مطالب

آشنایی با روش ‌های از بین بردن جای زخم

روش‌های از بین بردن جای زخم
پوست بدن، پوششی است که روی اندام‌ها قرار گرفته و دارای چندین لایه می‌باشد. بیرونی‌ترین لایه، همواره در مواجهه با بیشترین خطرات احتمالی قرار می‌گیرد؛ که در صورت سطحی بودن جراحت، پوست به ترمیم خود پرداخته و به سرعت بهبود می‌یابد. حال اگر میزان جراحت ایجاد شده عمیق باشد، امکان بهبود را سخت‌تر و سرعت این روند را کند‌تر خواهد کرد. در ادامه به معرفی روش‌های از بین بردن جای زخم خواهیم پرداخت.

روش‌های از بین بردن جای زخم

روزانه بسیاری از افراد در اثر عوامل مختلفی چون تصادفات، سوختگی‌ها، شکستگی‌ها، بریدگی‌ها و جراحی‌ها، بر روی پوست بدن خود آثاری از جای زخم باقی می‌گذارند که ممکن است در برخی از افراد سبب خجولی و شرمندگی و کاهش اعتماد بنفس شود. تا حدی که گاها از حضور در جمع و دیده شدن با آن جای زخم، هراس دارند. همچنین گاهی با پرسش‌هایی در مورد علت این جای زخم‌ها مواجه می‌شوند که پاسخ به آن‌ها مستلزم یادآوری خاطراتی گاها بسیار دردناک است.
جای زخمی که روی پوست افراد باقی می‌ماند، علاوه بر منظره‌ی نازیبایی که ایجاد می‌کند همواره یادآور اتفاقی تلخ و ناراحت کننده است، که افراد تا حد ممکن تلاش می‌کنند تا بتوانند روندی برای بهبود این زخم‌ها ایجاد کنند؛ تا کمتر آن اتفاقات برایشان تداعی شود. آشنایی این افراد با روش‌های از بین بردن جای زخم بسیار کمک‌کننده و امیدبخش خواهد بود.

 

زخم چیست؟

در علم پزشکی زخم یا جراحت به آسیبی گفته می‌شود که طی آن، پوست بدن دچار پارگی، بریدگی، سوراخ و یا خراش شده و یا به عبارت دیگر، جدا شدن اتصالات بین سلول‌های قسمتی از پوست و یا گوشت بدن فرد، زخم نامیده می‌شود؛ و دارای انواع مختلفی چون: زخم‌های گوشتی، زخم‌های هیپرتروفیک، زخم‌های کششی و همچنین زخم‌های ناشی از جوش می‌باشد.
جای زخم روی پوست

 

عواملی که بر مدت زمان و میزان بهبود جای زخم تاثیر‌گذارند:

اولین گزینه مربوط به سن افراد است و طبیعی است هرچه سن فرد کمتر باشد، امکان بهبود و همچنین سرعت آن بیشتر خواهد شد.
مورد بعدی بسته به اینکه این زخم در کجای بدن فرد ایجاد شده است، می‌تواند روند بهبودی تندتر و یا کندتری داشته باشد.
از دیگر عوامل تاثیرگذار بر این موضوع، میزان بزرگی و عمیق بودن زخم می‌باشد.
نوع پوست از نظر وراثتی و ژنتیکی، از دیگر عوامل موثر بر میزان و سرعت بهبود جای زخم می‌باشد.

 

نکات کلیدی در رابطه با روش‌های از بین بردن جای زخم

تا حد ممکن از روش‌های درمان طبیعی و خانگی استفاده کنید.
برای آنکه به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید، باید حتما صبوری به خرج دهید.
هیچ‌گاه سرخود و بدون مشورت پزشک، از داروهای شیمیایی استفاده نکنید؛ چرا‌که می‌تواند عوارض زیادی به همراه داشته باشد.
استرس و اضطراب را از خود دور کرده و در کمال آرامش، مراحل درمان را انجام دهید.
هرگز به امید اینکه زودتر به نتیجه برسید، روش‌های درمانی پرخطر با ریسک بالا را امتحان نکنید.
تحت هیچ شرایطی اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و بدانید که، شما در هر شکل و ظاهری زیبا هستید.
به مراحل درمانی که در پیش دارید، نگاهی واقع بینانه داشته باشید.
باید دانست که نوع پوست فرد، در سرعت یا کندی روند بهبود جای زخم، بسیار تاثیرگذار است.

 

روش‌های طبیعی و خانگی از بین بردن جای زخم

در ادامه به معرفی روش‌های از بین بردن جای زخم که طبیعی بوده و فاقد عوارض جانبی می‌باشد، خواهیم پرداخت:
گیاه آلوئه ورا
مدت‌هاست که افراد با خواص بی نظیر آلوئه ورا آشنایی دارند و کشف خاصیت ترمیم کنندگی و التیام بخشی این گیاه، باعث شد که برای درمان جای زخم و همچنین بهبود بافت آسیب دیده بدن هم، از آن بهره ببرند.
ژل را از داخل برگ آلوئه ورا خارج کنید، مستقیما روی جای زخم بمالید تا جذب شود. بعد از گذشت حدود نیم ساعت این ژل کاملا خشک شده و حتی نیاز به شستن با آب ندارد. حداقل روزی یکبار از این گیاه استفاده کنید تا طی مدت زمانی کوتاه،‌ شاهد بهبود جای زخم و حتی چین و چروک پوست خود باشید.

آلوئه ورا برای درمان جای زخم

 

روغن شترمرغ

این روغن که از چربی‌های پشت کمر شترمرغ گرفته می‌شود، یکی از بهترین روش‌های از بین بردن جای زخم و یا کاهش اثر زخم بوده و همچنین در بهبود التهابات پوستی بسیار مفید است و به سلامت پوست و درخشان شدن آن کمک شایانی می‌کند.
روغن شترمرغ دارای اسیدهای چرب امگا بوده و می‌تواند به اعماق پوستی که جراحت یافته نفوذ کرده و به مرطوب شدن جای زخم کمک کند؛ علاوه براین خاصیت آنتی باکتریایی داشته و سبب کاهش تورم هم خواهد شد.

سرکه سیب

خاصیت سرکه سیب به عنوان یک ضدعفونی کننده طبیعی بر کسی پوشیده نیست؛ علاوه بر‌این، به دلیل از بین بردن سلول‌های مرده پوست، می‌تواند در بهبود جای زخم افراد هم موثر واقع شود.
برای این منظور مقداری از سرکه سیب را با مقداری عسل مخلوط کرده و به کمک پنبه روی موضع مورد نظر بمالید؛ بعد از حدود یک ربع، با آب بشویید و این عمل را تکرار کنید تا شاهد تغییرات اثر جای زخم خود باشید.

 

روش‌های پزشکی و درمانی برای از بین بردن جای زخم

لازم به یادآوری است که این روش‌ها ممکن است اثر سریع‌تر و نتیجه ای مطلوب‌تر را به همراه داشته باشند، ولی باید بدانید که هیچ یک از این روش‌ها خالی از ریسک و خطر نبوده و هرگز نباید سرخود و یا توسط پزشکان غیر معتبر انجام شوند.
پیوند زدن پوست: به این صورت که بخشی از پوست سالم، از قسمتی از بدن فرد برداشته و در ناحیه دارای جای زخم پیوند زده می‌شود.
بریدن جای زخم: در این روش زخم را برداشته و با بخیه‌هایی ظریف‌تر مجددا آن را می‌بندند تا لایه نازک‌تری از زخم باقی بماند و در نتیجه کمتر از قبل در معرض دید باشد. طبییعی است که این روش به بهبود شرایط کمک کرده و درمان قطعی محسوب نمی‌شود.
استفاده از لیزر: ‌از نور لیزرها برای بهبود جای زخم‌هایی که، قسمت وسیعی از بدن فرد را پوشش داده است، استفاده می‌کنند. این روش کمک می‌کند تا تیرگی و قرمزی‌های جای زخم کمتر شده و رنگی شبیه به رنگ بافت‌های اطراف پیدا کند.
تزریق ژل: به این صورت که از ژل‌های تجاری و یا چربی‌های خود فرد، برای پر کردن بخش‌های خالی جای زخم استفاده می‌کنند، تا ناهمواری‌های ایجاد شده در سطح پوست را برطرف کنند.
تزریق ژل برای بهبود جای زخم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *