مطالب

از بین بردن انواع لکه

از بین بردن انواع لکه

انواع لکه روی لباس و نحوه از بین بردن آن

لکه‌ها یکی از پردردسرترین اتفاقاتی هستند که برای لباس‌ها و پوشاک روزمره‌مان به وجود می‌آیند. لکه‌ها منشاهای مختلفی دارند و هر کدام‌شان از منبع خاصی به وجود می‌آیند. این روزها لباس‌های نانو به این خاطر پرطرفدار هستند که نسبت به لکه‌ها مقاومت بالایی دارند. البته لباس‌های نانو هم قیمت چندان کمی ندارند و بسیاری از افراد توان خرید لباس‌های نانو را ندارند. لکه‌ها باعث می‌شوند تا زیبایی لباس از بین برود و در برخی موارد لباس را غیرقابل استفاده می‌کنند. برای این‌که بتوانید لباس‌های بدون لکه‌ای داشته باشید بهتر است ادامه این مطلب را مطالعه کنید. در این مطلب تمامی نکاتی که برای پاک کردن لکه‌ها نیاز دارید، بررسی می‌شود. البته همان‌طور که می‌دانید لکه‌ها فقط منحصر به لباس‌ها نیستند و روی بسیاری از سطوح دیگر نیز ظاهر می‌شوند؛ از فرش گرفته تا مبلمان. به طور کلی وجود لک روی لباس باعث می‌شود آن لباس کهنه به نظر بیاید و از طرفی اگر در زمان مناسبی پاک نشود، با تار و پود لباس درگیر می‌شود و ممکن است کار شما را سخت‌تر کند.

از بین بردن لکه

خشک‌شویی‌ها یکی از بهترین مراکزی هستند که می‌توانند لکه‌های روی لباس شما را پاک کنند اما بسیاری از افراد علاقه‌ای به تحویل لباس‌های‌شان به خشک‌شویی ندارند و ترجیح می‌دهند لباس‌های‌شان را در منزل لکه‌گیری کنند. لکه‌گیری لباس قاعده صد در صد مشخصی ندارد و برای هر نوع لکه‌، راه حل جداگانه‌ای وجود دارد. همان‌طور که گفته شد مهم‌ترین نکته در مورد لکه‌ها این است که بلافاصله بعد از ایجاد لکه، شروع به پاک کردن آن کنید. به عبارت دیگر هر چقدر زمان از ایجاد لکه بگذرد، امکان موفقیت شما برای از بین بردن کامل لکه کاهش می‌یابد. اما این روزها برخی پودرهای ماشین لباس‌شویی آنزیم‌های به خصوصی دارند که به پاک شدن هر چه سریع‌تر لکه‌ها کمک می‌کنند. توصیه می‌شود از پودرهای آنزیمی به دفعات زیاد استفاده نکنید چرا که استفاده مکرر از پودرهای آنزیم‌‌دار به بافت پارچه و لباس آسیب‌های جبران ناپذیری وارد می‌کند. اگر از لباسی به صورت مکرر و روزانه استفاده می‌کنید توصیه می‌شود حداکثر ۲ ماه یک بار از پودرهای آنزیم‌دار و یا مواد سفید کننده استفاده کنید تا لباس شما به عمر مناسبی داشته باشد.

از بین بردن لکه

قبل از این که راه حل‌های گفته شده در این مطلب را استفاده کنید به جنس پارچه لباس‌تان دقت کنید و اطمینان حاصل کنید که ماده‌ای که قرار است برای از بین بردن لکه استفاده کنید آسیبی به بافت پارچه وارد نمی‌کند. اگر لباس‌ شما دارای چاپ یا نقش خاصی است بهتر است دقت‌تان را بیش‌تر کنید. چاپ‌ها و طرح‌های روی لباس‌ها معمولا نسبت به مواد تمیزکننده کمی حساس هستند و ممکن است ماده لکه‌گیر، آسیب جبران ناپذیری به چاپ‌ و یا طرح لباس شما وارد کند.

 

۱ـ از بین بردن لکه چمن از روی لباس

پارک‌ها و مراکز تفریحی یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی هستند که لکه‌های سبز رنگی را روی لباس شما به جای می‌گذارند. بهترین کار برای از بین بردن لکه‌های چمن استفاده از سرکه سفید رقیق شده است.

۲ـ از بین بردن لکه شکلات

نوتلا و شکلات‌‌ها یکی از دیگر از انواع لکه‌های لباس هستند که به آسانی از روی لباس پاک می‌شوند. شما به کمک مایع یا پودر لباس‌شویی و استفاده از یک مسواک می‌توانید لکه‌گیری کنید. اگر به هر دلیلی لکه پاک نشد لباس را با بالاترین درجه آب ماشین لباس‌شویی بشویید. البته قبل از این کار از مقاومت پارچه در مورد آب داغ اطمینان حاصل کنید.

لک شکلات

۳ـ از بین بردن لکه آب میوه

لکه‌های آب میوه را برخلاف بسیاری دیگر از لکه‌ها با آب سرد بشویید. برای بهتر شدن فرآیند می‌توانید پودر را روی لکه آب میوه بریزید و بعد از ۲۰ دقیقه آب کشی نمایید. اگر بعد از انجام این ۲ کار اثر لکه باقی ماند می‌توانید با آب گرم لباس را شست‌وشو دهید.

لکه آبمیوه

۴ـ از بین بردن لکه آدامس

چسبیدن آدامس به لباس یکی دیگر از رایج‌ترین لکه‌های لباس است. برای از بین بردن لکه آدامس باید لباس را یک تا سه دقیقه خیس کنید سپس به آرامی آدامس را جدا کنید. در صورت نیاز می‌توانید لباس را با آب گرم شست‌وشو دهید. اگر لکه آدامس را سریعا از بین نبرید ممکن است برای همیشه این لکه روی لباس‌تان باقی بماند.
لک آدامس

لک آدامس

۵ـ از بین بردن لکه گل

لکه‌ گل روی لباس‌های روشن یکی از کابوس‌های هر شخصی برای مهمانی‌ها و مجالس است. کافی است یک خودرو در کنار شما از روی چاله آبی رد شود و لباس شما را لک بیاندازد. بهترین کار برای از بین بردن لکه گل این است که به لکه اجازه خشک شدن بدهید سپس با یک برس گل خشک شده را جدا کنید و سپس به کمک صابون و آب لکه را از بین ببرید.

لکه گل

۶ـ از بین بردن لکه قهوه

لکه‌های قهوه‌ یکی از بد فرم‌ترین لکه‌ها روی لباس‌های روشن است. برای از بین بردن لکه قهوه بهتر است آب سرد را روی پارچه بریزید و با یک مسواک نرم روی پارچه بکشید. در ادامه پارچه را با آب گرم شست‌وشو دهید.

لکه قهوه

۷ـ از بین بردن لکه چربی

زمان یکی از مهم‌ترین پارامترها برای از بین بردن لکه‌های پارچه است. هر چه سریع‌تر بتوانید لکه‌های چربی را بشویید می‌توانید موفقیت بیش‌تری در از بین بردن لکه به دست بیاورید. بهتر است ابتدا لکه را با آب سرد بشویید و سپس از یک صابون استفاده کنید. در صورت باقی ماندن لکه می‌توانید لباس را با گرم‌ترین درجه آب بشویید.

لکه چربی

۸ـ از بین بردن لکه جوهر

پس دادن جوهر خودکار و لک شدن جیب لباس یکی دیگر از لکه‌های رایج لباس‌هاست. رایج‌ترین پاک کننده برای از لکه‌های جوهر اسپری‌های مو است. یک دستمال کاغذی در زیر لکه لباس قرار دهید و سپس اسپری کنید. بهتر است اجازه دهید تا چند ثانیه‌ای لکه خیس بماند. در صورت افاده نکردن می‌توانید این فرآیند را تکرار کنید.
لکه جوهر

لکه جوهر

۹ـ از بین بردن لکه خون

اگر می‌خواهید بهترین نتیجه برای پاک کردن لکه خون به دست بیاورید باید از آب سرد استفاده کنید. مالش دادن نقطه مورد نظر به تسریع این فرآیند کمک می‌کند. اگر لکه از بین نرفت بهتر است همین فرآیند را با یک مایع شست‌وشو ادامه دهید.

لکه خون

۱۰ـ از بین بردن لکه عرق روی لباس

لکه‌های عرق از لکه‌هایی هستند که کم و بیش‌ همه ما آن را تجربه کرده‌ایم. لکه‌های عرق روی لباس در برخی موارد لباس را غیرقابل استفاده می‌کند. پاک کننده‌های آنزیم‌دار و آب داغ بهترین راه برای پاک کردن لکه‌های عرق است.
لکه عرق

لکه عرق

۱۱ـ برطرف کردن لکه‌ی شمع

لکه شمع یکی از لکه‌هایی است که شاید کمتر روی لباس شما افتاده باشد اما به هر حال لکه شمع می‌تواند بافت برخی پارچه‌ها را به شدت  دچار مشکل کند. لکه شمع اگر در حالت مذاب باشد می‌تواند پارچه را سوراخ کند. برای از بین بردن لکه شمع ابتدا باید موم را بردارید و سپس کاغذ خشک را روی قسمت لک شده قرار دهید. سپس اتوی داغ بکشید و سپس با محلول تتراکلروکربن یا بنزین آن را تمیز کنید.

لکه شمع

۱۲ـ از بین بردن لکه سس کچاپ و دیگر مواد حاوی گوجه

برای از بین بردن لکه سس کافی است لباس را با آب سرد شست‌وشو دهید و سپس لباس را در آب گرم قرار دهید و به کمک یک صابون لکه را از بین ببرید.

لکه سس

۱۳ـ از بین بردن لکه ی کره، خامه و بستنی

لکه خامه و بستنی نیز مانند لکه سس از بین می‌رود اما اگر خامه ریخته شده روی لباس زیاد باشد بهتر است از یک ماده آنزیم دار استفاده کنید.

لکه کره

۱۴ـ از بین بردن لکه چای

گیلیسیرین یکی از بهترین ماده‌ها برای از بین بردن لکه‌های چایی است. لکه‌های چایی گرچه برای لباس‌های تیره مشکلی ایجاد نمی‌کنند اما برای لباس‌های روشن دردسرهای زیادی را به وجود می‌آورند.

 

برطرف کردن لکه روتختی

در قسمت‌های بالا راه‌های برطرف کردن لکه روی انواع لباس و پارچه را بررسی کردیم. اما ممکن است برخی لکه‌ها روی روتختی و سایر اجزای کالای خواب هم ایجاد شوند. در صورت ایجاد لکه روی هر کدام از اجزای روتختی باید به این نکته دقت داشته باشید که شستن کامل روتختی کار آسانی نیست و بهتر است فقط قسمت مورد نظر را لکه‌گیری کنید. لکه‌گیری روتختی فقط به نوع لکه بستگی ندارد و به جنس روتختی هم باید دقت شود. این روزها روتختی‌ها از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند. شستن مکرر روتختی می‌تواند به بافت و رنگ روتختی آسیب وارد کند؛ به همین خاطر باید دقت ویژه‌ای به نحوه شست‌وشو و مواد شست‌وشوی روتختی داشته باشید. بهتر است قبل استفاده از هر گونه ماده شوینده برای تمیز کردن روتختی، از مقاومت پارچه روتختی در برابر آن ماده مطمئن شوید. پاک کردن لکه‌های روتختی به همان روش‌هایی که در قسمت بالا برای لکه‌گیری پارچه توضیح داده شد، از بین می‌رود اما برای لکه‌گیری روتختی بهتر است به نکات زیر هم دقت کنید.
۱ـ لکه‌های ادرار روتختی را باید به کمک آب و صابون از بین ببرید. لکه‌های ادرار بهتر است در سریع‌ترین زمان شسته شوند تا هیچ اثری روی روتختی و ملحفه‌ها باقی نماند. در صورتی که آب و صابون لکه را از بین نبرد می‌توانید از شامپو یا مواد شوینده استفاده کنید.
۲ـ روتختی‌های کتانی دارای فیبرهای ضعیفی هستند که مواد شوینده قوی می‌توانند به بافت فیبرها آسیب جدی وارد کنند. استفاده از آب و صابون برای شست‌وشوی روتختی‌های کتانی کافی است.

روتختی عروس

۳ـ روتختی‌های ابریشم و ساتن به مواد شیمیایی و سفیدکننده‌ها حساسیت بسیار زیادی دارند. استفاده از صابون‌های بچه که حالتی قلیایی دارد بهترین پاک کننده برای روتختی‌های ساتن و ابریشم است. همچنین در نظر داشته باشید که پارچه‌های ابریشم را در خشک‌کن ماشین لباس‌شویی قرار ندهید چراکه خشک کن می‌تواند بافت روتختی‌های ابریشم را ضعیف کند.
۴ـ برای شستن بالشت بهتر است ابتدا ملحفه آن را جدا کنید تا پشم و شیشه یا پنبه داخل آن آسیب نبیند، سپس رویه آن را در ماشین لباس‌شویی بیاندازید؛ از شوینده‌های سبک برای شستن آن استفاده کنید.
۵ـ لکه‌های خون و عرق می‌توانند در دراز مدت اثر خود را بر بافت پارچه تثبیت کنند. پس بهتر است لکه‌های خون و عرق را نهایتا تا ۲۴ ساعت شست‌وشو دهید. پاک کردن لکه‌های خون و عرق به کمک یک شامپو امکان‌پذیر است.

 

جمع‌بندی

پاک کردن لکه‌ها کار سخت و دشواری نیست؛ موضوع بسیار مهم در لکه‌گیری هر نوع لباس و روتختی این است در کمترین زمان فرآیند لکه‌گیری را انجام دهید. در ضمن به‌یاد داشته باشید که اگر لکه‌ای به کمک این روش‌های مطرح شده در این مطلب از بین نرفت، احتمالا نیاز به مواد و شوینده‌های خاصی دارید که در خشک‌شویی‌ها استفاده می‌شود. پس در صورت از بین نرفتن لکه بهتر است از یک خشک‌شویی کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *