در یک مطالعه، محققان به این نتیجه رسیدند که یک حمام آب گرم، ۹۰ دقیقه قبل از خواب، کیفیت خواب را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد. و اگر دوست ندارید قبل از خواب دوش بگیرید، قرار دادن پا در آبِ گرم به آرامش شما در زمان خواب کمک شایانی می‌کند.
خلاصه
دوش آب گرم یا قرار دادن پا در آب گرم قبل از خواب به شما در داشتن خواب و بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و باعث درمان کم خوابی شما می‌شود
دوش گرفتن

دوش گرفتن

۵ـ یک تخت خواب،روتختی، تشک و بالش راحت تهیه کنید

برخی از مردم در تعجب‌اند که چگونه در هتل‌ها راحت‌تر می‌خوابند با اینکه جای خواب آن‌ها تغییر کرده است.
به غیر از محیط آرامش‌بخش؛ تخت خواب و کالای خواب، تاثیر به‌سزایی بر خواب شما می‌گذارند.
یک مطالعه که به مزایای تشک جدید پرداخته است، به این نتیجه رسید که تشک جدید می‌تواند باعث کاهش درد کمر، درد شانه و سفتی کمر شود. همچنین کیفیت و راندمان خواب را تا ۶۰ درصد بهتر می‌کند. پس بر روی وسایل خواب و تخت‌خواب خود سرمایه گذاری کنید تا زندگی و خواب سالم‌تری داشته باشید.
توصیه می‌شود تشک تخت خود را هر ۵ سال یک‌بار عوض کنید.
خلاصه
تشک و بالش تاثیر مستقیم بر کیفیت خواب شما دارند . پس سعی کنید هر ۵ سال این اقلام را عوض کنید که به بتوانید بی  خوابی خود را درمان کنید

تشک تخت

۶ـ به طور مداوم ورزش کنید، اما نه قبل از خواب

ورزش یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود کیفیت خواب می‌باشد. این کار می‌تواند تمام جنبه‌های خواب را بهبود ببخشد و به شدت برای درمان بی خوابی توصیه می‌شود. یک مطالعه بر روی افراد مسن نشان می‌دهد که، ورزش مرتب، ۴۱ دقبقه بر زمان خواب آن‌ها در شب می‌افراید و کیفیت و راندمان خواب آن‌ها را تا ۶۰ درصد بیش‌تر می‌کند. و دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسید که، افرادی که دارای بی خوابی شدید هستند. با ورزش مرتب، می‌توانند ۵۵ درصد راندمان خواب‌شان را بالا ببرند و در طول خواب به هیچ وجه بیدار نشود و اضطراب آن‌ها قبل از خواب را کاهش می‌دهد. با اینکه ورزش برای بهبود کیفیت خواب بسیار مهم است اما، انجام آن در اواخر روز باعث اختلال در خواب ‌می‌شود. این امر به دلیل اثر تحریکی ورزش است که منجر به افزایش هوشیاری و هورمون‌هایی مثل اپی نفرین و آدرنالین می‌شود.
خلاصه
ورزش روزانه در میانه روز یکی از بهترین راه‌های اطمینان از درمان کم خوابی خود است
ورزش

ورزش

و در آخر…

خواب نقش اساسی در سلامتی شما ایفا می‌کند
در یک بررسی محققان به این نتیجه رسیدند که خواب ناکافی، افزایش خطر چاقی را در کودکان و بزرگسالان تا حد زیادی، افزایش می‌دهد.
شما در روز به ۷-۸ ساعت خواب با کیفیت نیاز دارید و اگر کم‌تر از این مقدار بخوابید، ریسک بیماری‌های قلبی و دیابت نوع ۲ را در خود افزایش می‌دهید. اگر به سلامتی و زندگی بهتر اهمیت می‌دهید و از کم خوابی بیزارید، خواب خوب و باکیفیت را در الویت خود قرار دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *