مطالب

درمان و روش مدیریت استرس

استرس

درمان استرس

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد در روند زندگی خود با آن مواجه هستند و گاهی اوقات ریتم عادی زندگی آن ‌ها را دچار اختلال می‌کند، استرس می‌ باشد و عوامل زیادی ممکن است باعث ایجاد و بروز استرس شوند.
زمانی که فردی دچار استرس می شود، واکنش هایی در مغز وی روی می دهد و به دنبال آن بدن وی هورمون ‌هایی را ترشح می‌کند که باعث افزایش تپش قلب، افزایش سرعت تنفس، مصرف انرژی زیاد و .. می شود و اگر میزان استرس زیاد و طولانی باشد همراه با سردرد، ناراحتی معده و مشکل در خوابیدن خواهد شد و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می نماید.
آن دسته از افرادی که دچار استرس هستند باید هر چه سریع تر برای درمان استرس اقدام نمایند. زیرا در طولانی مدت منجر به بروز بیماری های جسمی و روحی زیادی شده و سلامت روان و زندگی فرد را مختل می‌ نماید.
اگر دچار استرس هستید و به دنبال راه و روش هایی برای درمان استرس خود می گردید، توصیه می کنیم که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با راهکار های درمان استرس آشنا شوید و آن را به کار بندید تا برای همیشه از استرس در امان باشید و یا در صورت مواجه شدن با آن، بتوانید استرس خود را مدیریت کنید.

استرس

روش های درمان استرس

پیش از این در مورد استرس و مشکلات آن برای فرد در طولانی مدت اشاره شد، اکنون می خواهیم روش هایی را برای مهار و کنترل آن بیان کنیم. روش های بیان شده بسیار ساده هستند و به کمک آن ها، فرد می‌ تواند به سرعت به درمان استرس خود پرداخته و با کمی تمرین و حوصله حتی در شرایط مواجهه با محیط استرس زا، به کنترل و مدیریت آن بپردازد.
در ابتدا با بروز استرس سعی کنید به مدت چند دقیقه، عمل تنفس عمیق را همراه با تمرکز بر تنفس خود، انجام دهید و ذهن خود را از عامل استرس دور کنید.
در طول روز به پیاده روی و قدم زدن در محیط های آرام و یا فضای سبز بپردازید.
به انجام کارهایی که شما را سرگرم می کنند و حواستان را از موضوع پرت می کنند بپردازید؛ مانند: نظافت منزل، آشپزی، تماشای فیلم و سریال و یا مطالعه.
با یک دوست صمیمی و نزدیک خود تماس برقرار کنید و یا یک قرار ملاقات حضوری را ترتیب دهید.
به موسیقی مورد علاقه ی خود و ترجیحا به یک موسیقی بی‏کلام گوش دهید.
همواره تفکر مثبت داشته باشید و با تصور شرایط و موقعیت های عالی به خود آرامش دهید.
با خانواده و فرزندان خود بیشتر وقت بگذرانید و آنان را در آغوش بکشید.
به شرایط و موقعیت های استرس زا و علائم آن توجه نشان ندهید و از آن فاصله بگیرید.
به انجام تمریناتی برای ریلکس کردن و مدیتیشن بپردازید.
همواره  و در تمام شرایط به خدا توکل داشته و امیدوار باشید.

موسیقی درمانی برای استرس

استرس عارضه ای است که در مواجهه با شرایط پرفشار و سخت روی می دهد و حتی گاهی آنقدر با فرد عجین می شود که در مواجهه با شرایط عادی و ساده نیز بروز می یابد. در ادامه نکات مهمی برای درمان استرس و مدیریت آن بیان کرده ایم که به شما کمک می کند تا از شر استرس رها شوید و راحت تر با مسائل مختلف برخورد کنید.

نکاتی برای درمان استرس و مدیریت آن

درمان استرس با دوری از افکار منفی: استرس باعث می شود که همیشه تفکرات منفی داشته باشید و حتی آن ها را پرورش دهید و در انتظار نتیجه بدی باشید؛ و همواره نگران هستید که اگر این اتفاق رخ دهد چه کاری باید انجام دهید. تحمل چنین شرایطی بسیار سخت و طاقت فرسا بوده و شما را دچار تنش می کند. برای درمان استرس باید تلاش کنید و تفکرات منفی را از خود دور نموده و مثبت اندیش باشید و بر روی امور واقعی تمرکز کنید.
درمان استرس با دوش آب گرم:  اگر شما روز پر استرسی را تجربه کرده باشید، هیچ چیزی بهتر از حمام کردن و یا رفتن به استخر و سونا  نخواهد بود، زیرا به شما آرامش می بخشد. گرم کردن بدن باعث می شود که گرفتگی عضلاتی که بر اثر استرس ایجاد شده اند، رفع شوند و سیستم عصبی شما را در حالت تعادل قرار داده و منجر به دفع استرس خواهد شد.
درمان استرس با اسانس های آرامش بخش: برخی اسانس ها از عصاره هایی تشکیل شده اند که بر روی سیستم مغز اثر مثبت گذاشته و منجر به دفع استرس می شود. شما برای درمان استرس خود می توانید از اسانس بابونه و اسطوخودوس استفاده کنید. مطالعات مختلفی در این زمینه انجام شده و همگی صحت گفته ی بالا را تایید می کنند و سفارش می شود که برای کاهش استرس خود، عمل ماساژ درمانی با روغن و اسانس های آرام بخش را انجام دهید.
درمان استرس با مدیریت انرژی:  هر لحظه و دقیقه از زندگی شخصی و کاری شما ممکن است با استرس همراه باشد و انرژي زیادی را از شما بگیرد، مواردی چون فشار و تنش کاری، قرار داشتن در محیط های منفی، بدگویی و برخورد با افراد منفی باف و… میزان زیادی از انرژی شما را هدر می دهد و منجر به بروز استرس می شود، برای درمان استرس و دوری گزیدن از آن، سعی کنید که در محیط های مثبت و سازنده قرار گیرید و با افرادی ارتباط برقرار کنید که روحیه ی مثبتی دارند و انرژي شما را افزایش می دهند. بدین صورت می توانید انرژی خود را بهتر مدیریت کنید.
درمان استرس با خنده درمانی: همیشه این جمله را شنیده اید که خنده بر هر درد بی درمان دواست، بله درست است خنده حتی برای استرس نیز، بهترین دوا است. خندیدن باعث افزایش آزاد سازی اندورفین در بدن انسان می شود.

دمنوش های آرامش بخش

شما می توانید برای درمان استرس، در اوقات فراغت با دوستان و همکاران خود برنامه دورهمی بگذارید و  با هم بخندید، یا در کارگاه های خنده درمانی شرکت کنید، زیرا با خندیدن می توانید به سرعت، میزان زیادی از انرژی منفی را از خود دور کنید و بدین شیوه از بروز استرس جلوگیری کرده و به سلامت خود کمک بسزایی خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *