مطالب

آشنایی با راهکارهای خواب سریع

آشنایی با راهکارهای خواب سریع
برخی افراد به دلیل مشغله های فراوان، در تمام طول سال و یا در برخی از روزها و ماه ها، زمان بسیار کمی برای خوابیدن دارند؛ که این خود مشکلی عظیم محسوب می‌شود. در نتیجه آشنایی با راهکارهای خواب سریع سبب می‌شود که به کیفیت زندگی خود کمک کنند. چرا که زمان زیادی را جهت تلاش برای به خواب رفتن هدر نمی‌دهند.
اگر فردی مدت زمانی را به شکل مستمر دچار بی خوابی باشد، در طولانی مدت و برای انجام سایر کارهای خویش با دردسرهایی مواجه خواهد شد، به عنوان مثال: این فرد اگر قرار باشد برای یک جلسه مهم کاری آماده شود و یا یک تصمیم مهم بگیرید، مغز وی واکنش درستی از خود نشان نداده و یاری رسان  نخواهد بود.
این معضل برای تمام افراد، با هر شرایط سنی و جنسیتی و جسمی ممکن است ایجاد شود که فرد بی دلیل دچار کم خوابی و یا بی خوابی شدید شود و در نتیجه نتواند به شیوه ای صحیح رفتار و عمل نماید، کارایی متعارف خود را از دست داده و ضریب خطای وی بالاتر خواهد رفت.

آشنایی با راهکارهای خواب سریع

مبارزه با بی خوابی و داشتن خواب کافی

مطالعات و تحقیقات علمی گوناگونی که در این زمینه انجام شده اند، بیان می‌دارند که دانستن راهکار های خواب سریع، و به کارگیری و انجام آن ها به افراد کمک میکند زود خوابیدن‌ را تجربه کرده و خود را از معضل بی خوابی و عوارض متعددی که در پی دارد، نجات دهند.
آنچه که مشخص و واضح است، این است که اگر فردی دچار كمبود خواب روزانه شود، بعد از مدت كوتاهي مغز وی کارایی خود را از دست داده و ممکن است به مرور زمان تصور کند که کند ذهن  و یا فراموشکار شده است. در حالی که باید گفت ساختارهای مغز کاملا سالم هستند ولی به دلیل عدم خواب و استراحت کافی، نیاز بدن را رفع نکرده و بازدهی خود را از دست میدهد.
معضل بزرگتری که باید بدان اشاره کرد این است که، کم خوابی و عدم رعایت الگوی خواب صحیح در بین جوانان رواج یافته و بعضا بخشی از فرهنگ عمومی شده است. به طوری که افراد تا نیمه های شب، بیدار و مشغول دیدن تلویزیون و یا شبکه های اجتماعی هستند و روز بعد خود را، با کم خوابی شب پیش می‌گذرانند و اگر در آن روز، نیاز به اتخاذ تصمیمات مهمی داشته باشند، به احتمال خیلی زیاد به مشکل بر خواهند خورد.
این افراد باید از راهکارهای خواب سریع آگاهی داشته باشند و با استفاده از آن ها به خود کمک کرده و سلامتی بدن خویش را تضمین نمایند.
در این زمینه استفاده از دارو های خواب آور نیز توصیه نمی‌شود، زیرا تنها به شیوه ای موقتی موثر خواهد بود و عوارض زیادی به همراه دارد. در ادامه راهکارهای خواب سریع آورده شده است که برای تمامی افراد مفید و موثر خواهد بود.

 

بکارگیری ترفند هایی برای خواب سریع

در اینجا برخی از روش ها و راهکارهای خواب سریع که پایه ی علمی دارند ارائه شده است. شما می‌توانید با توجه به ریتم زندگی و ساعات کاری و خواب خود، یکی از آن ها را انتخاب کرده و برای همیشه از شر بد خوابیدن و یا کم خوابیدن خلاص شوید.

عدم استفاده از موبایل در رختخواب

اولین مورد از راهکارهای خواب سریع

 شما بایستی قبل از خواب، استفاده از موبایل و تبلت را کنار بگذارید. زیرا نور صفحه نمایش آن ها، چشم ها را اذیت کرده و مانع از خوابیدن راحت و یا عاملی برای بی خوابی می‌شود؛ ممکن است مغز را هوشیار نموده و از استراحت و خواب مفید دور کند.
مدتی قبل از خواب، برای آرامش و خواب راحت آماده شوید و به تفکر و نیایش بپردازید و با آسودگی بیشتری به سمت رختخواب بروید، تا بتوانید در کمتر از یک دقیقه بخوابید. گاهی به خود تلقین کرده و تصور کنید که با یک طلسم جادویی به خواب خواهید رفت. بدین شیوه شما خیلی سریع و همانند یک جادو، خوابیدن را تجربه خواهید کرد.

پوشیدن جوراب هنگام خواب

دومین مورد از راهکارهای خواب سریع

ترفند دیگری وجود دارد که برخی از افراد، برای خواب سریع به کار می‌بندند و در قالب آن می‌توانند حتی با وجود سر و صدای و عدم سکوت محیط نیز، در مدت زمانی محدود به خواب روند. مراحل آن برای شما توضیح داده شده که با تمرین و تکرار می‌توانید یک خواب سریع و راحت را تجربه کنید.
در ابتدا سعی کنید که به تمام عضلات صورت خود توجه نموده و سپس، آن ها را آرام  و رها کنید.
شانه ها و کتف های خود را رها کنید تا دچار گرفتگی عضلات نباشید.
دستان خود را در دو سمت بدن و آزاد و رها قرار دهید و به آرام سازی عضلات دست نیز توجه داشته باشید.
با هر بازدم، به خود آرامش دهید و سینه خود را آرام کنید.
عضلات پا ها و ران های خود را در حالت آرامش و رهایی قرار دهید.
به یک فضای آرام بخش فکر کنید و آن را در ذهن مجسم کنید.
ذهن خود را از  امور روزمره پاک کنید.
اگر ذهن شما همچنان درگیر بود با خود عبارت (فکر نکن) را تکرار کنید.
با کمک این تمرینات پس از مدت کوتاهی، بدن شما بدان عادت نموده و می‌توانید در هنگام شب، به راحتی و به سرعت به خواب بروید..

سومین مورد از راهکارهای خواب سریع

ترفند دیگر این است که  شما بایستی بر دو مورد، شیوه‌ی تنفس صحیح و رهاسازی و شل کردن عضلات بدن خود تمرکز کنید و با تمرین مداوم بدان دست یابید، پس از مدتی شما به راحتی قادر خواهید بود که  ذهن خود را آرام کرده و به خواب روید.

تنفس عمیق و شکمی

چهارمین مورد از راهکارهای خواب سریع

ترفند دیگری که می‌توانید به کار برید، تکنیک اسکریپت آرامش نامیده می‌شود. برای آن شما بایستی به مدت پنج ثانیه ابروهای خود را به سمت بالا ببرید و در حین انجام آن، باید درکی از این موضوع داشته باشید که عضلات پیشانی شما سفت تر می‌شوند، سپس سریع ابروی خود را به سمت پایین آورده و سعی کنید که عضلات خود را آرام کنید و در حین این عمل، انقباض را احساس کنید، کمی مکث کنید و لبخند بزنید تا انقباض را در دو طرف صورت خود و در گونه ‌هایتان حس کنید،  سپس مکث کنید و آرام باشید و سر خود را به سمت عقب بکشید و نگاه خود را به سقف اتاق بدوزید؛ ذهن خود را از هرگونه تصور منفی و افکار بیهوده رها سازید و امیدواری را به خود تلقین کنید و لبخند بزنید. چشمان خود را ببندید و به خواب روید.
با انجام این عمل، بدن شما به خوبی در حالت ریلکس قرار می‌گیرد و به طور کامل احساس آرامش کرده، مغز و بدن برای خواب راحت آماده می‌شود و کمک می‌کند که شما سریعتر به خوابی عمیق و  سنگین  برسید.

تکنیک پارادوکسیکال برای خواب سریع

اگر هیچ یک از راهکارهای خواب سریع در شما موثر واقع نشد، از تکنیک پارادوکسیکال استفاده کنید، این تکنیک در تمام زمینه ها (استرس، اضطراب، هراس جمعی و.. ) کاربرد دارد و بسیار نتیجه بخش است.
شما باید بخواهید که بیدار بمانید، بدین شیوه به خود تلقین می‌کنید که زمان خواب نیست و نباید بخوابید، با این مقاومت، نتیجه ای معکوس را تجربه کرده و به خواب سریع خواهید رسید.
افرادی که  دچار مشکل بی خوابی هستند، همواره تلاش دارند تا بتوانند راحت بخوابند و معمولا تلاش برای خوابیدن، احساس اضطراب را  افزایش می‌دهد. تکنیک پارادوکسیکال کمک می‌کند که میزان اضطراب خود را کنترل نموده و ترس از بی خوابی و خستگی های زیاد ناشی از آن را، از خود دور سازید. این روش می‌تواند از روش تنفس عمیق و رهاسازی نیز موثرتر باشد.
تحقیقات نیز این موضوع را ثابت کرده اند که آن دسته از افرادی که تکنیک پارادوکسیکال را تمرین و تجربه کرده اند، توانسته اند به خواب راحت تر و سریع تر دست یابند.

نقش موسیقی در خواب سریع

اهمیت خواب راحت و کافی

هر فردی باید آگاه باشد که بدن وی به چه میزان خواب نیاز دارد، یعنی با چند ساعت خوابیدن، انرژی خود را بازیافته و سر حال خواهد شد و قادر است به خوبی به انجام امور و فعالیت های روزانه خود بپردازد. برای درک این موضوع می‌توانید، مدت زمان خواب و بیداری خود را زیر نظر بگیرید تا بیوریتم بدن و زمان نیاز بدنتان به خواب را دریابید. برخی افراد به شش ساعت و برخی دیگر به نه ساعت خواب نیاز دارند تا سرحال شوند.
موضوع دیگری که باید مورد نظر داشته و بدان اهمیت دهید این است که، کم خوابی به هیچ عنوان قابل جبران نیست و در طولانی مدت به جسم  و روح شما آسیب خواهد زد. تصور نکنید که می‌توانید به جای هشت ساعت، فقط چهار یا پنج ساعت بخوابید و بگویید بعدا و یا آخر هفته جبران می‌کنم. این یک تصور غلط است و بی خوابی های قبلی شما را جبران نخواهد کرد. شما تنها می‌توانید کم خوابی خود را اندکی بهبود بخشید و خستگی ذهنی را از خود بزدایید، ولی هرگز نمی‌توانید آن را جبران کنید و در نهایت هم به عدم تمرکز و دقت و کاهش بازدهی و کارایی دچار خواهید شد.
با توجه به نکته‌ی بیان شده، در نظر داشته باشید که اگر شما و یا یکی از اعضای خانواده تان قرار است که برای یک مسابقه علمی، ورزشی یا یک مصاحبه تخصصی که در آخر هفته و در روز پنجشنبه یا جمعه برگزار می‌شود، آماده شوید؛ علاوه بر امور و فعالیت های مختلفی که در نظر دارید باید راهکارهای خواب سریع و کافی در طول هفته را در نظر گیرید و آن را اجرا کنید. زیرا خواب راحت در طول هفته کمک زیادی به آمادگی ذهنی و مغزی نموده و شما را به حالت تعادل خواهد رساند.

 

کیفیت خواب و اثرات آن بر بدن انسان

در مورد معضل کم خوابی صحبت کردیم و اشاره شد که ممکن است مسبب و زمینه ساز بسیاری از بیماری ها از جمله: مشکلات سیستم گوارشی، دیابت، نارسایی های قلبی، چاقی موضعی و چاقی شکمی، اختلالات یادگیری، سردرد های مزمن، سرطان و مشخصاً سرطان سینه و روده بزرگ، مختل شدن عملکرد برخی ژن ها ‌شود؛ برای رهایی از آن باید راهکارهای خواب سریع را به کار بست.
پژوهش های متعددی انجام گرفته که بیان می‌دارند، کیفیت خواب اثر مستقیم بر سلامت بدن دارد و بی خوابی مستمر، مغز انسان را دچار تخریب عصبی می‌کند و ممکن است از طول عمر انسان کاسته شود. به بیان دقیق تر، افرادی که کمتر از میزان نیاز بدن شان می‌خوابند، بیش از بقیه به مرگ زودرس دچار می‌شوند.
بنابراین، کسی که  تصور دارد کمتر بخوابد تا زمان بیشتری در اختیار داشته باشد و بتواند کارهای خود را زودتر انجام دهد، در واقع نقض غرض کرده و با کاهش میزان عمرش، زمان کمتری را در اختیار خواهد داشت.

کتاب خواندن قبل از خواب

و اما کاربردی ترین راهکارهای خواب سریع:

قبل از خواب دوش بگیرید و به آرام سازی بدن خود کمک کنید.
گاهی پنجره  اتاقتان را باز بگذارید و اجازه دهید هوای تازه در آن گردش کند و هوای اتاق مطبوع شود.
هنگام خواب جوراب بپوشید تا بدنتان گرم شود و جریان گردش خون به خوبی انجام شود.
در طول روز حرکات ساده‌ی یوگا را به مدت پانزده دقیقه انجام دهید.
تلفن همراه خود را از اتاق خواب دور کنید.
دمنوش های آرامش بخش اسطوخودوس ، بابونه یا مریم گلی بخورید.
وعده شام را زودتر صرف کنید تا  میزان فعالیت هضم و جذب معده، موجب اختلال خواب نشود.
سر و صدای محیط و حداقل اتاق خواب خود را، تا حد ممکن کاهش دهید.
تنها هنگامی که احساس خستگی و خواب دارید وارد رختخواب شوید.

یوگای قبل از خواب

سخن آخر

عدم توجه به راهکارهای خواب سریع، نتیجه ای جز کمبود خواب به همراه ندارد و منجر به کاهش سرعت عکس العمل فرد در انجام امور مختلف می‌شود؛ به طوری که ممکن است اموری ساده همچون رانندگی را نتواند به خوبی انجام دهد. در همین زمینه می‌توان گفت که بعضا مشاهده می‌شود، کارگرانی که در شیفت شب کار می‌کنند و معمولا خواب راحتی نداشته و دچار کمبود خواب هستند، بیش از بقیه کارگران دچار سوانح کاری می‌شوند.

دمنوش های گیاهی خواب آور

اگر شما هم جزو آن عده از افرادی هستید که همواره دچار مشکل خواب هستید و به همین دلیل، کلافه و عصبی و بدخلق شده و مدام از بد خوابیدن خود شکایت دارید که  حتی زمان هایی که خیلی خسته هستید هم نمی‌توانید راحت به خواب بروید، باید بدانید که این بی‌خوابی ‌های زیاد، ضربات سهمگینی به روند کار و زندگی وارد میاورد. پس بهتر است در پی آموختن و اجرای راهکارهای خواب سریع باشد تا سلامت و کیفیت زندگی خود را تضمین کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *