مطالب

درباره‌ی پارچه مخمل

اصطلاح مخمل به معنی نرم است و پارچه مخمل هم، همین ویژگی را دارد. مخمل پارچه‌ای نرم و یکدست، با ظاهری براق و صاف است که یکی از اصلی‌ترین رکن‌های دکوراسیون خانه است. در ادامه می‌خواهیم به معرفی پارچه مخمل بپردازیم.

پارچه مخمل

مخمل چیست؟

مخمل پارچه‌ای نرم و لاکچری است که با یک توده متراکم از الیاف که به طور یکنواخت برش داده شدند و خواب بسیار نرمی دارد. این پارچه دارای الیاف لطیف بسیار کوتاه است که به آن جلوه‌ خاصی می‌دهد و تجربه خوبی از لمس پارچه به شما می‌دهد.
در زمان‌های قدیم پارچه‌های مخملی برای لباس‌های شب و لباس‌های مناسبتی بسیار مناسب هستند.
اما امروزه، چون استفاده از مخمل طبیعی مقرون به صرفه نیست، از مخمل‌های مصنوعی که از پنبه، پشم، الیاف مصنوعی هم می‌شه استفاده کرد. از این نوع مخمل در لباس، روفرشی، روتختی، دکوراسیون خانه استفاده می‌شود.

خرید روفرشی کشدار یزد

مخمل از کجا آمده؟

اولین مخمل‌ها از جنس ابریشم ساخته شده‌اند که بسیار گران قیمت بودند و توسط طبقات سلطنتی و نجیب قابل خرید بودند. پارچه مخمل اولین بار ۷۵۰ سال قبل از میلاد، در بغداد معرفی شد،اما تولید آن در نهایت از دریای مدیترانه به اروپا راه یافت و در آنجا بسیار معروف شد.
فناوری جدید بافندگی، هزینه تولید را در دوره رونسانس بسیار کاهش یافت و در این دوره ایتالیا مرکز اصلی تولید مخمل در اروپا شد.

مخمل چطور ساخته می‌شود؟

مخمل بر روی دستگاه مخصوصی پهن می‌شود که فقط برای دوخت مخمل استفاده می‌شود. که این دستگاه به راحتی می‌تواند دو طاقه مخمل شبیه هم که ارتفاع آن‌ها کم‌تر از نیم سانتی متر است بدوزد.
امروزه، مخمل بیش‌تر، از الیاف مصنوعی ساخته می‌شود، اما در اصل از ابریشم ساخته می‌شود. مخمل ابریشمی امروزه بسیار کمیاب است. زیرا با قیمت‌های بسیار بالایی عرضه می‌گردد. حتی مخمل‌های گرانی که در بازار عرضه می‌گردد از ابریشم و ریون ساخته ‌می‌شود. مخمل مصنوعی هم امروزه بیش‌تر از پلی‌استر، نایلون و ویسکوز تهیه می‌شوند.

انواع مختلف مخمل

چندین نوع پارچه مخمل داریم، زیرا پارچه مخمل به روش‌هایی مختلفی دوخته می‌شود و هر روش دوخت، ویژگی منحصر به فرد خود را دارد.

۱ـ مخمل خرد شده: همانطور که از اسم  مخمل پیداست ظاهری خرد شده و به هم تنیده دارد. این مخمل معمولا ظاهری براق و طرح‌دار دارد. این نوع پارچه با پیچاندن زمانی که مرطوب است یا کشیدن در جهات مختلف دوخته می‌شود. این نوع مخمل بافت بی‌نظیری دارد.

پارچه مخمل

۲ـ مخمل پانه: مخمل پانه، نوعی از مخمل خردشده است که بر جهتی از آن فشار سنگینی وارد می‌شود. همین الگو می‌تواند در پارچه‌های گره‌ای دوخته شود که از پلی‌استر ساخته شده است و مثل مخمل اصل نمی‌ماند.
۳ـ مخمل برجسته: مخمل برجسته پارچه‌ای چاپی است که از طریق مهر دما و اعمال فشار ساخته می‌شود. مخمل برجسته بیش‌تر در اثاثیه منزل و لوازم دکوراتیو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مخمل کششی

۴ـ  مخمل سیزله: این نوع مخمل طرح‌دار با برش برخی از حلقه‌ها و نگه داشتن بقیه به وجود می‌آید. این نوع مخمل برای دوخت لباس و لوازم خانه مشهور است.
۵ـ مخمل ساده: مخمل ساده معمولا یک مخمل از جنس کتان است کشش بسیار کمی دارد و درخششی که مخمل ابریشم و الیاف مصنوعی را دارد، ندارد.
۶ـ مخمل کششی: مخمل کشش دارای اسپندکس در بافت است که باعث انعطاف پذیری و کشش بیش‌تر در مخمل می‌شود.

مخمل کششی

در آخر باید بگوییم که معروفیت مخمل به علت نرمی و حس لطافتی است که در زمان لمس، هر فرد احساس می‌کند. به همین دلیل از این نوع پارچه در کالای خواب و منزل مثل؛ روتختی، روفرشی و پتو هم استفاده می‌شود. برای دیدن هر یک از این محصولات می‌توانید به سایت کالاچیو مراجعه کنید و مشاهده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *