مطالب

آشنایی با عوارض قرص ضد بارداری

عوارض قرص ضد بارداری
مدتهاست استفاده از داروهای ضد بارداری بسیار شایع و رایج شده است. به این دلیل که زوجین علاقه ای به بارداری ناخواسته نداشته و ترجیح آنها بر این است که با آمادگی کامل از لحاظ مالی، روحی و جسمی به آوردن فرزند اقدام کنند؛ تا بتوانند به بهترین نحو از پس انجام مسئولیت خطیر نگهداری از فرزند برآیند. رایج ترین راه استفاده از این داروها، قرص ضد بارداری است. در نتیجه  بر آن شدیم تا به طور مفصل در مورد عوارض قرص ضد بارداری صحبت کنیم. و همچنین به معرفی چند روش جایگزین، مطمئن و کم خطر می‌پردازیم تا زوجین بتوانند با خیال راحت دست به انتخاب بزنند و از بارداری های ناخواسته جلوگیری کنند.
خانم های متاهل همواره به دنبال راهی مطمئن، ساده، سالم و همچنین ارزان برای پیشگیری از بارداری های ناخواسته هستند و بر اثر باور عموم مردم، مصرف قرص ضد بارداری کم خطر ترین و سالمترین روش برای پیشگیری است. ولی باید گفت که این قرص در کنار موارد مثبتی که دارند، عوارض و ضررهای زیادی را برای بانوان به همراه می‌آورند. همچنین مصرف خودسرانه و مصرف طولانی مدت، میتواند عوارض جبران ناپذیری را برای افراد به همراه داشته باشد.

انواع قرص های ضد بارداری

انواع قرص های ضد بارداری

انواع مختلفی از قرص های ضد بارداری در بازار موجود است که حاوی ترکیبی از هورمون های استروژن و پروژسترون و یا دارای یکی از این هورمون ها می‌باشد. مناسب ترین قرص برای شما را نیاز بدنتان و همچنین مشورت گرفتن از پزشک متخصص تعیین خواهد کرد. در ادامه به توضیحات مختصری در خصوص انواع قرص های ضد بارداری می‌پردازیم:

قرص ‌های ترکیبی

قرص های ضد بارداری ترکیبی، با ترکیبی از هورمون های استروژن و پروژسترون عادت ماهیانه شما را تنظیم خواهد کرد. مصرف آن به صورت خوراکی و روزانه می‌باشد.
این قرص های ضد بارداری در بسته بندی با تعداد متفاوت، شامل: قرص های ۲۱ روزه، ۲۴ و یا ۲۸ روزه در بازار موجود می‌باشد.

قرص‌ های پروژسترون

 

این قرص ها طبیعتا فقط حاوی هورمون پروژسترون می‌باشد و مانند قرص های ترکیبی به صورت خوراکی و روزانه مورد استفاده قرار میگیرد. این قرص ها در بسته های ۲۸ تایی به فروش میرسند.
قرص ‌های با سیکل طولانی
این قرص ها هم دارای ترکیبی از دو هورمون استروژن و پروژسترون می‌باشد و وظیفه آن، طولانی تر کردن فواصل بین عادت ماهیانه است. به این صورت که اگر هر فرد عادی در ماه یکبار و در هر سال ۱۲ بار قاعدگی را تجربه میکند، استفاده از این قرص ها، تعداد دفعات عادت ماهیانه را به چهار بار در سال کاهش خواهد داد.
این قرص ها دارای دوره ۹۱ روزه می‌باشند که باید حتما در زمان های تعیین شده به مصرف برسند.

قرص های اورژانسی

این نوع از قرص های ضد بارداری همانطور که از نام آنها پیداست، در شرایط اضطراری بعد از رابطه جنسی حفاظت نشده مصرف می‌شود. انواع مختلف آن شامل: قرص های ترکیبی، پروژسترون و همچنین آنتی پروژسترون می‌باشد.

قرص های ال دی

قرص های ال دی هم به صورت ترکیب دو هورمون و هم به صورت قرص های پروژسترون موجود می‌باشد. این قرص ها دارای دز کمتری از هورمون ها بوده که در نتیجه می‌تواند عوارض جانبی کمتری را به همراه داشته باشد.

میزان اثرگذاری قرص های ضد بارداری

نتایج آماری که از زنان، در دوره مصرف قرص های ضد بارداری به عمل آمده، بیان میکند که اگر این قرص ها به شیوه درست و در زمان دقیق آن مصرف شوند، با درصد خطای بسیار پایین که تقریبا ۹ درصد است، از بارداری های ناخواسته جلوگیری میکند. یعنی از هر ۱۰۰ زنی که به مصرف قرص ضد بارداری می‌پردازند، تنها ۹ نفر از آنها ممکن است که باردار شوند.
در ادامه به توضیحاتی در مورد عوارض قرص ضد بارداری خواهیم پرداخت:

لکه بینی در فواصل بین دو قاعدگی

میتوان گفت که تقریبا نیمی از افرادی که به مصرف قرص های ضد بارداری می‌پردازند، لکه بینی یا همان خونریزی واژینال، در دوران خارج از زمان معمول قاعدگی را تجربه میکنند. این اتفاق معمولا در سه ماهه آغازین مصرف این قرص ها رخ داده و پس از آن در موارد خیلی زیادی برطرف می‌شود.
این لکه بینی ها ممکن است به این خاطر باشد که بدن به داشتن سطوح متفاوتی از هورمون ها عادت میکند و یا به این دلیل که رحم با پوشش آندومتر نازک تر، سازگار می‌شود. آندومتر در دوران قاعدگی به کمترین ضخامت خود میرسد.

حالت تهوع در اثر مصرف قرص ضد بارداری

ایجاد حالت تهوع

یکی دیگر از عوارض قرص ضد بارداری که بسیار شایع می‌باشد، ایجاد حالت تهوع است. معمولا افرادی که برای دفعات اول از این قرص ها استفاده میکنند، به این حالت دچار میشوند؛ که اگر به همراه غذا و با معده پر و یا در زمان نزدیک به خواب مصرف شود، احتمال ایجاد این نوع از عوارض قرص ضد بارداری بسیار کمتر میشود.
اگر این حالت تهوع مداوم و خیلی شدید شد، باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

حساسیت و احساس درد در سینه ها

زمانی که شروع به مصرف قرص های ضد بارداری میکنید ممکن است به درد سینه و حساس شدن آن دچار شوید که این حالت ممکن است تا چند هفته همچنان باقی بماند.
کنترل نوع تغذیه و مصرف بسیار کم نمک و مواد کافئین دار، و همچنین استفاده از لباس زیر با پوشش دهی و نگهدارندگی مناسب، میتواند به بهبود این شرایط کمک کند.

ایجاد سردرد

تغییرات در هورمون های جنسی میتواند منجر به ایجاد سردرد و میگرن شوند. از آنجایی که مصرف قرص های ضد بارداری در میزان و شدت هورمونها تغییراتی را ایجاد میکنند؛ در نتیجه سردرد یکی دیگر از عوارض قرص ضد بارداری است که با آن مواجه خواهید شد. مصرف داروهایی که دارای دز پایین تری از هورمون ها هستند، میتواند منجر به ایجاد سردرد های خفیف تر شود.
اگر به مرور زمان سردردهایتان قطع نشد و یا دچار سردرد مداوم و شدید شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا وضعیتتان مورد بررسی قرار گیرد.

سردرد ناشی از مصرف قرص ضد بارداری

ایجاد لکه های تیره روی صورت

یکی دیگر از عوارض قرص ضد بارداری، خطر ابتلا به بیماری پوستی ملاسما می‌باشد که در نتیجه آن، چهره فرد در برخی از نقاط تیره تر شده و لک هایی روی صورت بوجود می‌آید.
مشاهده شده است که با قطع مصرف قرص و تغییر روش پیشگیری از بارداری، این لک های تیره هم از بین رفته اند.

اختلال در ریتم منظم قاعدگی

در برخی موارد ممکن است با وجود اینکه قرص ضد بارداری را به طور دقیق و در زمان مناسب مصرف کرده اید، باز هم شاهد تاخیر در عادت ماهیانه خود باشید. اگر برایتان پیش آمد که حین مصرف قرص ضد بارداری قاعدگیتان به تاخیر افتاد و یا خیلی کم و سبک بود، حتما قبل از اینکه دوره جدید مصرف قرص را شروع کنید، تست بارداری را انجام داده و در صورت مشاهده اختلال در قاعدگی برای زمانی بیشتر از دو دوره، حتما با پزشک مشورت کنید.
علاوه بر این، موارد دیگری از جمله استرس، تغییرات آب و هوایی، تغییرات هورمونی، میزان فعالیت های بدنی و… هم میتوانند در به تاخیر افتادن دوره منظم عادت ماهانه دخیل باشند.

ایجاد حس افسردگی

نتایج آزمایشات گسترده و فراوانی که روی تعداد زیادی از بانوان انجام شده ثابت می‌کند، مصرف این قرص های ضد بارداری، با ایجاد حس افسردگی رابطه ای مثبت و مستقیم دارد. در نتیجه بانوانی که سابقه افسردگی دارند بهتر است پیش از آغاز مصرف این قرص ها، حتما با پزشک خود مشورت کنند تا وضعیتشان دچار مشکل حادتری نشود.

حس افسردگی بعد از مصرف قرص ضد بارداری

ابتلا به چاقی و افزایش وزن

در حال حاضر آزمایش بالینی خاصی در این زمینه که بتواند این ادعا را اثبات کند یافت نشده است. با این حال تجربه بانوانی که به مصرف این قرص ها پرداخته اند، نشان میدهد که ممکن است هورمون استروژنی که در این قرص ها موجود است روی سلول های چربی موجود در بدن اثر گذاشته، اندازه آنها را بزرگتر و تعدادشان را بیشتر کند.
از طرفی بانوان زیادی که تجربه مصرف قرص های ضد بارداری را دارند، از تجمع مایعات در نواحی سینه و باسن به شدت شکایت دارند.

چاقی ناشی از مصرف قرص ضد بارداری

ایجاد تغییر در ترشحات واژنی

از دیگر عوارض قرص ضد بارداری برای برخی از افراد، ایجاد تغییراتی در ترشحات واژن مانند: تغییر در نوع و یا میزان ترشحات می‌باشد که در نتیجه، این تغییرات میتوانند اثر مستقیمی بر کیفیت رابطه جنسی هم داشته باشند.
این افزایش و یا کاهش میزان ترشحات واژن، میزان رطوبت آن را تنظیم میکند که در صورت کاهش زیاد، استفاده از روان کننده ها برای تامین رطوبت مورد نیاز، ضروری است. همچنین ممکن است افزایش و یا تغییر نوع ترشحات، منجر به ایجاد عفونت هایی برای زنان شود. به هر حال بهتر است برا اطمینان خاطر، این مورد را هم با پزشک خود در میان بگذارید.
در این شرایط حتما از مصرف قرص ضد بارداری بپرهیزید:
در صورت مشاهده علائم قاعدگی.
در دوران بارداری و همچنین دوران شیردهی.
افرادی که چاقی مفرط دارند.
زنانی که از میگرن های شدید رنج میبرند.
در زمان مصرف داروهای خاص که ممکن است منجر به تداخل دارویی شود.
افراد دارای مشکلات قلبی و عروقی و یا دارای سابقه سکته.
زنان دارای سرطان سینه، بیماری کبد، دیابت و یا بیماری های مزمن دیگر.
زنان سیگاری که بیش از ۳۵ سال سن دارند.

جایگزین های مناسب برای رهایی از عوارض قرص ضد بارداری

همانطور که میدانیم علاوه بر قرص های ضد بارداری، روش های بسیار زیاد و متنوعی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد که زوجین می‌توانند با مشورت پزشک و بسته به نوع بدن بانوان، از آنها استفاده کنند تا با عوارض کمتری در دوران پیشگیری مواجه شده و به حفظ بیشتر سلامت بدن خود کمک کنند. در ادامه به معرفی برخی از این راههای پیشگیری می‌پردازیم:

رهایی از عوارض قرص ضد بارداری با استفاده از کاندوم

کاندوم در واقع یکی از بی خطرترین و سالم ترین نوع از روش های پیشگیری از بارداری محسوب می‌شود. کاندوم ها که از جنس لاتکس و گاها از جنس پلی اورتان ساخته می‌شوند، مانندی سدی عمل کرده و از تماس اسپرم ها با تخمک جلوگیری میکند.
کاندوم های مردانه پوششی هستند که روی آلت مردانه قرار گرفته و کاندوم های زنانه در داخل واژن قرار میگیرند. و تنها مشکلی که می‌تواند داشته باشد این است که، در موارد خیلی کم ممکن است باعث بروز حساسیت برای افراد شود.

رهایی از عوارض قرص ضد بارداری با استفاده از دیافراگم

دیافراگم شبیه به فنجانی پلاستیکی، کم عمق و لبه دار می‌باشد، از جنس سیلیکون بوده که در انتهای واژن قرار میگیرد و دهانه رحم را مسدود میکند، تا از ورود اسپرم به داخل رحم جلوگیری نماید. دیافراگم را باید حتما همراه با اسپرم کش ها استفاده کرد تا تاثیر بیشتر و دقیق تری داشته باشد.
بدن برخی از افراد ممکن است به جنس دیافراگم و یا به اسپرم کش حساسیت نشان داده و حس سوزش و یا ایجاد عفونت به همراه داشته باشد.

دیافراگم برای پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری با استفاده از ایمپلنت ها

ایمپلنت های ضد بارداری، در واقع میله ای پلاستیکی و بسیار کوچک هستند و در زیر پوست بازوی فرد کاشت می‌شوند. این میله، هورمونی را آزاد میکند که منجر به غلظت مخاط دهانه رحم و همچنین سرکوب تخمک گذاری میشود. از طرفی این کاشت ها می‌توانند عوارضی مشابه به قرص های ضد بارداری داشته باشند.

پیشگیری از بارداری با استفاده از آی یو دی  (IUD)

آی یو دی دستگاه کوچکی از جنس پلاستیک و مس می‌باشد که در داخل رحم قرار میگیرد و دارای دو نوع هورمونی و غیر هورمونی می‌باشد.
آی یو دی هورمونی، به سرکوب تخمک گذاری به روش غلیظ کردن مخاط دهانه رحم می‌پردازد. و نوع غیر هورمونی آن در رحم، واکنشی التهابی ایجاد کرده که سبب از بین بردن اسپرم ها خواهد شد.

پیشگیری از بارداری با استفاده از آی یو دی

و اما حرف آخر
درست است که استفاده از قرص های ضد بارداری یکی از ساده ترین، ارزانترین و در دسترس ترین روش برای پیشگیری از بارداری های ناخواسته برای زوجین به شمار می‌رود، ولی باید توجه داشت که در صورت استفاده مداوم و طولانی مدت از این روش، ممکن است بیماری ها و عوارض جبران ناپذیری را به بدن خود وارد کنید.
پیشنهاد میشود در صورتی که چند دوره از قرص، برای پیشگیری از بارداری استفاده کردید و همچنان قصد دارید که به این پیشگیری ها ادامه دهید، حتما از روش های جایگزینی که بالاتر توضیح دادیم استفاده کنید تا بتواند پیشگیری سالم و بدون مشکلی را برای خود به ارمغان بیاورید. چرا که در غیر اینصورت، زمانی که تصمیم به بارداری می‌گیرید باید حتما پروسه ای طولانی، سخت و هزینه بری را در پیش بگیرید.

روش های پیشگیری از بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *