عملکرد مغز در خواب و پردازش رویا

 

اگر قرار باشد در مورد عملکرد مغز در خواب صحبت شود، بهتر است در ابتدا سیکل خواب به طور دقیق بررسی شود. اینکه سیکل خواب چیست و چطور می تواند از سوی مغز دستور برای رفتن به خواب عمیق داشته باشد. موضوع دیگر اینکه برای خوابیدن تنها مغز وارد کار نمی شود، بلکه چشم و گوش و حافظه نیز دخالت دارند.ش

 

 

سیکل خواب

خواب به دو مرحله مهم تقسیم شده است. اولین مرحله REM نام دارد و مرحله دوم نیز NREM است. در مرحله اول دیدن رویا بسیار وجود دارد. مرحله دوم مربوط به گزارش هایی است که در قالب خواب دیدن در مغز ایجاد می شود، می تواند بسیار زیبا و آرام بخش باشد و یا به شکل کابوس برای فرد خاطره بدی ایجاد نماید. خواب های NREM در واقع شامل 4 مرحله اصلی هستند که عملکرد مغز در خواب برای هر 4 مرحله بررسی می شود. عمق خواب نیز در این راستا کم کم بهبود می یابد. در هر مرحله می بایست یک سری هماهنگی بین نورون ها شکل بگیرد به طوری که فرکانس امواج مغزی کمتر شود و در مقابل دامنه این امواج بیشتر شود. پایش امواج مغزی موضوع مهمی است و یک سری تکنیک در این راستا وجود دارد که بر اساس آن امواج مغزی بر اساس الکترودهای متصل به پوست سر ضبط می شوند.

 

 

تغییر عملکرد مغز در خواب

مغز تا رسیدن به خواب عمیق بارها تغییر وضعیت می دهد. در مرحله خواب REM مغز در وضعیتی قرار می گیرد که بدن دچار بی حرکتی شده و در اصلاح فلج می شود. یک سری توهم بینی صورت می گیرد که برخی آن را رویا می نامند. امواج مغزی مخصوصی از سوی الکترودهای متصل به پوست سر ایجاد می شود که در واقع مانند موج هایی است که مغز در وضعیت هوشیاری دنبال می کند.
تغییرات ماهیچه ای عملکرد مغز در خواب، آتونیا نامیده می شود. آتونیا در واقع به صورتی است که عملکرد ماهیچه ای به طور کامل از بین می رود. این رویکرد سبب می شود که خواب به صورت جسمانی نمود نداشته باشد و فرد در حین خواب دیدن نمی تواند به خودش آسیب بزند. حال در این میان هماهنگی آتونیا و مرحله REM خواب بسیار مهم است و در صورتی که هماهنگ نباشند، فرد دچار اختلالات خواب می شود. یکی از موضوعات مهم در این زمینه آسیب دیدگی است که مربوط به مدارهای ساقه مغز است که در واقع عملکرد آتونیا را در نظر می گیرد.

 

تحقیقات انجام شده در خصوص عملکرد مغز در خواب

زمانی که ما به خواب میرویم، فعالیت مغز متوقف نمی شود اما نورون ها یا سلول های مغز با هم یک فعالیت هماهنگ تر از بیداری را دنبال می کنند. هماهنگی لازم سبب می شود که حافظه ذخیره سازی شود و به نوعی مغز خود را بازسازی می کند. نورون ها در مغز وجود دارند و زمانی که فرد می خوابد عضلات بدن فرد فلج می شود. طبق این تحقیقات اگر خواب ضعیف باشد عملکرد مغز بسیار کاهش می یابد و این خبر خوبی نیست. خواب ضعیف سبب می شود که ماده خاکستری مغز کاهش یابد و در نهایت سبب کاهش عملکرد مغز شود. این موضوع در کودکان با نگرانی هایی همراه است. در چنین شرایطی نیاز است که تحریک مغزی غیر تهاجمی صورت بگیرد تا رشد مغز به شکل واقعی و دقیق دنبال شود.
در زمان خواب مغز تقریباً به همان اندازه که فرد بیدار است، فعالیت می کند اما جنس فعالیت آن فرق می کند. در زمان خواب آننچه فعالیت زیادی دارد، نورون های مغزی هستند. مغز انسان دو نوع خواب متفاوت را تجربه می کند، روش اول خواب آهسته است که SWA نامیده می شود و دسته دوم خواب عمیق است با عنوان REM.

 

خواب در ابتدا بسیار سبک است و سپس رفته رفته به مرحله عمیق می رود. چرخه خواب با عدم حرکت سریع چشم همراه است و در واقع فرد به اصطلاح می گوید، چرت زدم. از چرت زدن تا خواب عمیق 90 الی 120 دقیقه طول می کشد. در طول شب این اتفاق بین 4 الی 5 مرتبه دنبال می شود. وقتی این چرخه به پایان رسید، چند ثانیه طول می کشد تا فرد از خواب بیدار شود و مجدداً وارد چرخه بعدی شود. دقت کنید که ورود از یک چرخه به چرخه بعد می تواند بدون بیدار شدن باشد و اصلاً فرد متوجه این موضوع نشود.
اکثر خواب ها از نوع آهسته هستند و امواج مغزی بزرگ آرام می شود و تنفس عمیق می شود و همینطور عضلات نیز به صورت آرام آرام ریلکس می شود.

 

تکنیک عملکرد مغز در خواب

اگر بخواهیم عملکرد مغز در خواب را از نظر تکنیکی بررسی کنیم شرایط به این صورت است که، خواب در بخش های مختلف مغزی که شامل فعالیت های روزانه هستند و اعضای بدن را کنترل می کنند، دنبال می شود. در بخش هیپوتالاموس و بخش غشایی مغ دو گروه سلولی وجود دارد که می بایست قبل از هر برخی به خواب بروند. این سلول ها غیر فعال می شود و انسان دیگر آگاهی لازم را ندارد.
خواب آهسته با عنوان SWS شناخته می شود، خواب عمیق یا REM نیز مرحله دوم است. در این مرحله ضربان قلب متغیر هستند و به نوعی مغز به شکل بسیار عجیبی فعال می شود. عضلات بدن در حالت فلج قرار می گیرند.
از دید دانشمندان یک گروه کوچک از سلول های مغزی وجود دارد که از هسته عمیق مغزی نشات می گیرند و سبب می شوند که خواب عمیق کنترل شود. وقتی این سلول ها درست کار نکنند و به نوعی رفتار بیمارگونه داشته باشند، انسان نمی تواند وارد خواب عمیق شود و به نوعی دچار اختلال خواب می شود. کسانی که دچار آشفتگی در خواب هستند و از سوی دیگر رویاهای خشونت باری را تجربه می کنند در این دسته قرار دارند. عملکرد مغز در خواب در این حالت با پریشانی و نابسامانی همراه است.

 

 

عملکرد مغز در خواب و پاک کردن زائدات مغزی
عملکرد مغز در خواب به صورتی است که مایع مغزی نخاعی به سرعت در سراسر مغ پمپاژ می شود. این عمل سبب می شود که مغز مانند جاروبرقی کار کند. مواد زائد شیمیایی مولکولی، سبب می شود که یک سری سلول های مغزی بر جای گذاشته شود و به نوعی پروتئین های سمی را درگیر می کنند. وجود همین پروتئین های مغزی سبب می شود که فرد دچار زوال مغز شود. در یک نتیجه گیری ساده مشخص است که مغز پس از بیدار شده مانند یک تخته سنگ کاملاً تمیز و صیقلی است و دارای بافتی بسیار جذاب است. وقتی فرد بی خوابی بکشد، پروتئین های سمی در لابلای مغز باقی می ماند. در صورتی که فرد خواب کافی نداشته باشد، مغز فرصت برای پاک کردن سموم را ندارد و سبب می شود که بیماری های عصبی تشدید شده و به نوعی آلزایمر ایجاد شود.
عملکرد مغز در خواب به این صورت است که اطلاعاتی که در طول روز به دست آمده است، بازنویسی می شود. در واقع حکم یک رمز عبور را دارد و اهمیت زیادی دارد. فعالیت مغز در طول خواب سبب می شود که مهارت های زبان بیشتر شود و دست و چشم نیز هماهنگ با هم کار کند.
عملکرد مغز در خواب به صورتی است که سبب می شود خاطرات مهم حفظ شوند. این خاصیت در موارد عاطفی صدق می کند. در واقع مغز فردی که خوابیده، خاطرات ارزشمند را به یاد می آورد و این موضوع گاه بدون مناسبت است.

 

عملکرد مغز در خواب و چیدمان حافظه

عملکرد مغز در خواب به صورتی است که سبب می شود حافظه به صورت روزانه بازسازی و مرتب شود. البته که این موضوع در عمیق ترین حالت خواب رخ می دهد و فرد به هیچ عنوان آگاهی ندارد. تصمیم گیری مغز در حین خواب بسیار مهم است. مغز می تواند اطلاعات در حین خواب را به شکل درست پردازش نماید، تحقیقات جدید نیز نشان می دهد که تصمیم مغز در این دوره بهتر است. در واقع مغز در زمان خواب بهتر می کند یک سری محرک های پیچیده را طراحی کند و این اطلاعات سبب می شود که در بیداری تصمیم بهتری از سوی فرد گرفته شود. بارها شنیده ایم که می گویند، اگر قرار است تصمیم بزرگی بگیرد و دو دل هستید ساعاتی را به خواب اختصاص دهید تا مغز بهترین تصمیم را در بیداری برای شما داشته باشد.

 

نتیجه گیری

مهمترین عملکرد مغز در خواب بازسازی اطلاعات دوره بیداری است، به شکلی که اطلاعات اشتباه حذف شود، اطلاعات مفید بایگانی شود، اطلاعاتی که جنبه کاربردی دارد ترتیب اثر داده شود و به نوعی محرک های پیچیده قوی تر شوند. عملکرد مغز در خواب به شکلی دنبال می شود که قدرت مغز انسان بیشتر شده و می تواند یک محرکه قوی و قابل قبول به نظر برسد. البته که وضعیت مغز در هر شرایط، سطح بندی مخصوص به خود را دارد. ساده ترین عملکرد مغز در خواب، همان خواب دیدن است که بخشی از آن رویا بوده و البته که جذابیت خاصی دارد. پردازش در زمان خواب بسیار قابل قبول است، یعنی مغز شروع می کند به بررسی شرایطی که فرد بتواند به واسطه آن احساس بهتری داشته باشد. رویاها بخش مهمی از زندگی ما هستند.

 

چرا خواب می بینیم (مراحل خواب دیدن)

 

 

موضوعی که حداقل یک بار برای هر کسی اتفاق افتاده است، خواب دیدن است! نظریه ای وجود دارد مبنی بر اینکه خواب ها احساسات ما را دنبال می کنند. در واقع در طول روز مغز بسیار سخت کار می کند تا موجب ساخت ارتباطی شود و در نهایت یک عملکرد خاص را مشخص سازد. فرض کنید در طول روز سخت مشغول حل کردن معادلات سخت ریاضی بودید و شب وقتی به خواب می روید ذهن هنوز بر روی همان موضوع تمرکز کرده است و خواب دیدن حول محور خواب دنبال می شود.

 

می دانیم که چرخه خواب اغلب طولانی و پیچیده است. افرادی که خواب می بینند، معمولاً آنچه دیده اند در طول مرحله REM یعنی مرحله ای که چشم سریع حرکت می کند، به یاد می آورند. جامعه علمی پذیرفته است که خواب دیدن واقعیت دارد. در خصوص به یاد ماند خواب، هر فرد با فرد دیگر فرق دارد.
یک سری فرضیه های جالب در خصوص اینکه چرا خواب میبینیم وجود دارد، فرضیه اول این است که رویاها دست در دست خواب فعالیت خود را دنبال می کنند تا کمک کردن به مغز آغاز شود. مثلاً هر چیزی که در طول روز توسط مغز جمع آوری شده باشد، دسته بندی می شود. مغز در طول روز صدها هزار ورودی را دنبال می کند. شما میلیون ها رنگ را در روز می بینید، سعی می کنید کارهای کوچک و بزرگ انجام دهید، این مغز است که تصمیم می گیرد کدام را ذخیره کند کدام را کنار بگذارد. در واقع این خواب است که کمک می کند خاطرات شکل بگیرد. یک سری مطالعات نیز وجود دارد که نشان می دهد، فرد در ساعت های بیداری چیزهای جدید یاد می گیرد، رویاپردازی در طول شب بیشتر می شود. کسانی که در مطالعه خواب یک دوره یادگیری زبان را طی می کنند باید فعالیت خواب بیشتر را دنبال کنند.

 

نظریه های جالب در مورد چرا خواب میبینیم

یک نظریه در مورد اینکه چرا خواب میبینیم، آهسته شدن عملکرد مغز است. در واقع نیاز نیست که فرد در طول خواب بر روی هر چیزی تمرکز داشته باشد، این مغز است که سبب می شود ارتباطات بسیار سست دنبال شوند. در طول خواب، احساسات روز در چرخه خواب دیدن به سراغ جنگ می رود. مثلاً فرض کنید که در طول روز در ذهن شما چیزی سنگینی کند، این رویکرد وجود دارد که ذهن به سراغ تصویرسازی در مورد موضوع مورد نظر برود.
نظریه دوم در پاسخ به سوال ” چرا خواب میبینیم؟” یک نظریه دیگر به این صورت است که رویا عملکرد خاصی ندارند، این بخش پشت مغز است که در طول مرحله خواب به همراه حرکات سریع چشم فعالیت خود را آغاز می کند تا اکثر رویاها اتفاق افتد. این موضوع سبب می شود که برخی از رویاها تصادفی و بی هدف باشند و از ناحیه مغز رخ دهند. وقتی فرد بیدار است هیچگاه چنین رویاهایی وجود ندارد.

 

چرا خواب میبینیم؟ انواع خواب ها و ساختار هر یک

واقعا چرا خواب میبینیم؟ خواب دیدن انواع مختلفی دارد و هر یک دارای شرایط مخصوص هستند. مثلاً رویاهایی وجود دارند که نقش درمانگر را ایفا می کنند. این رویاها هستند که اجازه می دهند که راه هایی برای رویارویی با درام های احساسی داشته باشند. مغز در طول خواب در سطح عاطفی تر به نسبت روز کار می کند و ممکن است که با توجه به احساساتی بسیار عمیق تری دنبال شود، چنین خواب هایی سبب آرامش روح می شود و جنبه درمانی دارد.
نقاط آمیگدال برای پاسخ به سوال چرا خواب میبینیم، بسیار مهم است. مورد بعدی رویاهایی است که به صورت جنگ هستند. اجازه دهید این موضوع را به شکل دیگری دنبال کنید. یکی از نقاط مغز در زمان خواب بیشترین فعالیت را دارد که آمیگدال نامیده می شود. آمیگدال ها بخشی از مغز هستند که بر اساس غریزه جنگ ارتباط گیری مشخصی دارند. آمیگدال در طول خواب شما فعال تر از زمان بیداری است و به نوعی قرار است بدن را برای مقابله با تمدید آماده سازد. ساقه مغز یک بخش مهم است که در زمان خواب REM دنبال می شود، سیگنال های عصبی ارسال می شوند و این سیگنال ها سبب شل شدن عضلات می شود و در نهایت فرد سعی نمی کند در زمان خواب دویده یا ضربه ای بزنید.

 

چرا خواب میبینیم؟ شاید قرار است فکری که در روز می کنیم در طول شب دنبال شود. مثلاً اینکه خواب دیدن سبب می شود که به خلاقیت فرد کمک شود. هنرمندان در این زمینه بسیار قوی تر هستند در واقع وقتی خواب می بینند، از رویاهایشان الهام می گیرند و این رویکرد سبب می شود که کارهایشان خلاق تر دنبال شود.
چرا خواب میبینیم؟ چرا پس از برخی از خواب ها حس مثبتی داریم؟ در برخی از مواقع در زندگی نیز یک سری ایده های خوب وجود دارد که با خواب دیدن رشد می کند. برخی از افراد در خواب صدای موسیقی خاصی می شنوند و یا یک فیلم از جلوی چشمشان رد می شود. این موضوع در بیداری کمتر است چون در زمان بیداری فیلتر منطق جریان خلاقیت کند می شود و رویکرد محدودتری دنبال می شود. در زمان خواب افکار و ایده ها بدون محدودیت بوده و آشکار می شوند.

 

چرا خواب میبینیم و چه تاثیری بر روی حافظه دارد؟

حافظه ما چقدر مشغول است و چرا خواب میبینیم؟ چرا با ترس از خواب بیدار می شویم؟ یک نظریه گسترده ای که در این راستا وجود دارد اینکه، هدف از دیدن رویاها این است که چیزی به ما افزوده شود. در واقع خاطرات و مسائل آموخته شده مهم در ذهن افراد ذخیره می شود. خاطرات بی اهمیت کنار می رود و همینطور افکار و احساسات پیچیده نیز مورد بررسی قرار می گیرد. یک سری منابع معتبر و تحقیقات وجود دارد که نشان می دهد خواب به ذخیرهه خاطرات کمک زیادی می کند. در صورتی که فرد اطلاعات جدید بیاموزد می تواند در زمان خواب آن را به خاطر خود بسپرد و سپس آن را یادآوری کند. سوالی که پیش می آید اینکه رویاها چطور روی ذخیره سازی حافظه تاثیر می گذارند؟ پاسخ به این سوال هنوز مشخص نیست اما رویاها ممکن است به مغز کمک کنند و اطلاعات مهم ذخیره سازی شود تا محرک هایی در حافظه و یادگیری تداخل داشته باشند.

 

چرا خواب میبینیم و با ترس از خواب بیدار می شویم؟

 برخی از خواب ها به عنوان خواب های سیاه شناخته می شوند. در واقع فرد پس از اینکه با حالتی پریشان از خواب پرید، می گوید” کابوس دیدم”. موضوع از این قرار است که افراد در خواب به طور کلی رویا می بیند و کابوس نیز در همین دسته قرار دارد اما کمی ترسناک تر! یک سری کابوس های شبانه وجود دارد که ناشی از استرس و اضطراب است و شاید هم بر اساس عوارض مربوط به استفاده از یک دارو باشد. کسانی که مدام درگیر کابوس هستند مشکلات اختلال خواب دارند. افرادی که به طور منظم رویاهایی ترسناک می بینند و از خواب می پرند درگیر مشکلات اضطراب، اختلال مکرر خواب و یا مشکلات روانی دیگری هستند.

 

 

تحقیقات ” چرا خواب میبینیم و چقدر صحت دارد؟

 

دانشمندان یک سری مطالعات در خصوص اینکه چرا خواب میبینیم؟ انجام داده اند. به طور کلی اغلب افراد خواب دیدن را انکار می کنند و این یک امر طبیعی است. خواب دیدن به اندازه نفس کشیدن یک امر بدیهی محسوب می شود. مثلاً تحقیقات نشان می دهند که کودکان بیشتر از بزرگتر ها خواب می بینند. نوزادان بیش از 70 درصد از خواب خود را در حال دیدن رویا هستند.
نکته جالبی که وجود دارد اینکه رویاپردازی ها موقعیت خاص خود را دارند. برخی از رویاها به صورتی در ذهن دنبال می شوند که شفافیت آن پس از خواب بسیار مشخص است، شخصیت ها شناخته شده هستند، مکانی که در خواب می بینید برای شما قابل قبول است و همینطور موقعیت زمانی که در خواب وجود دارد نیز بسیار مشخص است، برخی دیگر از خواب ها جنبه پنهانی دارند، یعنی خواب در وضعیتی دنبال می شود که فرد نمی تواند آن را یادآوری شفاف کند، شخصیت ها مبهم هستند، از نظر زمانی خواب در وضعیت خوبی وجود ندارد، از نظر مکانی خواب دچار تاری تا عدم شفافیت است، همه این موارد می تواند رویاپردازی را تاریک نشان دهد. موضوعی که بهتر است همین حالا مشخص شود، اینکه خواب ها گاه با حواس پرتی همراه هستند و گاه نیز به صورت دقیق و کاربردی ارزیابی می شوند.

 

هر فرد برای خواب باید دو مرحله را پشت سر بگذارد. اول اینکه فرد به خواب سبک فرو می رود و پس از آن به صورت تدریجی واحد مرحله بعدی شده که نام علمی آن IV است. این مرحله به طور کلی یک قدم پیش تر از مرحله خواب سنگین است. در این مرحله چشم ها بسته هستند و مردمک نیز حرکات تندی دارد ، مغز در این مرحله درست مانند بیداری فعالیت می کند. در این زمان عمل خواب دیدن مشخص می شود. در حدود 90 دقیقه زمان لازم است تا فرد وارد خواب عمیق برود. به صورت نرمال در طول شب به مدت 20 الی 90 دقیقه خواب می بیند و البته که این عدد کم و زیاد می شود. خواب ها به راحتی فراموش می شوند، در حقیقت خواب های آخری که می بینید را به یاد می آورید اینکه چرا خواب میبینیم، یک فرآیند لایه به لایه است. و لایه های جدیدتر پس از بیداری یادآوری می شوند. خواب دیدن امری بسیار طبیعی بوده و یک تعادل نسبی بسیار خوب است. البته که رویدادهای مشخصی در این زمینه رخ می دهند که می تواند خاطره ساز باشد.

 

 

 

درباره ی پارچه پوپلین

شاید نام پوپلین را زیاد نشنیده باشید ولی با این پارچه، در روزمره زیاد سرو کار داشته و در زندگی از آن زیاد استفاده کرده باشید. در این مقاله قصد داریم به توضیحاتی درباره پارچه پوپلین بپردازیم تا بیشتر با ویژگی ها و مصارف و کاربرد آن آشنا شوید.
امروزه پیشرفت تکنولوژی، افزایش تعداد کارخانه های نساجی و پارچه بافی، تغییر سبک و سلیقه افراد و همچنین تولید و در دسترس بودن انواع متفاوتی از الیاف های طبیعی و مصنوعی، سبب می شود که پارچه های گوناگون از نظر جنس، طرح و رنگ، ضخامت، وزن، رنگ پذیری و دیگر موارد ساخته و تولید شود و در دسترس افراد با سلایق متنوع و میزان بودجه های های متفاوت قرار گیرد، تا بتوانند جهت مصارف گوناگون از آنها بهره ببرند. پارچه های پوپلین نیز یکی از همین موارد است که، دارای طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی بوده و می تواند تمامی سلیقه ها را تحت پوشش خود قرار دهد.

 

 

هر آنچه درباره پارچه پوپلین باید بدانید

درباره پارچه پوپلین باید گفت که این پارچه، پارچه ای نرم و لطیف با بافت یک دست و ماندگاری بالا می باشد، که در اصطلاح به آن پارچه تافته نیز می گویند؛ نوعی پارچه تاروپودی است که از در هم بافته شدن الیاف در طول و عرض، به صورت افقی و عمودی تولید می شود.
پارچه های پوپلین اغلب از جنس پنبه ساخته می شوند، به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و کارآمدی که دارد، این روزها محبوبیت زیادی یافته و بیشترین و متنوع ترین استفاده آن در صنعت مد و پوشاک است. از آنجاییکه انواع متفاوتی از الیاف در آن بکار می رود و در ضخامت های متفاوتی ساخته می شود، برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد.
امروزه در بسیاری از کارخانه های نساجی و ریسندگی، پارچه های پوپلین را، با انواع مختلفی از الیاف و نخ هایی چون پنبه، کتان، پلی استر و غیره ترکیب و تولید می کنند، که با نام های پوپلین پنبه ای، پوپلین ابریشمی، پوپلین نخی، پوپلین پلی استر شناخته می شوند. هر کدام دارای ویژگی های متفاوتی از نظر رنگ پذیری، میزان چروک شدن، مقاومت و ضخامت پارچه، پوشانندگی، وزن و سنگینی و همچنین میزان ایستادگی و آهار پارچه می باشند.

 

 

ویژگی هایی درباره پارچه پوپلین

پارچه پوپلین،پارچه ای بسیار نرم، لطیف و خنک بوده که بهترین گزینه برای لباس های تابستانی می باشد. این پارچه برای تمامی فصول سال کاربرد دارد. نوع لطیف تر و نازکتر برای تابستان و نوع ضخیم تر و سنگین تر آن برای فصول پاییز و زمستان مناسب و قابل استفاده است.
امکان تولید آن بصورت صد درصد پنبه، یا صد درصد ابریشم، صد درصد نخ و یا سایر الیاف به صورت خالص وجود دارد.
پارچه های پوپلین دارای خاصیت جاذب رطوبت می باشند.
پارچه های پوپلین به دلیل نوع بافتی که دارند برای گلدوزی بسیار مناسبند.
بطور کلی مشخصات و ویژگی های پارچه های پوپلین، بنا به نوع کاربری و مصرف آن متفاوت خواهد بود.
نازکی و یا ضخیم بودن پارچه های پوپلین را، نوع و ضخامت نخ های به کار رفته در آن مشخص می کند.

 

ویژگی های منفی درباره پارچه پوپلین

این پارچه ها معمولا مقدار کمی آبرفت دارند، پس بهتر است که قبل از دوختن لباس، یکبار شسته شود تا پس دوختن و شسته شدن با مشکلی مواجه نشوید.
مورد منفی دیگر درباره پارچه پوپلین این است که، به دلیل جنس نخ و پنبه ای بودن آن‌، بسیار چروک پذیر می باشد. اما نکته مثبتی که به دنبال دارد این است که با اتو کشی ساده، به آسانی به حالت صاف و مرتب اولیه برخواهد گشت. در نتیجه همواره اتوی لباس خود را، در حالت آماده به خدمت نگه دارید.
مورد دیگر مربوط به پارچه های پوپلین کتانی می باشد؛ که هرچه وزن پارچه بیشتر می شود، میزان چروک پذیری آن را نیز بیشتر خواهد کرد.
به این دلیل که ریزش پارچه های پوپلین کم بوده و به نوعی پارچه خشک محسوب می شوند، برای دوختن لباس های رسمی، گزینه چندان مناسبی نیستند.

 

موارد مصرف و کاربرد های پارچه های پوپلین

استفاده از پارچه‌ های پوپلین برای دوختن پیراهن مردانه: معمولا بیشترین نوع کاربرد پارچه های پوپلین، استفاده از آن برای دوختن پیراهن های مردانه ساده و نیمه رسمی می باشد. همچنین به دلیل برخورداری از تنوع رنگی بالا، می تواند گزینه مناسبی برای برخی از طرح های پیراهن های اسپرت هم باشد. همچنین جهت استفاده در زیر کت در فصول گرم سال نیز، می تواند مورد مناسبی باشد.
استفاده از پارچه‌ های پوپلین در تولید لباس های ورزشی: به دلیل داشتن قابلیت تنفس و امکان عبور هوا از پارچه، از آنها برای مصارفی چون: تولید انواع لباس های ورزشی و همچنین تولید لباس های خنک تابستانه استفاده می شود.
پارچه ای مناسب برای آموزش خیاطی: پارچه پوپلین، پارچه ای مناسب برای دوخته شدن توسط افراد آماتور می باشد. کسانی که مهارت خاصی در زمینه خیاطی ندارند، می توانند از این پارچه برای شروع کار آموزش خود استفاده کنند. چرا که هم دوختن آن ساده و آسان بوده و برای افراد بی تجربه مناسب است؛ و هم از این جهت که قیمت بالایی ندارد، در صورت برش اشتباه و یا دوخت نامناسب پارچه، مبلغ خیلی زیادی را متضرر نخواهند شد.
پارچه ای مناسب برای منسوجات مصرفی منزل:‌ به دلیل مقاوم و با دوام بودن این پارچه، برای مصارفی چون: پرده، ملحفه، روتختی، لحاف، آستر، رو مبلی، رومیزی و دیگر موارد مربوط به دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار می گیرد.
دیگر مصارف پارچه های پوپلین: از نوع ضخیم تر این پارچه ها برای تولید پیژامه، شلوار، شال، ژاکت، کت و اورکت هم استفاده می شود؛ و همچنین از نوع صد درصد پنبه پارچه های پوپلین، برای تولید لباس های نوزاد و کودک، لباس خواب و لباس راحتی استفاده می شود. به دلیل دوام و طول عمر بالایی که دارد، برای تولید یونیفرم و لباس های کار مناسب می باشد.

 

 

نحوه شستشو و مراقبت از پارچه های پوپلین

شستشو و نظافت پارچه ها و لباس های پوپلین، بسیار ساده و با معمولی ترین روش ها انجام می شود.
پس از خشک شدن، به راحتی می توان آن را اتو زد.
این پارچه ها امکان استفاده از ماشین لباسشویی، خشک شدن در دمای معمولی و همچنین استفاده از اتوی بخار را داراست.
می توانید برای پارچه های پوپلین، از شوینده های معمولی، که برای سایر پارچه ها و البسه مورد استفاده قرار میگیرند، استفاده کنید.

 

ویژگی های منحصر به فرد درباره پارچه پوپلین:

داشتن قیمت مناسب: به این دلیل که از انواع متفاوت و همچنین درصدهای مختلفی از الیاف ها ساخته می شود، می تواند قیمت های مناسبی را شامل شود.
امکان رنگ پذیری بالا و همچنین تنوع رنگی: به دلیل جنس و ساختار تاروپودی که این پارچه ها دارند، قابلیت جذب و پذیرش رنگ های زیادی را ممکن می سازند.
داشتن قابلیت تنفس: این پارچه ها امکان عبور دادن هوا، رطوبت و بخار آب را از درون پارچه، به بیرون داشته و به اصطلاح کلی پارچه پوپلین، امکان تنفس و رفت و آمد هوا را دارد؛ در نتیجه امکان ایجاد التهاب و حساسیت پوستی، تقریبا نزدیک به صفر است.
داشتن بافت مقاوم و با دوام با ماندگاری بالا: به دلیل داشتن این ویژگی، پارچه های پوپلین به ندرت دچار پارگی، پوسیدگی و پرز گرفتگی می شوند.
دارا بودن ثبات و پایداری رنگی بالا:‌ پارچه های پوپلین با ثبات رنگی بالایی که دارند، با شستشوی زیاد دچار رنگ پریدگی و کدری نخواهند شد: در نتیجه جلوه و زیبایی خود را تا مدت زیادی حفظ خواهند کرد.
وزن سبک و نرم بودن پارچه: یکی از ویژگی های مثبت و مورد پسند افراد است که، پارچه پوپلین را در شمار اولویت های انتخاب قرار می دهد.
دارا بودن ضخامت های متفاوت: سبب خواهد شد تا این پارچه ها بتوانند، مصارف مختلفی از لطیف ترین تا ضخیم ترین ها کاربرد ها را تحت پوشش قرار دهد.
ساخته شده از الیاف های مختلف: پارچه های پوپلین می توانند از الیاف طبیعی، مصنوعی و یا ترکیبی از هر دوی آنها ساخته شوند.
جاذب نم و رطوبت: پارچه های پوپلین ضد آب نبوده و نم و رطوبت را به تاروپود الیاف های خود، جذب میکنند.
اتو پذیری آسان: کمک می کند تا چین و چروک هایی که به سرعت ایجاد شده اند، به همان سرعت هم محو شده و از بین بروند.
داشتن طرح های متنوع و اسپرت: به دلیل این تنوع، برای تولید پیراهن های اسپرت و غیر رسمی گزینه ای کاملا مناسب هستند.

سخن آخر

و در انتها درباره پارچه پوپلین باید گفت که، این روزها بسیار خوش اقبال بوده و هر روزه به تعداد طرفداران این نوع از پارچه ها اضافه می شود. با ترکیب درصد مشخصی از الیاف های گوناگون، و یا ساخته شدن از یک نوع خاصی از الیاف ها، پارچه هایی با کیفیت های گوناگونی تولید می شوند.
تولید هر سطحی از کیفیت در این پارچه ها، به منظور کاربردهای مشخص و متفاوتی انجام می شود که، به تعدادی از این مصارف در مقاله اشاره شده است. در نتیجه بهتر است که انواع متفاوت و کیفیت بندی های آن را بشناسید تا در هنگام خرید، بتوانید گزینه مورد نیاز خود را به آسانی شناسایی کرده، و بعد اقدام به خرید محصول مناسب کنید.
انواع مختلف پارچه های پوپلین

بهترین تشک برای تخت

 

همه ما تقریبا، یک سوم از عمر خود را در حالت خواب می گذرانیم. به همین دلیل، انتخاب یک تشک مناسب و راحت حائز اهمیت میباشد؛ چرا که داشتن خواب با کیفیت بر کل زندگی ما تاثیر گذاشته، خستگی را از تن بدر کرده، سبب ایجاد آرامش می شود و بر سلامتی و تندرستی تاثیر مثبتی دارد.
امروزه به دلیل تنوع بالایی که در تولید تشک های خواب بوجود آمده، انتخاب اینکه چه تشکی می تواند برای افراد مناسب باشد، کمی سخت شده است. تشک های سفت و نرم هر کدام دارای مزایا و معایب مختص به خود هستند؛ به گونه ای که برای یک فرد با شرایط و ویژگی های ساختاری که دارد، تشک سفت مناسب بوده و برای فردی دیگر، تشک نرم بهترین انتخاب است. در ادامه به توضیحات بیشتر و کامل تری در خصوص تشک های نرم و سفت خواهیم پرداخت.

 

 

انواع متفاوت تشک ها

تشک های فنری
این تشک ها، برای افراد در سنین پایین و دارای وزن سبک مناسب تر بوده و قیمت آن نسبت به دیگر تشک ها پایین تر است. به دلیل داشتن حالت ارتجاعی، وزن فرد در تمام سطح تشک در توازن خواهد بود.
تشک های طبی و فنری
این تشک ها ایده آل ترین انتخاب برای تمامی سنین می باشد، که منجر به تجربه خوابی خوش و با آرامش خواهد شد. در این تشک ها، از اسفنج با چگالی بالا به همراه فنربندی متراکم و فشرده استفاده شده که طول عمر بالایی برای تشک ها بوجود می آورد.

 

تشک هایی که فقط خاصیت طبی بودن داشته و فاقد فنر می باشند. این تشک ها معمولا از یونولیت ساخته می شوند که سفت، سبک و قابل شستشو بوده، عمر نسبتا کوتاهی دارند و برای مصارف درمانی کوتاه مدت تهیه میشوند. انواع دیگر آن، از اسفنج های نرم و با کیفیت و برخی دیگر از مموری فوم طبی ساخته می شود که هر کدام دارای کیفیت و قیمت های متفاوتی هستند.

تشک های آبی

این تشک ها که با آب پر می شوند، بیشتر برای پیک نیک ها و مصارف کوتاه مدت تفریحی مورد استفاده قرار میگیرد. و با پر کردن آب گرم خاصیت درمانی و ارتوپدیک می یابد. از معایب آن میتوان به خطر پنجر یا سوراخ شدن آن و همچنین سنگین شدن در زمان پر بودن با آب اشاره کرد.
تشک های بادی
میزان سفتی این تشک ها، با کمک دستگاه پمپ هوا قابل تنظیم است. استفاده از تشک های بادی برای کوتاه مدت و یا استفاده در سفر مناسب بوده ولی گزینه مناسبی برای استفاده به عنوان تشک دائمی در اتاق خواب نیستند. یکی از مهمترین معایب آن پنچر شدن تیوپ میباشد.

ویژگی هایی برای شناسایی تشک مناسب

راحت بودن

هنگام انتخاب تشک مناسب، به راحت بودن وضعیت کمر، شانه و باسن و همچنین، حالت ستون فقرات بر روی تشک توجه کنید. چرا که هنگام خواب، بیشترین وزن و فشار بدن روی این قسمت ها وارد می شود.

کیفیت و دوام

بعد از موضوع راحت بودن، کیفیت و دوام تشک هایی که انتخاب می کنید، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. طبیعی است که برای خریدن تشک با کیفیت تر، نیاز به پرداختن هزینه بیشتری دارید. اما باید بدانید که کیفیت بالاتر، هم سبب ماندگاری طولانی تر آن شده و هم سلامت و آرامش بدن شما را در طول خواب تضمین میکند.

اندازه مناسب

طبق تحقیقات به عمل آمده، یک فرد سالم در طول خواب شبانه حدود 40 تا 60 بار غلت میزند. داشتن فضای آزاد و کافی به خواب راحت تر کمک کرده و آرامش بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

فنر تشک

در تشک های فنری ضخامت فنر، فریم دور تشک، نوع فنر بندی و نحوه اتصال آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد. اگر این موارد از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند، در دراز مدت به سبب اصطکاک زیاد، فنرها و اتصالات به صدا در آمده و جیرجیر خواهند کرد.

ارتفاع تشک

تشک ها، در ارتفاع های متفاوتی ساخته میشوند که هرچه ارتفاع تشک بیشتر باشد علاوه بر جنبه زیبایی آن، بادوام تر بوده و وزن بیشتری را میتواند تحمل کند.

لبه ‌های تشک

برای آنکه از احساس سقوط در هنگام خواب جلوگیری شود، دورتادور لبه های تشک را با قاب یا فریمی از جنس های مختلف تقویت میکنند. به این دلیل که میزان فشارهای وارد شده به لبه های تشک به هنگام نشستن و برخاستن زیاد می باشد، در نتیجه جنس مناسب لبه های تشک، به دوام بیشتر و کاهش فرورفتگی ها کمک خواهد کرد.

مموری فوم

 

مموری فوم

ویژگی های اصلی مموری فوم ها عبارتند از: تغییر شکل دادن در اثر گرمای بدن، برگشت به حالت اول پس از برداشتن نیروی وارده به سطح، جلوگیری از ایجاد گرفتگی در عضلات، جریان مناسب گردش خون و همچنین پیشگیری از ایجاد فشار و درد در ناحیه ستون فقرات.

داشتن ضمانتنامه

حتما تشک های خود را از شرکت های معتبری خریداری کنید که دارای گارانتی های تعمیر و تعویض باشند. تشک ها در حالت معمول، تا 10 سال گارانتی را شامل می شوند.

میزان سفتی و نرمی تشک

تشک مناسب، باید تا اندازه ای سفت باشد که انحنای ستون مهره ها را در حالت طبیعی نگه دارد. اگر این تشک خیلی نرم و یا خیلی سفت باشد، حالت استاندارد ستون فقرات را دچار اختلال کرده و به کمردرد منجر خواهد شد. در ادامه به توضیحات کاملی در خصوص ویژگی های تشک سفت و نرم خواهیم پرداخت.

 

ویژگی های مثبت تشک های نرم

تشک نرم برای افرادی که هنگام استفاده از تشک سفت دچار کمردرد میشوند، بهترین گزینه است. چرا که نرمی مناسبی که این تشک ها دارند کمک میکند، تا افراد خواب آرام تری را در طول شب تجربه کنند.
همچنین برای افرادی که وزن کمی دارند به این دلیل که این وزن کم، سبب می شود که فشار مناسبی به تشک وارد بیاید، طول عمر تشک و کارکرد بهینه آن را بیشتر میکند. در نتیجه تشک مناسب برای این افراد، تشک نرم می باشد.
همچنین این تشک برای افرادی که عادت دارند به پهلو بخوابند مناسب است. به این دلیل که لگن و شانه ها را در وضعیت راحتی قرار میدهد و انحنای طبیعی ستون فقرات را برای این افراد حفظ خواهد کرد.

 

 

ویژگی های منفی تشک های نرم

یکی از موارد منفی تشک های نرم، مربوط به زمانی است که نوع دونفره آن انتخاب شود. این مورد به خصوص برای زوج هایی که از نظر وزنی در تعادل با یکدیگر نیستند، مشکل ساز خواهد شد؛ چرا که فردی که سنگین تر است بیشتر در تشک فرو رفته و تعادل بستر خواب برای فرد دیگر را به هم خواهد زد. در نتیجه حتما هنگام خرید تشک دونفره این مورد را مدنظر قرار دهید.
بر خلاف ظاهر راحت و نرمی که دارند، این تشک ها برای افرادی که وزن بالایی دارند، می تواند سبب بروز درد و ایجاد مشکلاتی جدی شود. چرا که برای مدتی طولانی، بدن این افراد را در حالت غیر استاندارد نگه می دارد.
مورد دیگری که در مورد تشک های نرم می تواند جزو معایب محسوب شود، این است که این تشک ها نسبت به تشک های سفت، دارای عمر مفید کمتری هستند. بطور کلی تشک ها به مرور زمان سفتی خود را از دست داده و نرم تر می شوند، در نتیجه تشکی که از ابتدا نرم باشد، در گذر زمان، زودتر کیفیت خود را از دست خواهد داد.

 

ویژگی ها ی مثبت تشک های سفت

برای افرادی که به پشت و بر روی کمر می خوابند، این تشک ها بهترین انتخاب است؛ از این جهت که سطحی صاف و هموار را فراهم آورده و ستون فقرات و استخوان های کمر را در وضعیتی استاندارد قرار میدهد. همچنین افرادی که روی شکم می خوابند هم، روی تشک های سفت خواب راحت تری را تجربه می کنند.
سفت بودن و فرو نرفتن تشک، کمک خواهد کرد تا وزن بدن به طور متعادل تقسیم شده و فشاری اضافی به قسمت های مختلف بدن وارد نشود.
خوابیدن روی تشک سفت کمک میکند که استخوان ها، با جذب بیشترین میزان فشار به سمت خود، سبب کاهش فشارهای وارده به دیگر بخش های بدن، همچون ماهیچه ها و رگ های خونی شوند. در نتیجه گردش خون بهبود یافته و جذب اکسیژن حین خواب بیشتر خواهد شد.
برای افرادی که دچار آسیب های جدی شده باشند، تشک های خیلی سفت را برای مدتی مشخص، به عنوان نوعی از درمان استفاده می کنند.
تاثیر تشک نامناسب بر ایجاد کمردرد

 

ویژگی ها ی منفی تشک های سفت

طبیعتا یکی از معایب و سختی های استفاده از تشت سفت، راحت نبودن آن است. این احساس ناراحتی ممکن است حتی خواب شیرین شبانه را دچار اختلال کند.
برای افرادی که با دردهای خاصی در کمر، همچون آرتروز و یا اسکولیوز درگیر هستند، تشک های سفت می تواند سبب تشدید درد شده و آسیب بیشتری به کمر این دسته از افراد وارد کند.
حالت مناسب ستون فقرات هنگام خواب

 

چند نکته برای خریدن تشک مناسب

نکته اول برای انتخاب تشک مناسب، بررسی عادات، حالات و شرایط فیزیکی بدن شماست. به این معنا که باید بررسی شود که آیا فرد دچار درد کمر می باشد؟ و یا اینکه هنگام خواب، تمایل بیشتری به خوابیدن بر روی شکم یا پهلو دارد. فرد، سبک وزن بوده و یا دارای وزن زیادی است؟
نکته دیگر ترجیحات و سلایق شخصی فرد می باشد. اینکه یک فرد، از میان انواع متفاوت تشک ها، حق اختیار و انتخاب داشته و میتواند با میل خود تشک سفت یا نرم را برگزیند.
نکته بعدی و اصلی در مورد تشک مناسب، راحتی فرد بوده که به دنبال آن آرامش بیشتر و خوابی عمیق تر را تجربه خواهد کرد.
به طور کلی تست فیزیکی تشک در فروشگاه، از طریق لمس کردن، نشستن و یا دراز کشیدن بر روی آن می تواند راهنمای خوبی، جهت انتخاب تشک مناسب برای شما باشد.

 

درباره ی پارچه پلی استر

 

پلی استر چیست؟

پلی استر در واقع، یک نوعی از الیاف مصنوعی بوده و از نفت، آب، هوا و زغال سنگ تشکیل شده است که به زبانی دیگر، این ماده اساسا نوعی پلاستیک می باشد. پلی استر برای اولین بار در سال 1941 میلادی، از طریق واکنش بین الکل و اسید، در داخل یک آزمایشگاه تولید شد. در ادامه این مقاله قصد داریم، به توضیحاتی درباره پارچه پلی استر بپردازیم.
پارچه های پلی استر، به این دلیل که از نظر ویژگی ظاهری بسیار شبیه به ابریشم می باشند، به نام ابریشم مصنوعی شهرت دارند. این الیاف مصنوعی، امکان ترکیب با الیاف های طبیعی، مانند پشم و پنبه را داراست. پارچه پلی استر را پارچه همه فن حریف نیز می نامند.

روش هایی برای شناسایی و تشخیص پارچه های پلی استر

از طریق لمس کردن پارچه
پارچه های پلی استر بر خلاف پارچه های الیاف طبیعی، فاقد بافت لطیف و یک دست می باشند و با لمس کردن، به آسانی قابل تشخیص است.
از طریق بو کردن پارچه
پارچه های دارای الیاف پلی استر، بویی تقریبا شبیه به بوی پلاستیک دارند، و این بو یکی از راههای تشخیص این پارچه ها می باشد.
از طریق سوزاندن تکه کوچکی از پارچه
یکی دیگر از روش های تشخیصی که درباره پارچه پلی استر می توان به کار برد، سوزاندن بخش کوچکی از گوشه پارچه است. اگر پارچه جمع شده و حالت خمیری شکل پیدا کند، پلی استر بوده و اگر پودر شده و به خاکستر تبدیل شود، پارچه از نوع الیاف طبیعی می باشد.
سوزاندن پارچه پلی استر

 

بررسی میزان براقیت پارچه
هرچقدر که میزان براق بودن پارچه بیشتر شود، نشان از به کار رفتن درصد بالاتری از الیاف پلی استر دارد.

 

ویژگی های مثبت درباره پارچه پلی استر

قیمت مناسب
پارچه های پلی استر به دلیل داشتن الیاف مصنوعی، در مقایسه با پارچه هایی که دارای  الیاف طبیعی هستند، قیمتی بسیار پایین تر و مناسب تر دارند.
میزان دوام و استحکام بالا
این پارچه ها دارای مقاومت بسیار بالایی در مقابل مواردی چون: کشش، چین و چروک،پارگی، پرز شدن و همچنین ساییدگی و پوسیدگی هستند. این پارچه انعطاف خوبی دارد و بافت آن، با گذشت زمان دچار تغییر شکل و حالت نمی شود. همین ویژگی هم باعث شده که از محبوبیت بالایی در صنعت مد پوشاک برخوردار شود.
سهولت و راحتی در شستشو
پارچه های پلی استر، مقاوم در مقابل لکه شدن می باشند، و در صورت ایجاد لک به راحتی شسته و خشک می شوند. بطوریکه حتی نیاز به خشکشویی هم ندارند.
عایق رطوبتی بالا
می توان گفت که پارچه های پلی استر، ضد آب بوده و به دلیل نوع ساختار الیاف های آن، آب به درون تار و پود پارچه نفوذ نمی کند؛ در نتیجه میتوان آن را به عنوان عایق رطوبتی برگزید. از طرفی همین عامل سبب خشک شدن سریع پارچه بعد از شستشو خواهد شد.
عایق رطوبتی بالا

 

قدرت و توان رنگ پذیری بالا
این پارچه ها، دارای الیافی قوی و بسیار سبک می باشد. به دلیل ویژگی ساختاری که این الیاف ها دارند، از میزان رنگ پذیری بالایی برخوردارند و همین امر سبب تنوع طیف رنگی، در پارچه های پلی استر می باشد. از طرفی دیگر، در برابر تغییر رنگ دادن هم مقاومت بالایی دارند.

 

ویژگی های منفی درباره پارچه پلی استر

ایجاد آلرژی و حساسیت
این مشکل به ندرت ممکن است که اتفاق بیفتد، اما برای پوست هایی که حساسیت بالایی به مواد شیمیایی دارند، مشکل ساز خواهد بود. بنابراین بهتر است از پارچه پلی استر، برای قسمت هایی از لباس که در تماس مستقیم با پوست نمی باشند، استفاده شود؛ و یا از آستری با مواد طبیعی در زیر لباس، استفاده شود.
تعریق شدید و ایجاد حساسیت پوستی
به دلیل ساختار موادی که در پارچه های پلی استر به کار رفته است، خاصیتی عایق مانند برای آن ایجاد کرده، که منجر به حبس شدن گرما و تعریق بیش از حد خواهد شد؛ و در نتیجه، این موارد می توانند سبب ایجاد عرق سوز برای پوست های حساس شوند.
ایجاد اثر تخریبی بر محیط زیست
به دلیل شیمیایی بودن ساختار پارچه های پلی استر، سبب ایجاد اثرات مخرب بر محیط زیست می شوند. چرا که این پارچه ها تجزیه نشده و یا تجزیه‌ی آن، سال های زیادی زمان میبرد.
داشتن قابلیت اشتعال پذیری بالا
یکی از دیگر از ویژگی های منفی که درباره پارچه پلی استر می توان نام برد، درصد بالای اشتعال پذیری آن است. در نتیجه اگر لباسی  با درصد بالایی از پلی استر به تن دارید، حتما از قرار گرفتن در نزدیکی شعله های آتش بپرهیزید.
داشتن الکتریسیته ساکن
اگرچه که این مورد، نسبت به دیگر موارد مشکل خیلی خاصی به حساب نمی آید، اما در مواقعی که آراستگی و مرتب بودن مو و لباس برایتان اهمیت بالایی دارد، میتواند مشکل ساز باشد. الیاف مصنوعی موجود در پارچه، حالت الکتریسیته ساکن به وجود آورده و در نتیجه حالتی از چسبندگی لباس و یا بهم ریختگی مدل موها را ایجاد خواهد کرد. در نتیجه پارچه های پلی استر برای زمان هایی که به مهمانی می روید، انتخاب مناسبی نمی باشند.
نداشتن قابلیت تنفس
تنفس پارچه به معنای انتقال هوا، رطوبت و بخار آب از درون لباس به بیرون آن می باشد. درباره پارچه پلی استر باید گفت، به دلیل آنکه عایق رطوبت هستند، لباس قابلیت تنفس نداشته و به دنبال آن التهابات پوستی و حساسیت برای افراد ایجاد می شود.
نکاتی کاربردی در مورد نگهداری و شستشوی پارچه های پلی استر
تقریبا همه لباس ها، برچسبی برای آموزش مراقبت و نگهداری الیاف های آن دارند. لباس هایی که از درصد بالایی از پلی استر تشکیل شده اند، دارای دستورات مراقبتی بسیار ساده بوده که زمان زیادی را به خود اختصاص نمی دهند. در ادامه به بیان چند نکته مراقبتی، درباره پارچه پلی استر خواهیم پرداخت.
بهتر است که برای شستشوی پارچه های پلی استر، از آب ولرم استفاده کنید.
در کنار استفاده از شوینده ها، برای اینکه الکتریسیته ساکن پارچه پلی استر را از بین ببرید، می توانید از نرم کننده های لباس استفاده کنید.
هیچگونه مانعی برای شستشو و خشک شدن پارچه های پلی استر در ماشین لباسشویی، وجود ندارد.
بهتر است که لباس های دارای الیاف پلی استر را در دماهای پایین خشک کنید، تا به دوام بیشتر آن کمک کنید.
نکته مهم درباره پارچه پلی استر این است که، به آسانی چروک نمی شود؛ اما اگر لباس شما چروک شد و به اتو نیاز داشت، حتما با درجه پایین و در حدی که اتو فقط گرم شود، استفاده کنید. حرارت زیاد، باعث از بین رفتن شکل ظاهری و جمع شدن پارچه پلی استر خواهد شد.
این پارچه ها به آسانی و بدون هیچگونه نگرانی، میتوانند خشکشویی شوند.
تنوع رنگی بالا پارچه های پلی استر
نام های تجاری الیاف پلی استر در کشورهای دیگر
الیاف پلی استر در کشورهای دیگر، دارای نام های تجاری متفاوتی هستند که این نام های تجاری، متعلق به کمپانی های تولیدکننده آن می باشد. علت ذکر این نام های متفاوت، برای کمک به این موضوع می باشد که بتوانید، الیاف طبیعی و مصنوعی را از یکدیگر باز شناسید.
نام های متفاوت الیاف پلی استر در کشورهای مختلف، عبارتند از: ترلین در بریتانیا، ترویرا در آلمان، ترگال در فرانسه، تریتال در ایتالیا، تترون در ژاپن و داکرون در کشور آمریکا.
مراحل تولید پارچه پلی استر
در ابتدا باید مواد خام مورد نیاز را، با نسبت و میزان های مشخص و معینی ترکیب کرده تا مواد اولیه مورد نیاز برای تولید الیاف پلی استر ساخته شود. پس از تولید مواد اولیه، با انجام عملیاتی چون اعمال حرارت، کاتالیست و مراحلی دیگر در کارخانه های پلی استر سازی، مواد اولیه را به الیاف مصنوعی تبدیل می کنند.
سپس الیاف مصنوعی را به کارخانه های ریسندگی منتقل کرده و آن ها را به صورت نوارهایی با نام TOW در می آورند. پس از آن بر روی این نوارها، عملیاتی چون تثبیت، کشش، برش و … انجام شده تا در نهایت پارچه پلی استر با درصدهای متفاوتی تولید شود و برای مصارف مختلف به محل کارخانه های پوشاک و دیگر تولیدی ها ارسال شود تا به مواردی که مورد نیاز است، تبدیل شوند.
الیاف پلی استر
 
موارد مصرف وکاربرد‌های پلی استر
اولین و رایج ترین کاربرد پلی استر، استفاده از آن در صنعت پوشاک و تولید انواع متفاوتی از لباس ها می باشد که بسیار هم مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر لباس و پوشاک، برای تولید منسوجاتی چون پتو، ملحفه، پرده، چادر مسافرتی، پر کردن بالش، تور، پارچه رومبلی، جوراب، روتختی، موکت، کیسه خواب و … انتخاب مناسبی است.
از آن برای بسته بندی موارد متفاوتی چون: مواد غذایی، مواد دارویی، کالاهای مصرفی، صنعتی و غیره استفاده می کنند.
به دلیل استحکام و قدرت بالای الیاف پلی استر، از آن در تولید طناب های صنعتی استفاده می شود.
استفاده برای تولید محصولاتی چون: کامپیوتر، مبلمان، چمدان، بطری های آب، کمربند ایمنی، محصولات الکترونیکی و غیره.
پلی استرها را به عنوان عایق الکتریکی، در صنعت الکتریسیته مورد استفاده قرار می دهند.
کلام آخر
مواد اولیه برای تولید الیاف پلی استر در کشورمان به راحتی قابل تامین است. همانطور که درباره پارچه پلی استر میدانید، انواع مختلفی از آن، با کیفیت های متفاوت و به منظور استفاده های متفاوت و برای مصارف گوناگونی تولید می شوند. در نتیجه، در هنگام خرید باید مدنظر داشته باشید که، چه کیفیتی از پارچه مورد نیاز شماست تا بتوانید به انتخاب درستی دست یابید.

تاثیر خواب بر روی چاقی

بررسی تاثیر بد خوابی بر روی چاقی

تاثیر بد خوابی بر روی چاقی  بسیار نگران کننده است. بد خوابیدن می تواند تاثیرات منفی بر سلامتی شما داشته باشد،  از جمله این تاثیرات منفی می توان به اضافه وزن و چاقی اشاره کرد. كسانی كه مشكل خواب مزمن دارند، ساعات خواب نامنظمی دارند. آنها هنگامی که دچار بی خوابی می شوند، مرتب به صفحه تلویزیون، لپ تاپ یا گوشی خود خیره می شوند. خیره شدن به صفحه نمایش این دستگاه ها به دلیل نور آبی که ساطع می کنند،  میزان ترشح ملاتونین در بدن را کاهش می دهد. ملاتونین هورمون خواب است که شب هنگام در بالاترین میزان خود قرار می گیرد تا شما به راحتی استراحت کنید. مطالعات نشان داده اند که کاهش ملاتونین موجب كندتر شدن متابولیسم بدن می شود و این مهمترین تاثیر بد خوابی بر روی چاقی است.

 

مطالعات انجام شده برای بررسی تاثیر بد خوابی بر روی چاقی

بافت چربی یک ارگان کلیدی است که با بسیاری از عوامل منفی که موجب  اختلال در خواب و ریتم شبانه روزی هستند، ارتباط دارد. عوامل مختل کننده خواب متابولیسم شما را از بین می برند و خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع 2 را افزایش می دهند. بد خوابی همچنین منجر به تغییرات در وضعیت  اپی ژنتیک می شود. تغییر در وضعیت اپی ژنتیکی  مانند متیلاسیون DNA، بر چگونگی روشن یا خاموش بودن ژن ها اثر می گذارد و این امر می تواند منجر به تغییر در هورمون های متابولیک شخص شود. برای روشن تر شدن موضوع در زیر به مطالعات صورت گرفته در این زمینه اشاره شده است.
 • در مطالعه اول، 15 فرد بزرگسال با وزن طبیعی در دو مرحله  مورد بررسی قرار گرفتند. در مرحله اول آنها به مدت هشت ساعت کامل خوابیدند. در مرحله بعد آنها کل شب را بیدار ماندند. محققان بعد از هر جلسه از چربی زیر پوست و عضله اسکلتی آنها نمونه برداری کردند. این بافتها به راحتی متابولیسم چاقی و دیابت را تحت تاثیر قرار می دهند، علاوه بر این نمونه خون این افراد نیز گرفته شد. در پایان آزمایشات، محققان دریافتند زمانی که افراد خواب شبانه را از دست می دهند، تغییر خاص بافتی در متیلاسیون DNA به وجود می آید. متیلاسیون، فرایندی است که بیان ژن را تنظیم می کند. زمانی که افراد هشت ساعت کامل خواب شبانه داشتند، این تغییر را نشان ندادند. بر اساس نتایج این مطالعه، نداشتن خواب کافی  بر بدن و سلامت کلی افراد تاثیر گذار است. نتایج این مطالعه همچنین  تاثیر بد خوابی بر روی چاقی  را اثبات می کند.
 • در یک مطالعه دیگر برای بررسی تاثیر بد خوابی بر روی چاقی ، زنان و مردان سالم با میانگین طبیعی شاخص توده بدنی مورد آزمایش قرار گرفتند. نیمی از آنها خواب معمولی داشتند و نیمی از آنها 1 تا 6 ساعت در طول شب خوابیدند. آزمایشات تحمل گلوکز آنها نشان داد که خوب نخوابیدن می تواند موجب تغییرات در میزان قند خون و هورمون های فرد شود. این تغییرات سلامتی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند.و او را مستعد افزایش وزن می کنند. بر اساس نتایج این مطالعه  افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند، دچار ناهنجاری های فیزیولوژیکی می شوند که ممکن است موجب افزایش اشتها و کالری آنها شود، زیرا سطح لپتین، هورمون تحریک کننده اشتها در این افراد کاهش پیدا می کند و همین امر باعث افزایش اشتهای آنها می شود. این موضوع  تاثیر بد خوابی بر روی چاقی  را بیشتر آشکار میکند.

 

چگونه بد خوابیدن بر وزن بدن تاثیر می گذارد؟

تاثیر بد خوابی بر روی چاقی  ممکن است به دلایل زیر رخ دهد.

افزایش گرسنگی: مهم ترین  تاثیر بد خوابی بر روی چاقی  است. کمبود خواب ممکن است هورمونهای کنترل گرسنگی را تغییر دهد.  یک مطالعه کوچک نشان داد، مردهای جوانی که از خواب محروم شده اند دارای سطوح بالاتری از هورمون گرلین تحریک کننده اشتها و سطح پایین تری از هورمون لپتین بودند. به خصوص هنگامی که  غذاهای سرشار از چربی و کربوهیدرات مصرف می کردند.
اختصاص دادن وقت بیشتر برای خوردن غذا: افرادی که هر شب کمتر می خوابند ممکن است بیشتر از افرادی که خواب کامل شبانه دارند بخورند،  فقط به این دلیل که زمان بیداری بیشتری دارند.  افرادی که خواب کافی ندارند، تمایل بیشتری به انواع میان وعده ها دارند، به خصوص در ساعات اضافی که در شب بیدار هستند.
انتخاب غذاهای ناسالم:  تاثیر بد خوابی بر روی چاقی  را افزایش می دهد. یک مطالعه از کارگران ژاپنی نشان داد،  کارگرانی که کمتر از شش ساعت در شب می خوابند، بیشتر از افرادی که خواب کامل دارند، غذا می خورند، آنها از الگوهای غذایی نامنظم و میان وعده های ناسالم مانند کیک و چیپس بیشتر استفاده میکنند.

 

کاهش فعالیت بدنی: افرادی که خواب کافی ندارند در طول روز بیشتر خسته می شوند و در نتیجه ممکن است فعالیت بدنی کمتری داشته باشند.  افراد محروم از خواب نسبت به افرادی که خواب کافی دارند بیشتر وقت خود را صرف تماشای تلویزیون می کنند و  زمان  کمتری را برای ورزش اختصاص می دهند. البته این تفاوت ها در فعالیت بدنی یا مشاهده تلویزیون به اندازه کافی زیاد نیست تا تاثیر بد خوابی بر روی چاقی  را توضیح دهد.
راهکارهای مفید برای داشتن خواب بهتر و با کیفیت تر
کارشناسان خواب برای بهبود خواب و کاهش وزن  رفتارهای زیر را توصیه می کنند.
 • مشکلات اساسی خواب را رفع کنید: گاهی اوقات برای کاهش تاثیر بد خوابی بر چاقی باید مشکلات اساسی خواب را رفع کرد. یکی از این روش ها، درمان آپنه خواب است. درمان آپنه خواب، موجب کاهش خواب آلودگی شده و  بیماران را به سمت کاهش وزن موثرتر هدایت می کند.
 • برای وعده های غذایی خود گزینه های سالم تهیه کنید: از خوردن غذاهای فست فودی قبل از خواب خودداری کنید. ماهی، میوه و سبزیجات بیشتری بخورید. از مصرف غذاهای پر کربوهیدرات یا چرب خودداری کنید.
 • ورزش مداوم را شروع کنید: ورزش باعث بهبود کیفیت خواب می شود. با این حال اکثر متخصصان می گویند 3 ساعت قبل از خواب ورزش نکنید، زیرا ورزش ضربان قلب را بالا می برد و این می تواند خوابیدن را سخت تر کند.
 • مصرف کافیین را محدود کنید: کافئین می تواند 6 تا 8 ساعت در خون شما باقی بماند. به همین دلیل، نوشیدن مقادیر زیادی قهوه بعد از ساعت 3 بعد از ظهر توصیه نمی شود، زیرا  کافئین سیستم عصبی را تحریک می کند و ممکن است  آرامش طبیعی بدن را شب هنگام کاهش دهد. کافئین می تواند کیفیت خواب را به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار داده و تاثیر بد خوابی بر روی چاقی  را بیشتر می کند، به خصوص اگر در اواخر بعد از ظهر یا عصر مقدار زیادی بنوشید.
 • مکمل ملاتونین مصرف کنید: ملاتونین اغلب برای درمان بی خوابی استفاده می شود. مصرف 2 میلی گرم ملاتونین قبل از خواب باعث بهبود کیفیت خواب شده و به افراد کمک می کند تا  سریعتر بخوابند. قبل از استفاده از آن با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.
 • دمای اتاق خواب خود را تنظیم کنید: دمای بدن و اتاق خواب به شدت بر کیفیت خواب تأثیر می گذارند. خوابیدن در محیطی گرم بسیار سخت است. دمای 20 درجه سانتیگراد برای اکثر افراد بهترین دماست.
 • قبل از خواب دوش بگیرید: حمام یکی دیگر از روشهای محبوب برای بهتر خوابیدن است. گرفتن حمام گرم 90 دقیقه قبل از خواب باعث بهبود کیفیت خواب شده و به افراد برای داشتن خواب عمیق تر کمک می کند.

چطور نباید بخوابیم ؟

بهترین حالت بدن برای خواب چیست؟

آگاهی از بهترین حالت بدن برای خواب موجب آرامش بیشتر  شما هنگام خواب خواهد شد. خواب بخش مهمی از زندگی ما است، که به تقویت و تنظیم بهتر عملکرد بدن کمک می کند. نداشتن خواب کافی بر کیفیت زندگی تا حد زیادی تاثیر خواهد گذاشت. موقعیت خواب نقش زیادی در کیفیت خواب شما دارد. خوابیدن به روش اشتباه می تواند باعث درد گردن یا کمر شود. همچنین ممکن است راه های هوایی را به ریه های شما مسدود کند و منجر به مشکلاتی مانند آپنه خواب انسدادی شود. برخی تحقیقات حتی نشان می دهند که وضعیت خواب اشتباه ممکن است باعث شود سموم به آرامی وارد مغز شوند. بنابراین دانستن  بهترین حالت بدن برای خواب ، سودمندی های زیادی را هنگام خواب برای شما به همراه خواهد داشت. اگر با درد یا سایر مشکلات بهداشتی دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است  وضعیت خواب خود را تغییر دهید تا به مدیریت بهتر این مشکلات کمک کنید. اگرچه این کار یک شبه اتفاق نمی افتد، اما مطمئناً ارزش امتحان کردن را دارد. تمرین درست خوابیدن می تواند راز بهبود کیفیت خواب شما باشد.

 

آموزش بهترین حالت بدن برای خواب

آموزش بهترین حالت بدن برای خواب در افراد مختلف متفاوت است. در اینجا به برخی از روش ها برای قرار دادن بدن در بهترین حالت بد برای خواب اشاره شده است.

 به پهلو بخوابید

 خوابیدن به پهلو به خصوص پهلوی چپ، بهترین حالت بدن برای خواب است که باعث کاهش خروپف و بهبود هضم غذا می شود. حتی ممکن است به بهبود سوزش سر دل نیز کمک کند. بر اساس مطالعات انجام شده، خوابیدن به پهلو می تواند برای مغز مفید باشد. دانشمندان اخیراً دریافتند که خوابیدن به پهلو می تواند سریعتر ضایعات مغزی را از بین ببرد.  از طرف دیگر خوابیدن به پهلو برای کسانی که از درد شانه ها و فک رنج می برند، مناسب نیست. به علاوه، بر اساس تحقیقات انجام گرفته، خوابیدن به پهلو می تواند موجب ایجاد چین و چروک پوست شود. زنانی که به پهلو می خوابند به مرور زمان دچار خستگی سینه می شوند. اگر این مسئله شما را نگران می کند، یک راه حل ساده برای پشتیبانی از سینه ها قرار دادن بالش زیر سینه ها هنگام خواب است. همچنین قرار دادن یک بالش بین پاهای پایینی کمک می کند تا باسن در وضعیت مناسبی قرار گیرد و از کمردرد جلوگیری شود. اگر ترجیح می دهید به پهلو بخوابید، حتماً یک بالش مناسب انتخاب کنید تا از درد گردن و کمر جلوگیری شود. در هر سمتی که احساس راحتی میکنید، بخوابید.

روی شکم نخوابید

تقریباً 7٪ از افراد روی شکم و معده خود می خوابند. این بدترین حالت خواب است که موجب انسداد راه های هوایی مانند دهان و بینی شده و موجب خروپف بیشتر می شود. خوابیدن در این موقعیت ممکن است سایر شرایط پزشکی دیگر را بدتر کند. گردن و ستون فقرات هنگام خوابیدن روی شکم در وضعیت بدی قرار می گیرند. این ممکن است باعث درد گردن و کمر نیز شود. خوابیدن روی شکم  می تواند بر اعصاب فشار وارد کرده و باعث بی حسی، سوزن سوزن شدن و درد عصبی شود. بنابراین توصیه می شود هیچگاه روی  شکم نخوابید. خوابیدن روی شکم همچنین می تواند  فشار زیادی به عضلات و مفاصل شما وارد کند، به همین دلیل ممکن است از خواب بیدار شوید و احساس خستگی کنید. اگر نمی توانید به راحتی این وضعیت خود را هنگام خواب تغییر دهید، یک بالش در زیر شکم خود برای جلوگیری از کمردرد قرار دهید. همچنین یک بالش  نازک زیر  سر خود بگذارید، یا بدون بالش بخوابید تا استرس اضافی روی گردنتان کاهش یابد.

 

به کمر بخوابید

خوابیدن به کمر بهترین حالت بدن برای خواب ، که توسط متخصصین توصیه می شود. خوابیدن به پشت بیشترین مزایای سلامتی را دارد. این بهترین حالت بدن برای خواب است، که  نه تنها محافظت از ستون فقرات را آسان تر می کند بلکه می تواند به تسکین دردهای ران و زانو نیز کمک کند. خوابیدن به پشت باعث می شود شما از جاذبه برای نگه داشتن بدن در راستای ستون فقرات استفاده کنید، این می تواند به کاهش فشارهای غیرضروری به پشت یا مفاصل نیز کمک کند. قرار دادن یک بالش در پشت زانو به حمایت از گودی طبیعی کمر کمک میکند. به علاوه، اگر نگران پوست خود هستید، خوابیدن به کمر پوست شما را از هرگونه چین و چروک محافظت می کند. از طرفی خوابیدن به پشت برای کسانی که  خروپف می کند، آپنه خواب یا کمر درد دارند،  دشوار است. اگر خروپف می کنید اما هنوز می خواهید به کمر بخوابید، سعی کنید چند بالش را در زیر سر خود بگذارید. این کار باعث می شود تا سر و گردن بالاتر از بدن قرار گیرند و میزان خروپف کاهش پیدا کند.

در موقعیت سرباز بخوابید

موقعیت سرباز نیز بهترین حالت بدن برای خواب است. در این حالت افراد به کمر می خوابند و بازوهای آنها پایین و نزدیک بدن شان است. تقریباً 8٪ از مردم اینگونه می خوابند. البته  این می تواند انتخاب بدی باشد  برای کسانی که هنگام خواب خروپف می کنند. قرار گرفتن بدن در این وضعیت ممکن است مانع از خواب آرام شبانه شود. اگر خروپف شما را از استراحت کافی باز می دارد، حتماَ در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

مانند جنین بخوابید

تقریباً 41٪ از افرادی که به پهلو می خوابند،  زانوها را تا زیر شکم خم می کنند و با همان وضعیت به پهلوی دیگر می چرخند. درست مانند جنینی که در شکم مادر خوابیده است. این ممکن است بهترین حالت بدن برای خواب در خانم های باردار باشد، زیرا این نحوه خوابیدن گردش خون را برای مادر و جنین بهبود می بخشد. اگر خوابیدن به این روش به باسن شما فشار می آورد، قرار دادن یک بالش بین زانوها به تسکین فشار کمک میکند.
هنگام خوابیدن در وضعیت جنین، اطمینان حاصل کنید که بدن شما کاملاَ شل باشد، در غیر این صورت ممکن است دچار تنگی نفس شوید.
  بهترین حالت بدن برای خواب هنگامی که گردن شما درد می کند
درد گردن یک دلیل شایع بی خوابی در افراد است. بهترین حالت بدن برای خواب هنگام گردن درد، قرار گرفتن در وضعیت خنثی است. در این وضعیت سرتان را باید طوری قرار دهید که بینی در امتداد مرکز  بدن قرار بگیرد.

بهترین حالت بدن برای خواب در دوران بارداری

اگر باردار هستید، خوابیدن روی معده یا پشت ناراحت کننده یا غیر ممکن خواهد بود. بهترین حالت بدن برای خواب در دوران بارداری، خوابیدن در  وضعیت جنین یا خوابیدن به پهلو است.  به پهلوی چپ بخوابید تا گردش خون برای شما و کودک تان به حداکثر برسد. قرار دادن  بالش مخصوص بارداری در زیر شکم می تواند به کاهش درد کمر کمک کند. یک بالش دیگر را بین پاهای خود قرار دهید و زانوها را خم کنید تا راحت تر بخوابید.

در حین بارداری از خوابیدن در این موقعیت ها خودداری کنید

به طور یقین خانم های باردار نباید در سه ماهه سوم بارداری روی کمر خود بخوابند. خوابیدن به کمر میزان جریان خون به جنین خود را کاهش می دهد. همچنین باید از دراز کشیدن به پشت در طول روز خودداری شود. فقط 30 دقیقه قرار گرفتن در این وضعیت موجب می شود تا جنین اکسیژن کمتری دریافت کند. کاهش اکسیژن رسانی به جنین خطرات سلامتی زیادی برای او در پی خواهد داشت.

 

 

 

چطور خواب بد نبینیم

چطور خواب بد نبینیم؟

خواب بد احساساتی مانند، ترس، وحشت، پریشانی یا اضطراب را به همراه دارد.  همچنین باعث می شود، به طور ناگهانی شب هنگام از خواب بیدار شوید. در واقع همان احساس اضطراب یا پریشانی شما را از خواب بیدار می کند. افرادی که در طول شب خواب بد یا کابوس می بینند، احتمالاً جزئیات آن را کامل به خاطر می آورند. درباره اینکه چرا ما به طور کلی خواب می بینیم، اطلاعات کمی وجود دارد، اما تئوریهای رایج بر اساس مدیریت ناخودآگاه افکار، مرتب سازی خاطرات، اطلاعات آموخته شده و سیگنالهای شیمیایی است. همچنین در مورد اینکه چرا بعضی اوقات خواب ها به کابوس تبدیل میشوند، اطلاعات زیادی در دست نیست، اما اعتقاد بر این است که برخی از عوامل و فعالیت های روزانه می توانند نقش موثری در ارتباط با این موضوع داشته باشند.

 

فعالیت مغز هنگام خواب چگونه است؟

شب هنگام در طول خواب، حرکت سریع چشم موجب می شود تا امواج مغزی فعالیتی مشابه با بیداری از خود نشان دهند، در اینصورت مغز شما بیشتر از زمان بیداری انرژی دارد و بیشتر از هر زمان دیگر انرژی مصرف می کند. چشمان شما به سرعت حرکت می کنند، اما عضلات مانند یک فلج موقت کاملاَ بی حرکت هستند. این فلج موقت خوب است، زیرا در هنگام خواب REM مغز شما همچنان که در دنیای رویاها حرکت می کند، اجرای دستورات برای حرکت عضلات را  متوقف می کند.

چه عواملی موجب می شوند تا فرد خواب بدی داشته باشد؟

 پرخاشگری جسمی شایع ترین موضوع  برای دیدن خواب بد و کابوس است. بر اساس تحقیقات خواب های بد مردان بیشتر به دنبال مضامین مانند بلایای طبیعی و جنگ است، در حالی که خواب های بد زنان بر اساس  مضامینی همچون درگیری های بین فردی گزارش شده است. در واقع هیچ اثبات یا اجماع مستقیمی درباره اینکه دقیقاً چه چیزی باعث کابوس یا خواب بد می شود، وجود ندارد، اما مواردی مانند روابط افراد، فعالیت های روزانه، برخی داروهای خاص و رویدادهای آسیب زا همگی ارتباط مهمی با این موضوع دارند. در زیر به بررسی بیشتر عوامل تاثیر گذار بر خواب پرداخته شده است.
 • اضطراب و استرس
استرس و اضطراب می توانند به  دلایل مختلفی ایجاد شوند. از اتفاقات روزمره موقت مانند حرکت به مکان جدید، تغییر شغل در محل کار، گرفته تا موارد مهم تر مانند طلاق، از دست دادن یک عضو خانواده، تروما یا اختلالات اضطرابی، همگی می توانند بر خواب شبانه افراد تاثیر بگذارند. به طور کلی استرس و  اضطراب مهمترین عوامل تاثیر گذار بر خواب هستند. که می توانند باعث تجربه مکرر خواب بد در افراد شوند.
 • رسانه ها
تماشای فیلم های ترسناک می تواند برای برخی از افراد استرس و اضطراب ایجاد کنند و موجب پریشانی آنها هنگام خواب می شود.
 • افسردگی
در یک مطالعه افسردگی شدید و نگرش منفی با درصد بالاتری از خواب بد همراه بودند.
 • شخصیت
بزرگسالانی با خصوصیات شخصیتی مانند بی اعتمادی و بیگانگی عاطفی، احتمالاً بیشتر از دیگران خواب بد را تجربه می کنند. بر اساس تحقیقات افرادی که مرزهای شخصیتی حساس تر و خلاقیت بالاتری دارند ممکن است بیشتر از سایرین مستعد کابوس یا خواب بد باشند.
 • محیط
تحقیقات خواب ثابت کرده است که دمای محیط می تواند بر کیفیت خواب تاثیر بگذارد. شرایط محیطی تاثیر زیادی بر محتوای خواب دارند. دمای متعادل و خنک می تواند موجب خواب بهتر و آرام تری شود.
 • تشک راحت
از خوابیدن روی تشک راحت اطمینان حاصل کنید، این امر باعث کاهش ضربات، چرخش بدن و قطع شدن چرخه خواب شبانه می شود.
 • تجربه های آسیب زا
تجربیات آسیب زا، مانند خشونت در رابطه، زنده ماندن در برابر بلایای طبیعی و اختلال استرس پس از سانحه ممکن است باعث خواب بد یا کابوس های مکرر شبانه شوند.
 • داروها
انواع خاصی از داروها، به ویژه داروهایی که انتقال دهنده های عصبی را تحت تاثیر قرار می دهند ، ممکن است خواب افراد را تحت تاثیر قرار دهند.  از جمله این دارو ها می توان به داروهای ضد افسردگی، مواد مخدر و باربیتوراتها اشاره کرد. اگر کابوس ها بعد از تغییر داروهایتان شروع شده، با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

روش ها و راهکارهای موثر برای کنترل خواب بد

برای کنترل خواب بد، روش ها و راهکارهایی وجود دارد که با پیروی از آنها می توان تا حد زیادی از ادامه این مشکل جلوگیری کرد. در زیر به این روش ها و راهکارها اشاره شده است.
 • بهداشت و شرایط مناسب را برای داشتن خوابی خوب فراهم کنید
بهداشت و شرایط مناسب محیط خواب می تواند بر وضعیت استراحت شما تاثیر بگذارد. در حالت ایده آل، اتاق خواب باید خنک، تاریک و ساکت باشند. منابع نوری مانند تلویزیون، VCR و ساعت زنگ دار را خاموش کنید. برای جلوگیری از ورود نور هنگام طلوع آفتاب پرده های اتاق را بکشید. برای داشتن یک خواب منظم  شبانه در طول هفته باید  ساعت داخلی بدن خود را تنظیم کنید.  ورزش متوسط ​​روزانه، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یک روال منظم  استراحت در شب در این زمینه به شما بسیار کمک خواهند کرد.
کافئین، الکل و نیکوتین همگی می توانند به روش های مختلفی روی خواب شما تاثیر بگذارند. ساعت ها قبل از خواب از مصرف آنها خودداری کنید. همچنین از خوردن غذاهای تند یا چرب قبل از خواب اجتناب کنید.
 • صحبت کنید و بنویسید
برخی روانشناسان بر این باورند که صحبت کردن در مورد خواب و گرفتن حمایت اجتماعی، به کاهش اضطراب ناشی از خواب بد کمک می کند. این می تواند  به صورت صحبت کردن در مورد خواب تان با یک درمانگر، شریک زندگی  یا دوستانتان  باشد.  همچنین شما می توانید روزنامه نگاری مستقل برای خود داشته باشید. اگر از خواب بیدار شده اید و نمی توانید بلافاصله دوباره به خواب بروید، از رختخواب بیرون بروید و جزییات خواب  خود را بنویسید. این می تواند بسیار مفید باشد.
 • با عوامل استرس زا مقابله کنید
استرس بر کیفیت خواب تاثیر می گذارد. استرس با خواب ضعیف تر همراه است و خواب ضعیف تر نیز با عث استرس بیشتر می شود. وقتی روز سختی را پشت سر می گذارید، قبل از خواب چند دقیقه وقت بگذارید، تا میزان استرس را کم کنید. یک حمام گرم، موسیقی آرامش بخش، یوگا یا سایر تکنیک ها را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی بیشتر به شما کمک می کند. آرامش پیشرونده عضلانی روش دیگری است که برای بهبود کیفیت خواب توصیه می شود. این کار به تدریج  موجب آرامش بخشیدن به ماهیچه ها می شود تا در نهایت استرس و تنش را کاهش دهند.
 • از تماشای یا خواندن چیزهای ترسناک موقع خواب خودداری کنید
از تماشای یا خواندن چیزهای ترسناک موقع خواب خودداری کنید.  فیلم یا کتاب ترسناک را کنار بگذارید و از شنیدن خبرهای ناخوشایند دوری کنید. اگر به دنبال آرامش بیشتری هنگام خواب هستید وسایل الکترونیک مانند تلویزیون و تبلت را حداقل 30 دقیقه قبل از خواب خاموش کنید.
 • در صورت لزوم راهنمایی بگیرید
گاهی اوقات، کابوسها می توانند به منبع قابل توجهی از اضطراب تبدیل شوند. خواب بد یک اختلال خواب بالینی است که باعث اضطراب شده و بر رفتار فرد در روز اثر می گذارد. آنها همچنین می توانند نشانه PTSD باشند و تأثیر چشمگیری بر کیفیت زندگی خواهند داشت. اگر به دلیل خواب بد احساس اضطراب می کنید، در مورد آن با پزشک و یا روانشناس خود صحبت کنید. آنها می توانند شرایط اساسی برای تجویز درمان ها و داروهای مناسب را ارزیابی کنند.

از بین بردن جای کبودی

همه افراد ممکن است تا به حال یک و یا چند بار، با آثار کبودی روی پوست خود مواجه شده باشند؛ که گاه حتی متوجه نمی‌شوند که این کبودی کی و به چه دلیلی ایجاد شده است. البته کبودی‌های خفیف و سطحی نگران کننده نیستند و بعد از زمانی کوتاه از بین خواهد رفت. با این حال کبودی پوست منظره ناخوشایندی را ایجاد می‌کند؛ به همین دلیل در این مقاله به معرفی روش‌های از بین بردن جای کبودی خواهیم پرداخت.
کبودی‌های ایجاد شده در سطح پوست، معمولا به شکل کوفتگی و یا خون‌مردگی مشاهده می‌شوند که در ابتدا دارای رنگ قرمز هستند. با گذشت زمان به آبی یا بنفش ارغوانی تغییر رنگ می‌دهند. در زمان نزدیک به بهبود به رنگ زرد یا سبز کمرنگ تبدیل می‌شوند و کم کم محو خواهند شد.
در ابتدا، فرد در ناحیه کبودی احساس درد می‌کند؛ اما با گذشت زمان و محو شدن جای کبودی، درد هم از بین خواهد رفت. از آنجایی‌که سطح پوست در منطقه کبود شده، دچار آسیب نمی‌شود؛ در نتیجه خطر ابتلا به عفونت بعد از کبودی وجود ندارد.

 

کبودی چیست؟

کبودی یا کوفتگی زمانی اتفاق می‌افتد که مویرگ‌ها و عروق خونی زیر سطح پوست، در اثر تروما دچار آسیب شده و باعث خونریزی و یا نشت خون از درون رگ‌ها به بافت‌های اطراف شود.

 

علل ایجاد کبودی در افراد

یکی از مهم‌ترین علل ایجاد کبودی، بالارفتن سن و ضعیف شدن توانایی‌های پوست می‌باشد؛ که در این شرایط به دلیل از بین رفتن لایه‌های محافظتی، امکان آسیب رسیدن به رگ‌های خونی بیشتر شده و شاهد کبودی خواهیم بود.
عامل دیگر ایجاد کبودی، در اثر ضربه یا برخورد‌های احتمالی با اشیا و لوازم محیط اطراف می‌باشد.
مصرف برخی از داروها مانند آسپرین و داروهای ضد انعقاد خون، و همچنین داروهای مرتبط با بیماری آسم و آلرژی و اگزما می‌توانند سبب ایجاد عارضه کبودی شوند.
همچنین ورزشکارانی که به فعالیت‌های شدید بدنی مشغول هستند، در اثر وارد آوردن فشار زیاد به بدن و پاره شدن میکروسکوپی رگ‌های خونی، آثاری از کبودی را در بدن خود ایجاد می‌کنند.
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب هم، یکی دیگر از عوامل کبودی در افراد است.
عوامل وراثتی و ژنتیکی هم در این مورد بی تاثیر نیست.

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از جای کبودی در پوست

چیدمان منزل را طوری طراحی کنید که فضای آزاد برای رفت و آمد افراد وجود داشته باشد.
فرش‌ها را با ترمز فرش، به کف زمین بچسبانید تا از سر خوردن احتمالی آن جلوگیری کنید.
شب‌ها تاریکی مطلق برقرار نکنید و همواره چراغ خوابی کوچک را برای ایجاد مقداری نور روشن بگذارید.
برای زمان ورزش، لوازم و پوشش‌های مخصوصی را جهت محافظت خود از ضربات احتمالی، تهیه کنید.
سلامت بینایی، شنوایی و علائم هوشیاری خود را هر ساله مورد آزمایش قرار دهید.
از قرار دادن سیم و کابل در مسیر‌های پر تردد منزل بپرهیزید.
در صورت مصرف دارو، همواره در مورد میزان و زمان مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین روش‌های از بین بردن جای کبودی

همانطور که پیش‌تر گفتیم، کبودی‌های ایجاد شده در بیشتر موارد، نگران کننده نیستند ولی از آنجایی‌که ممکن است این کبودی زیبایی ظاهری را تحت تاثیر قرار دهد، همواره افراد به دنبال راهکارهایی برای از بین بردن سریع‌تر این عارضه می‌باشند. در ادامه به معرفی روش‌های از بین بردن جای کبودی خواهیم پرداخت:

 

یخ درمانی

یکی از موثرترین روش‌های از بین بردن جای کبودی، کمک گرفتن از یخ و سرد کردن محیط مورد‌نظر می‌باشد؛ که بهتر است این اقدام را در لحظات اولیه وقوع حادثه انجام دهید تا با کاهش دمای رگ‌های خونی که دچار آسیب شده‌اند، از نشت بیشتر خون به بافت‌ها جلوگیری کنید. لازم به ذکر است که یخ را نباید مستقیما و برای مدتی طولانی روی پوست قرار داد.

 

جعفری

یکی از علل ایجاد کبودی، کمبود ویتامین K می‌باشد. و جعفری منبع غنی این ویتامین محسوب می‌شود؛ که بهتر است این گیاه را در تغذیه روزانه خود بگنجانید تا مانع از ایجاد جای کبودی روی بدن خود شوید.
توصیه می‌شود افراد دارای کبودی، جعفری خرد شده را روی محل مورد نظر قرار داده و با باند کشی آن را ببندند تا علاوه بر بهبود جای کبودی، التهابات، لخته‌های خونی و همچنین درد را از بین ببرند.

 

آناناس

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن جای کبودی، مصرف آناناس می‌باشد؛ چرا که این میوه دارای آنزیم‌هایی به نام بروملائین می‌باشد و به کاهش و بهبود کبودی‌ها و التهابات ناشی از آن کمک شایانی می‌رساند.
علاوه بر آناناس، استفاده از مکمل‌ها و کرم‌های موضعی که حاوی این آنزیم هستند، می‌تواند سرعت بهبود جای کبودی‌ها را افزایش دهد.

ویتامین C برای بهبود جای کبودی

 

ویتامین C

ویتامین C دارای خاصیت ضدالتهابی بوده و به سرعت زخم‌ها و کبودی‌ها را بهبود می‌بخشد. مصرف موضعی لیمو به دلیل سرشار بودن از این ویتامین، می‌تواند کبودی، درد و دیگر مشکلات پوستی را بهبود ببخشد. همچنین دیگر فرآورده‌های موضعی و خوراکی‌های حاوی ویتامین C، در زمان مشاهده کبودی به شدت توصیه می‌شوند.

 

در چه شرایطی به پزشک مراجعه کنیم:

معمولا کبودی‌ها نگران کننده نیستند و اگر خیلی شدید نباشد بعد از گذشت چند روز و گاها چند هفته، آثار کبودی روی پوست به کلی از بین خواهد رفت. همواره میزان پیشرفت و یا بهبود جای کبودی را بررسی کرده و در صورت مواجهه با موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت شما را مورد بررسی قرار دهند:
در صورتیکه جای کبودی در بدن گسترش پیدا کند.
اگر کبودی شما با درد و تورم زیادی همراه باشد، خصوصا که اگر از داروهای رقیق کننده خون هم استفاده می‌کنید.
در صورت مشاهده آثار کبودی در سر و اطراف چشم‌ها.
در صورت ماندگاری جای کبودی بعد از گذشت حدود سه الی چهار هفته.
اگر احساس می‌کنید کبودی ایجاد شده ممکن است ناشی از شکستگی باشد.
در صورتی که کبودی دردناکی در زیر ناخن‌های دست یا پا ایجاد شود.
اگر با وجود آسیب‌دیدگی و کبودی جزئی، درد زیادی را باید تحمل کنید.
در صورتیکه بدون هیچگونه ضربه یا آسیبی، با آثار کبودی طولانی مدت مواجه شدید. در این شرایط حتما از پزشک درخواست کنید تا سطح پلاکت خون شما را بررسی کرده و با انجام آزمایشاتی، علت کبودی شما را بیابد.
و یا در صورتیکه در ادرار یا مدفوع خود، آثار خون را مشاهده کردید.
در این شرایط حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا این موارد، هر‌یک به تنهایی می‌توانند نشانه‌ای از آسیب جدی در بدن باشند.
کبودی دور چشم

بهترین روش از بین بردن جای زخم

پوست بدن، پوششی است که روی اندام‌ها قرار گرفته و دارای چندین لایه می‌باشد. بیرونی‌ترین لایه، همواره در مواجهه با بیشترین خطرات احتمالی قرار می‌گیرد؛ که در صورت سطحی بودن جراحت، پوست به ترمیم خود پرداخته و به سرعت بهبود می‌یابد. حال اگر میزان جراحت ایجاد شده عمیق باشد، امکان بهبود را سخت‌تر و سرعت این روند را کند‌تر خواهد کرد. در ادامه به معرفی روش‌های از بین بردن جای زخم خواهیم پرداخت.

روش‌های از بین بردن جای زخم

روزانه بسیاری از افراد در اثر عوامل مختلفی چون تصادفات، سوختگی‌ها، شکستگی‌ها، بریدگی‌ها و جراحی‌ها، بر روی پوست بدن خود آثاری از جای زخم باقی می‌گذارند که ممکن است در برخی از افراد سبب خجولی و شرمندگی و کاهش اعتماد بنفس شود. تا حدی که گاها از حضور در جمع و دیده شدن با آن جای زخم، هراس دارند. همچنین گاهی با پرسش‌هایی در مورد علت این جای زخم‌ها مواجه می‌شوند که پاسخ به آن‌ها مستلزم یادآوری خاطراتی گاها بسیار دردناک است.

جای زخمی که روی پوست افراد باقی می‌ماند، علاوه بر منظره‌ی نازیبایی که ایجاد می‌کند همواره یادآور اتفاقی تلخ و ناراحت کننده است، که افراد تا حد ممکن تلاش می‌کنند تا بتوانند روندی برای بهبود این زخم‌ها ایجاد کنند؛ تا کمتر آن اتفاقات برایشان تداعی شود. آشنایی این افراد با روش‌های از بین بردن جای زخم بسیار کمک‌کننده و امیدبخش خواهد بود.

 

زخم چیست؟

در علم پزشکی زخم یا جراحت به آسیبی گفته می‌شود که طی آن، پوست بدن دچار پارگی، بریدگی، سوراخ و یا خراش شده و یا به عبارت دیگر، جدا شدن اتصالات بین سلول‌های قسمتی از پوست و یا گوشت بدن فرد، زخم نامیده می‌شود؛ و دارای انواع مختلفی چون: زخم‌های گوشتی، زخم‌های هیپرتروفیک، زخم‌های کششی و همچنین زخم‌های ناشی از جوش می‌باشد.

عواملی که بر مدت زمان و میزان بهبود جای زخم تاثیر‌گذارند:

اولین گزینه مربوط به سن افراد است و طبیعی است هرچه سن فرد کمتر باشد، امکان بهبود و همچنین سرعت آن بیشتر خواهد شد.
مورد بعدی بسته به اینکه این زخم در کجای بدن فرد ایجاد شده است، می‌تواند روند بهبودی تندتر و یا کندتری داشته باشد.
از دیگر عوامل تاثیرگذار بر این موضوع، میزان بزرگی و عمیق بودن زخم می‌باشد.
نوع پوست از نظر وراثتی و ژنتیکی، از دیگر عوامل موثر بر میزان و سرعت بهبود جای زخم می‌باشد.

نکات کلیدی در رابطه با روش‌های از بین بردن جای زخم

تا حد ممکن از روش‌های درمان طبیعی و خانگی استفاده کنید.
برای آنکه به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید، باید حتما صبوری به خرج دهید.
هیچ‌گاه سرخود و بدون مشورت پزشک، از داروهای شیمیایی استفاده نکنید؛ چرا‌که می‌تواند عوارض زیادی به همراه داشته باشد.
استرس و اضطراب را از خود دور کرده و در کمال آرامش، مراحل درمان را انجام دهید.
هرگز به امید اینکه زودتر به نتیجه برسید، روش‌های درمانی پرخطر با ریسک بالا را امتحان نکنید.
تحت هیچ شرایطی اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و بدانید که، شما در هر شکل و ظاهری زیبا هستید.
به مراحل درمانی که در پیش دارید، نگاهی واقع بینانه داشته باشید.
باید دانست که نوع پوست فرد، در سرعت یا کندی روند بهبود جای زخم، بسیار تاثیرگذار است.

روش‌های طبیعی و خانگی از بین بردن جای زخم

در ادامه به معرفی روش‌های از بین بردن جای زخم که طبیعی بوده و فاقد عوارض جانبی می‌باشد، خواهیم پرداخت:

گیاه آلوئه ورا

مدت‌هاست که افراد با خواص بی نظیر آلوئه ورا آشنایی دارند و کشف خاصیت ترمیم کنندگی و التیام بخشی این گیاه، باعث شد که برای درمان جای زخم و همچنین بهبود بافت آسیب دیده بدن هم، از آن بهره ببرند.
ژل را از داخل برگ آلوئه ورا خارج کنید، مستقیما روی جای زخم بمالید تا جذب شود. بعد از گذشت حدود نیم ساعت این ژل کاملا خشک شده و حتی نیاز به شستن با آب ندارد. حداقل روزی یکبار از این گیاه استفاده کنید تا طی مدت زمانی کوتاه،‌ شاهد بهبود جای زخم و حتی چین و چروک پوست خود باشید.

 

روغن شترمرغ

این روغن که از چربی‌های پشت کمر شترمرغ گرفته می‌شود، یکی از بهترین روش‌های از بین بردن جای زخم و یا کاهش اثر زخم بوده و همچنین در بهبود التهابات پوستی بسیار مفید است و به سلامت پوست و درخشان شدن آن کمک شایانی می‌کند.
روغن شترمرغ دارای اسیدهای چرب امگا بوده و می‌تواند به اعماق پوستی که جراحت یافته نفوذ کرده و به مرطوب شدن جای زخم کمک کند؛ علاوه براین خاصیت آنتی باکتریایی داشته و سبب کاهش تورم هم خواهد شد.

سرکه سیب

خاصیت سرکه سیب به عنوان یک ضدعفونی کننده طبیعی بر کسی پوشیده نیست؛ علاوه بر‌این، به دلیل از بین بردن سلول‌های مرده پوست، می‌تواند در بهبود جای زخم افراد هم موثر واقع شود.
برای این منظور مقداری از سرکه سیب را با مقداری عسل مخلوط کرده و به کمک پنبه روی موضع مورد نظر بمالید؛ بعد از حدود یک ربع، با آب بشویید و این عمل را تکرار کنید تا شاهد تغییرات اثر جای زخم خود باشید.

 

روش‌های پزشکی و درمانی برای از بین بردن جای زخم

لازم به یادآوری است که این روش‌ها ممکن است اثر سریع‌تر و نتیجه ای مطلوب‌تر را به همراه داشته باشند، ولی باید بدانید که هیچ یک از این روش‌ها خالی از ریسک و خطر نبوده و هرگز نباید سرخود و یا توسط پزشکان غیر معتبر انجام شوند.
پیوند زدن پوست: به این صورت که بخشی از پوست سالم، از قسمتی از بدن فرد برداشته و در ناحیه دارای جای زخم پیوند زده می‌شود.
بریدن جای زخم: در این روش زخم را برداشته و با بخیه‌هایی ظریف‌تر مجددا آن را می‌بندند تا لایه نازک‌تری از زخم باقی بماند و در نتیجه کمتر از قبل در معرض دید باشد. طبییعی است که این روش به بهبود شرایط کمک کرده و درمان قطعی محسوب نمی‌شود.
استفاده از لیزر: ‌از نور لیزرها برای بهبود جای زخم‌هایی که، قسمت وسیعی از بدن فرد را پوشش داده است، استفاده می‌کنند. این روش کمک می‌کند تا تیرگی و قرمزی‌های جای زخم کمتر شده و رنگی شبیه به رنگ بافت‌های اطراف پیدا کند.
تزریق ژل: به این صورت که از ژل‌های تجاری و یا چربی‌های خود فرد، برای پر کردن بخش‌های خالی جای زخم استفاده می‌کنند، تا ناهمواری‌های ایجاد شده در سطح پوست را برطرف کنند.

 

درمان قرمزی زیر بغل

 

زیر بغل جزو قسمت هایی از بدن است که معمولا، در مراحل آخر توجه و اهمیت قرار میگیرد و نهایت رسیدگی افراد به این ناحیه‌ی تاریک، در اصلاح موهای زائد و استفاده از خوشبوکننده ها برای جلوگیری از بوی نامطبوع، خلاصه می‌شود. در این مقاله به معرفی بهترین روش های از بین بردن قرمزی زیر بغل خواهیم پرداخت.

همانطور که میدانیم بیشترین تعریق بدن از ناحیه زیر بغل دفع می‌شود؛ حال اگر این تعریق به جای تبخیر شدن در سطح پوست بماند، باعث قرمز شدن پوست زیر بغل خواهد شد. قرمزی زیر بغل به همراه نشانه هایی چون سوزش، خارش، تاول های ریز پوستی و حتی جوش های زیرپوستی می‌باشد.

عدم توجه به این قسمت از بدن میتواند، منجر به افزایش بوی بد و انواع بیماری های پوستی شود. این ضایعه در فصول گرم سال بیشتر بروز می‌کند، اما گاها برخی از افراد، در فصول سرد هم به آن دچار می‌شوند.

 

علل ایجاد قرمزی در پوست زیر بغل

زیاد بودن میزان تعریق بدن: علاوه بر گرمای هوا، عواملی چون اضطراب، استرس، ورزش زیاد و داشتن برخی بیماری های زمینه ای میزان تعرق بدن را افزایش میدهد؛ و افزایش تعرق می‌تواند  منجر به بسته شدن منافذ باز پوست و در نتیجه قرمزی پوست زیر بغل شود.
تیرگی پوست زیر بغل: که این تغییر در رنگ پوست زیر بغل، به دلایلی چون: افزایش سلول های مرده در اثر تعریق، تغییر در هورمون های بدن، حساسیت و واکنش پوست به برخی از دئودورانت ها یا لوسیون ها و همچنین استفاده بیش از حد از ژیلت برای اصلاح زیر بغل ایجاد می‌شوند.
موهای زیرپوستی: زمانی که مو آنقدر ضعیف و نازک شود که قدرت بیرون زدن از پوست را نداشته باشد، به سمت داخل و در زیر پوست شروع به رشد میکند؛ رشد موها در زیر پوست منجر به ایجاد برجستگی های قرمزی در روی پوست فرد می‌شود.
حساس بودن پوست بدن: برخی افراد به دلیل حساسیت بالای پوستی که دارند، در مواجهه با کوچکترین گرما یا تعریقی دچار عارضه قرمزی زیر بغل می‌شوند. لباس های تنگ و چسبان و همچنین افزایش میزان اصطکاک پوست زیر بغل، مشکل این افراد را تشدید میکند.

 

عوامل تشدید کننده قرمزی زیر بغل

 استفاده از لباس های بسیار گرم و یا پوشیدن چند لایه لباس روی هم در فصل زمستان، مانع تبخیر تعریق و بسته شدن منافذ پوست خواهد شد.
انجام مداوم ورزش های سنگینی که با تعریق زیاد همراه است.
لباس هایی که از جنس نایلون یا پلاستیک بوده سبب عرق کردن زیر بغل می‌شود؛ در نتیجه‌ی این تعرق، رطوبت پوست کم شده و منجر به خشکی پوست خواهد شد.
گاها به دلیل استفاده از ژیلت برای زیر بغل، شاهد خراش یا بریدگی های کوچکی در سطح پوست خواهید بود. در این مواقع، حتما از صابون یا شوینده های غیر عطری که ایجاد حساسیت نمیکند استفاده کنید.
یکی دیگر از عوامل مهمی که باعث ایجاد و همچنین تشدید این عارضه می‌شود، رعایت نکردن بهداشت فردی و اهمیت ندادن به پاکیزگی دائمی زیر بغل میباشد؛ که می‌تواند خطر ابتلا به انواعی از بیماری های پوستی را به همراه داشته باشد.
تشدید قرمزی زیر بغل با تعریق زیاد

 

روش های از بین بردن قرمزی زیر بغل

در ادامه به معرفی روش های درمان خانگی، برای از بین بردن قرمزی زیر بغل خواهیم پرداخت.

 

لیمو ترش

استفاده از لیموترش به صورت خوراکی یا موضعی، می‌تواند یکی از روش های از بین بردن قرمزی زیر بغل باشد؛ اسید سیتریک موجود در لیمو، به بهبود خارش پوست که در نتیجه‌ی عفونت های پوستی ایجاد می‌شود، کمک کرده و همچنین آنتی اکسیدان موجود در آن می‌تواند به این موضوع سرعت ببخشد.

 

جوی پرک یا اوت میل

جوی پرک را کمی له کرده و با مقداری آب مخلوط کنید، ماده‌ی به دست آمده را به عنوان اسکراب طبیعی بر پوست زیر بغل خود بمالید. این ترکیب با لایه برداری از پوست، حس سوزش و خارش را از بین خواهد برد.

 

ترکیب خیار و زردچوبه
آب خیار را با مقداری زردچوبه مخلوط کنید، بر پوست ناحیه زیر بغل مالیده و بعد از چند دقیقه بشویید. این ترکیب یکی از روش های از بین بردن قرمزی زیر بغل میباشد؛ که به روشن شدن رنگ پوست کمک کرده و حسی از خنکی و تازگی را بوجود خواهد آورد.

 

سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل دارا بودن خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی، به بهبود التهابات ناشی از قرمزی زیر بغل کمک کرده و سطح PH پوست را تنظیم میکند و همچنین مانع از ایجاد عفونت در زیر بغل خواهد شد.
سرکه سیب برای درمان قرمزی زیر بغل

 

ترکیب آرد نخودچی و گلاب

این ترکیب یکی از روش های از بین بردن قرمزی زیر بغل میباشد، به این صورت که مقداری از آرد نخودچی را با مقداری آب و گلاب ترکیب کرده و خمیر به دست آمده را روی پوست زیر بغل گذاشته و بعد از مدتی با آب بشویید. ترکیب مورد نظر خاصیت پاکسازی پوست و آرام کننده خارش و التهابات را داراست.

 

کمپرس آب سرد

سرما و دمای پایین به کاهش التهابات ناشی از قرمزی زیر بغل کمک کرده و خنک بودن منطقه زیر بغل، خارش و سوزش را از بین خواهد برد.
به این صورت که مقداری یخ را در پارچه ای پیچیده و برای مدتی کوتاه روی منطقه مورد نظر قرار دهید، سپس یخ را برداشته و دقایقی بعد مجددا روی منطقه قرار دهید؛ و این عمل را چندین بار تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب دست یابید.
از قرار دادن یخ به صورت مستقیم بر روی پوست خودداری کنید چراکه سرمای بیش از حد و طولانی هم خود باعث آسیب خواهد شد.

 

نکات کاربردی برای بهبود قرمزی زیر بغل

همواره و در هر شرایطی، بهداشت فردی را رعایت کنید.
دوش گرفتن روزانه را فراموش نکنید.
با کمک داروها و ویتامین ها، تا حد ممکن از پیشرفت عفونت بدن جلوگیری کنید.
لباس هایی از جنس الیاف طبیعی و ترجیحا نخ یا پنبه استفاده کنید، تا پوست شما را دچار حساسیت نکند.
برای شستشوی لباسها، از موادی استفاده کنید که پوست را دچار واکنش های آلرژیک نکند.
تا حد ممکن، استرس را از خود دور کنید.
در صورت تعریق بیش از حد، حتما روزانه چندین بار زیر بغل را با آب سرد شستشو دهید.
به صورت دوره ای، روش های اصلاح زیر بغل خود را تغییر دهید.
بدون مشورت با پزشک متخصص، اقدام به استفاده از عطر و دئودورانت های شیمیایی نکنید.
از خاراندن قرمزی های زیر بغل به شدت بپرهیزید، چرا که میتواند منجر به افزایش عفونت شود.
ترجیحا در محیطی خنک با تهویه و جریان هوای مناسب بمانید.
با نوشیدن آب و مایعات خنک کننده، به تنظیم درجه حرارت بدن خود کمک کنید؛ و از نوشیدنی های کافئین دار تا حد ممکن بپرهیزید.
استفاده از دئودورانت مناسب پوست

چگونه سریع بخوابیم ؟

 

برخی افراد به دلیل مشغله های فراوان، در تمام طول سال و یا در برخی از روزها و ماه ها، زمان بسیار کمی برای خوابیدن دارند؛ که این خود مشکلی عظیم محسوب می‌شود. در نتیجه آشنایی با راهکارهای خواب سریع سبب می‌شود که به کیفیت زندگی خود کمک کنند. چرا که زمان زیادی را جهت تلاش برای به خواب رفتن هدر نمی‌دهند.
اگر فردی مدت زمانی را به شکل مستمر دچار بی خوابی باشد، در طولانی مدت و برای انجام سایر کارهای خویش با دردسرهایی مواجه خواهد شد، به عنوان مثال: این فرد اگر قرار باشد برای یک جلسه مهم کاری آماده شود و یا یک تصمیم مهم بگیرید، مغز وی واکنش درستی از خود نشان نداده و یاری رسان  نخواهد بود.
این معضل برای تمام افراد، با هر شرایط سنی و جنسیتی و جسمی ممکن است ایجاد شود که فرد بی دلیل دچار کم خوابی و یا بی خوابی شدید شود و در نتیجه نتواند به شیوه ای صحیح رفتار و عمل نماید، کارایی متعارف خود را از دست داده و ضریب خطای وی بالاتر خواهد رفت.

 

مبارزه با بی خوابی و داشتن خواب کافی

مطالعات و تحقیقات علمی گوناگونی که در این زمینه انجام شده اند، بیان می‌دارند که دانستن راهکار های خواب سریع، و به کارگیری و انجام آن ها به افراد کمک میکند زود خوابیدن‌ را تجربه کرده و خود را از معضل بی خوابی و عوارض متعددی که در پی دارد، نجات دهند.
آنچه که مشخص و واضح است، این است که اگر فردی دچار كمبود خواب روزانه شود، بعد از مدت كوتاهي مغز وی کارایی خود را از دست داده و ممکن است به مرور زمان تصور کند که کند ذهن  و یا فراموشکار شده است. در حالی که باید گفت ساختارهای مغز کاملا سالم هستند ولی به دلیل عدم خواب و استراحت کافی، نیاز بدن را رفع نکرده و بازدهی خود را از دست میدهد.
معضل بزرگتری که باید بدان اشاره کرد این است که، کم خوابی و عدم رعایت الگوی خواب صحیح در بین جوانان رواج یافته و بعضا بخشی از فرهنگ عمومی شده است. به طوری که افراد تا نیمه های شب، بیدار و مشغول دیدن تلویزیون و یا شبکه های اجتماعی هستند و روز بعد خود را، با کم خوابی شب پیش می‌گذرانند و اگر در آن روز، نیاز به اتخاذ تصمیمات مهمی داشته باشند، به احتمال خیلی زیاد به مشکل بر خواهند خورد.
این افراد باید از راهکارهای خواب سریع آگاهی داشته باشند و با استفاده از آن ها به خود کمک کرده و سلامتی بدن خویش را تضمین نمایند.
در این زمینه استفاده از دارو های خواب آور نیز توصیه نمی‌شود، زیرا تنها به شیوه ای موقتی موثر خواهد بود و عوارض زیادی به همراه دارد. در ادامه راهکارهای خواب سریع آورده شده است که برای تمامی افراد مفید و موثر خواهد بود.

 

 

در اینجا برخی از روش ها و راهکارهای خواب سریع که پایه ی علمی دارند ارائه شده است. شما می‌توانید با توجه به ریتم زندگی و ساعات کاری و خواب خود، یکی از آن ها را انتخاب کرده و برای همیشه از شر بد خوابیدن و یا کم خوابیدن خلاص شوید.

 

 

اولین مورد از راهکارهای خواب سریع

 شما بایستی قبل از خواب، استفاده از موبایل و تبلت را کنار بگذارید. زیرا نور صفحه نمایش آن ها، چشم ها را اذیت کرده و مانع از خوابیدن راحت و یا عاملی برای بی خوابی می‌شود؛ ممکن است مغز را هوشیار نموده و از استراحت و خواب مفید دور کند.
مدتی قبل از خواب، برای آرامش و خواب راحت آماده شوید و به تفکر و نیایش بپردازید و با آسودگی بیشتری به سمت رختخواب بروید، تا بتوانید در کمتر از یک دقیقه بخوابید. گاهی به خود تلقین کرده و تصور کنید که با یک طلسم جادویی به خواب خواهید رفت. بدین شیوه شما خیلی سریع و همانند یک جادو، خوابیدن را تجربه خواهید کرد.

 

 

دومین مورد از راهکارهای خواب سریع

ترفند دیگری وجود دارد که برخی از افراد، برای خواب سریع به کار می‌بندند و در قالب آن می‌توانند حتی با وجود سر و صدای و عدم سکوت محیط نیز، در مدت زمانی محدود به خواب روند. مراحل آن برای شما توضیح داده شده که با تمرین و تکرار می‌توانید یک خواب سریع و راحت را تجربه کنید.
در ابتدا سعی کنید که به تمام عضلات صورت خود توجه نموده و سپس، آن ها را آرام  و رها کنید.
شانه ها و کتف های خود را رها کنید تا دچار گرفتگی عضلات نباشید.
دستان خود را در دو سمت بدن و آزاد و رها قرار دهید و به آرام سازی عضلات دست نیز توجه داشته باشید.
با هر بازدم، به خود آرامش دهید و سینه خود را آرام کنید.
عضلات پا ها و ران های خود را در حالت آرامش و رهایی قرار دهید.
به یک فضای آرام بخش فکر کنید و آن را در ذهن مجسم کنید.
ذهن خود را از  امور روزمره پاک کنید.
اگر ذهن شما همچنان درگیر بود با خود عبارت (فکر نکن) را تکرار کنید.
با کمک این تمرینات پس از مدت کوتاهی، بدن شما بدان عادت نموده و می‌توانید در هنگام شب، به راحتی و به سرعت به خواب بروید..

سومین مورد از راهکارهای خواب سریع

ترفند دیگر این است که  شما بایستی بر دو مورد، شیوه‌ی تنفس صحیح و رهاسازی و شل کردن عضلات بدن خود تمرکز کنید و با تمرین مداوم بدان دست یابید، پس از مدتی شما به راحتی قادر خواهید بود که  ذهن خود را آرام کرده و به خواب روید.

 

 

چهارمین مورد از راهکارهای خواب سریع

ترفند دیگری که می‌توانید به کار برید، تکنیک اسکریپت آرامش نامیده می‌شود. برای آن شما بایستی به مدت پنج ثانیه ابروهای خود را به سمت بالا ببرید و در حین انجام آن، باید درکی از این موضوع داشته باشید که عضلات پیشانی شما سفت تر می‌شوند، سپس سریع ابروی خود را به سمت پایین آورده و سعی کنید که عضلات خود را آرام کنید و در حین این عمل، انقباض را احساس کنید، کمی مکث کنید و لبخند بزنید تا انقباض را در دو طرف صورت خود و در گونه ‌هایتان حس کنید،  سپس مکث کنید و آرام باشید و سر خود را به سمت عقب بکشید و نگاه خود را به سقف اتاق بدوزید؛ ذهن خود را از هرگونه تصور منفی و افکار بیهوده رها سازید و امیدواری را به خود تلقین کنید و لبخند بزنید. چشمان خود را ببندید و به خواب روید.
با انجام این عمل، بدن شما به خوبی در حالت ریلکس قرار می‌گیرد و به طور کامل احساس آرامش کرده، مغز و بدن برای خواب راحت آماده می‌شود و کمک می‌کند که شما سریعتر به خوابی عمیق و  سنگین  برسید.

تکنیک پارادوکسیکال برای خواب سریع

اگر هیچ یک از راهکارهای خواب سریع در شما موثر واقع نشد، از تکنیک پارادوکسیکال استفاده کنید، این تکنیک در تمام زمینه ها (استرس، اضطراب، هراس جمعی و.. ) کاربرد دارد و بسیار نتیجه بخش است.
شما باید بخواهید که بیدار بمانید، بدین شیوه به خود تلقین می‌کنید که زمان خواب نیست و نباید بخوابید، با این مقاومت، نتیجه ای معکوس را تجربه کرده و به خواب سریع خواهید رسید.
افرادی که  دچار مشکل بی خوابی هستند، همواره تلاش دارند تا بتوانند راحت بخوابند و معمولا تلاش برای خوابیدن، احساس اضطراب را  افزایش می‌دهد. تکنیک پارادوکسیکال کمک می‌کند که میزان اضطراب خود را کنترل نموده و ترس از بی خوابی و خستگی های زیاد ناشی از آن را، از خود دور سازید. این روش می‌تواند از روش تنفس عمیق و رهاسازی نیز موثرتر باشد.
تحقیقات نیز این موضوع را ثابت کرده اند که آن دسته از افرادی که تکنیک پارادوکسیکال را تمرین و تجربه کرده اند، توانسته اند به خواب راحت تر و سریع تر دست یابند.

نقش موسیقی در خواب سریع

 

اهمیت خواب راحت و کافی

هر فردی باید آگاه باشد که بدن وی به چه میزان خواب نیاز دارد، یعنی با چند ساعت خوابیدن، انرژی خود را بازیافته و سر حال خواهد شد و قادر است به خوبی به انجام امور و فعالیت های روزانه خود بپردازد. برای درک این موضوع می‌توانید، مدت زمان خواب و بیداری خود را زیر نظر بگیرید تا بیوریتم بدن و زمان نیاز بدنتان به خواب را دریابید. برخی افراد به شش ساعت و برخی دیگر به نه ساعت خواب نیاز دارند تا سرحال شوند.
موضوع دیگری که باید مورد نظر داشته و بدان اهمیت دهید این است که، کم خوابی به هیچ عنوان قابل جبران نیست و در طولانی مدت به جسم  و روح شما آسیب خواهد زد. تصور نکنید که می‌توانید به جای هشت ساعت، فقط چهار یا پنج ساعت بخوابید و بگویید بعدا و یا آخر هفته جبران می‌کنم. این یک تصور غلط است و بی خوابی های قبلی شما را جبران نخواهد کرد. شما تنها می‌توانید کم خوابی خود را اندکی بهبود بخشید و خستگی ذهنی را از خود بزدایید، ولی هرگز نمی‌توانید آن را جبران کنید و در نهایت هم به عدم تمرکز و دقت و کاهش بازدهی و کارایی دچار خواهید شد.
با توجه به نکته‌ی بیان شده، در نظر داشته باشید که اگر شما و یا یکی از اعضای خانواده تان قرار است که برای یک مسابقه علمی، ورزشی یا یک مصاحبه تخصصی که در آخر هفته و در روز پنجشنبه یا جمعه برگزار می‌شود، آماده شوید؛ علاوه بر امور و فعالیت های مختلفی که در نظر دارید باید راهکارهای خواب سریع و کافی در طول هفته را در نظر گیرید و آن را اجرا کنید. زیرا خواب راحت در طول هفته کمک زیادی به آمادگی ذهنی و مغزی نموده و شما را به حالت تعادل خواهد رساند.

 

کیفیت خواب و اثرات آن بر بدن انسان

در مورد معضل کم خوابی صحبت کردیم و اشاره شد که ممکن است مسبب و زمینه ساز بسیاری از بیماری ها از جمله: مشکلات سیستم گوارشی، دیابت، نارسایی های قلبی، چاقی موضعی و چاقی شکمی، اختلالات یادگیری، سردرد های مزمن، سرطان و مشخصاً سرطان سینه و روده بزرگ، مختل شدن عملکرد برخی ژن ها ‌شود؛ برای رهایی از آن باید راهکارهای خواب سریع را به کار بست.

پژوهش های متعددی انجام گرفته که بیان می‌دارند، کیفیت خواب اثر مستقیم بر سلامت بدن دارد و بی خوابی مستمر، مغز انسان را دچار تخریب عصبی می‌کند و ممکن است از طول عمر انسان کاسته شود. به بیان دقیق تر، افرادی که کمتر از میزان نیاز بدن شان می‌خوابند، بیش از بقیه به مرگ زودرس دچار می‌شوند.

بنابراین، کسی که  تصور دارد کمتر بخوابد تا زمان بیشتری در اختیار داشته باشد و بتواند کارهای خود را زودتر انجام دهد، در واقع نقض غرض کرده و با کاهش میزان عمرش، زمان کمتری را در اختیار خواهد داشت.

کتاب خواندن قبل از خواب

 

و اما کاربردی ترین راهکارهای خواب سریع:
قبل از خواب دوش بگیرید و به آرام سازی بدن خود کمک کنید.
گاهی پنجره  اتاقتان را باز بگذارید و اجازه دهید هوای تازه در آن گردش کند و هوای اتاق مطبوع شود.
هنگام خواب جوراب بپوشید تا بدنتان گرم شود و جریان گردش خون به خوبی انجام شود.
در طول روز حرکات ساده‌ی یوگا را به مدت پانزده دقیقه انجام دهید.
تلفن همراه خود را از اتاق خواب دور کنید.
دمنوش های آرامش بخش اسطوخودوس ، بابونه یا مریم گلی بخورید.
وعده شام را زودتر صرف کنید تا  میزان فعالیت هضم و جذب معده، موجب اختلال خواب نشود.
سر و صدای محیط و حداقل اتاق خواب خود را، تا حد ممکن کاهش دهید.
تنها هنگامی که احساس خستگی و خواب دارید وارد رختخواب شوید.
یوگای قبل از خواب
 

سخن آخر

عدم توجه به راهکارهای خواب سریع، نتیجه ای جز کمبود خواب به همراه ندارد و منجر به کاهش سرعت عکس العمل فرد در انجام امور مختلف می‌شود؛ به طوری که ممکن است اموری ساده همچون رانندگی را نتواند به خوبی انجام دهد. در همین زمینه می‌توان گفت که بعضا مشاهده می‌شود، کارگرانی که در شیفت شب کار می‌کنند و معمولا خواب راحتی نداشته و دچار کمبود خواب هستند، بیش از بقیه کارگران دچار سوانح کاری می‌شوند.
اگر شما هم جزو آن عده از افرادی هستید که همواره دچار مشکل خواب هستید و به همین دلیل، کلافه و عصبی و بدخلق شده و مدام از بد خوابیدن خود شکایت دارید که  حتی زمان هایی که خیلی خسته هستید هم نمی‌توانید راحت به خواب بروید، باید بدانید که این بی‌خوابی ‌های زیاد، ضربات سهمگینی به روند کار و زندگی وارد میاورد. پس بهتر است در پی آموختن و اجرای راهکارهای خواب سریع باشد تا سلامت و کیفیت زندگی خود را تضمین کنید.

ماسک برای از بین جای جوش صورت

معضلی به نام جای جوش

داشتن صورتی صاف و عاری از هرگونه پستی و بلندی به نوعی برای همه یک دغدغه محصوب می شود. در برخورد‌های اجتماعی اولین نقطه ای که در لحظه ی اول دیده می شود صورت شخص می باشد از این رو همواره بیشترین هزینه‌های زیبایی برای این قسمت انجام می شود.
انسان برای انتقال از دوره ی کودکی به دوره ی بزرگسالی مقطعی به نام بلوغ را می گذراند. در این دوره یکسری اتفاقات فیزیولوژیکی برای بدن رخ می دهد که یکی از آن ها رویش جوش و آکنه بر اقصی نقاط بدن، بالاخص صورت می باشد. فعل و انفعالاتی که در ترشح هورمون های بدن صورت می گیرد باعث رویش جوش ها در بدن می شود. از آن جایی که این جوش‌ها در دوره بلوغ بسیار زشت و زننده هستند و همچنین آن مقطع، پوست صورت همچنان کودکانه است و حضور جوش ها بر روی آن به شدت جلب توجه کننده، به دستکاری آن‌ها روی می آوریم. دستکاری جوش‌های صورت همانا و باقیماندن دائمی آثار آن هم همان…
باقی ماندن جای جوش بر روی صورت دلایل زیادی دارد که در هر شخص متفاوت است. منافذ پوستی که در قسمت جوش هستند، با چربی های اضافه یا باکتری های به وجود آمده پر شده و به علت مسدود شدن آن منفذ تبادلی ایجاد نمی ضود و در نتیجه جای جوش به وجود می آید. عده ای هم معتقدند که در جوش هایی که به صورت گودی ایجاد می شوند، تابش نور خورشید به آن قسمت ها باعث می شود که دیواره های آن گودی نور را به آن قسمت متمرکز کرده و در نتیجه آن قسمت از بقیه ی قسمت های پوست تیره تر باشند.

انواع جای جوش در صورت

جای جوش های ایجاد شده بر روی صورت به اشکال مختلف هستند که هر کدام با توجه به جوش و آکنه ای که بر روی صورت روییده شده حالت و گونه ی خاص دارند که به صورت زیر هستند:
* جای جوش چکشی: بیشتر جای جوش های ایجاد شده از گونه ی چکشی هستند. در این گونه محل جوش دستکاری شده به صورت یک فرورفتگی نسبتا عمیق در می‌آید به طوری‌که گویا با با ضربه ی چکش سوراخ شده است. در این حالت علاوه بر حالت گودی، نور آفتاب تابیده شده که در قسمت بالا گفته شد به شدت به دوگانگی رنگی این قسمت نسبت به بقیه‌ی نقاط پوست تاثیر دارد.
* جای جوش واگنی: این حالت بیشت شبیه آبله مرغان است و دارای برآمدگی بر روی پوست می باشد. در واقع این جای جوش ها به حالت مثلث یا به عبارتی دیگر همچون دهانه ی آتشفشان بر روی پوست ایجاد می شوند. این گونه ها حالت نسبتا رایجی محسوب می شود.
* جای جوش دره ای: این حالت به صورت ناهمواری و پستی و بلندی بر روی پوست هستند. این حالت زمانی رخ می دهد که سطح زیرین پوست آسیب دیده باشد و از زیر لایه شاخی پوست، حالت نوسانی ایجاد می کنند. این گونه معمولا سطحی به نظر می رسد و عمیق نمی باشد.
* جای جوش برجسته: این گونه به صورت برآمدگی بر روی پوست ایجاد می شود. انی حالت نسبت به دیگر حالت ها کمتر شایع بوده و در نواحی به غیر از پوست صورت پدید می آید.

 

ماسک برای از بین بردن جای جوش صورت

روش های درمانی بسیار زیادی برای رفع جای جوش در صورت وجود دارند. از استعمال های خانگی گرفته تا میکرودرم و پاکسازی پوست در کلینیک‌های درمانی یا سالن‌های زیبایی. با توجه به تعدد روش‌ها و اینکه در خیلی از این درمان‌ها بهبود کمتر حاصل می‌شود، شخص ناگزیر است درمان های مختلف را تست کرده که چه بسا با دستکاری بیش از حد پوست، قسمت های سالم آن هم مورد هجمه واقع می‌شود.
از بهترین روش ها که علاوه بر اثر بخشی فوق العاده، عوارض و عواقب کمتری دارد، می توان به درمان ماسک برای از بین بردن جای جوش صورت اشاره کرد.
اساس کاری ماسک ها بیشتر جوان سازی و نشاط بخشیدن به پوست می باشد که با تغییر بهینه ی فرمولاسیون آن می‌توان خواص درمانی هم به آن اضافه کرد.
با توجه به خواص و اثربخشی قابل توجه ماسک ها امروزه با استقبال زیاده مواجه شده اند. ماسک ها انواع ساده و پیچیده ای دارند. به عنوان مثال شما می‌توانید در خانه با چند عدد خیار برای خود ماسک خنک کننده ی صورت تهیه کنید.

 

 

 

ماسک صورت چیست؟

ماسک ها معمولا خمیر‌های نرم و صافی هستند که به صورت لایه ای بر روس سطح پوست به حالت یکنواخت مالیده می شوند. با توجه به هدف و نوع ماسک، میزان ضخامت آن کم و زیاد می‌شوند. ماسک ها دارای مواد نرم هستند و به هیچ عنوان ذرت درشت و خشن در آن ها دیده نمی شود.
واقعیتی در مورد ماسک ها وجود دارند این است که ماسک‌ها توانایی لایه برداری از سطح پوست را ندارند و اینکه تصور کنیم ماسک برای از بین بردن جای جوش صورت، به صورت مستقیم عمل می کند کمی ناپخته به نظر خواهد رسید.
ماسک‌ها پس از قرار گیری بر روی پوست چرب پوست را از بین برده و سبب می‌شوند که روزنه‌های پوستی باز شده و تبادلات بهتر صورت گیرد. از طرفی دیگر ماسک ها باعث می شوند تا عناصر زائد پوست از بین رفته و به نوعی پاکسازی انجام شود. مجموعه‌ی این فعل و انفعالات باعث می شود که آب رسانی به سطح پوست بهتر صورت پذیرد و مواد مغذی که مورد نیاز پوست می‌باشد با سهولت بیشتری انتقال یابند.
مجموعه ی این عوامل باعث خواهند شد تا جای جوش های باقیمانده بر روی پوست به شدت کاهش پیدا کنند.

 

انواع ماسک ها

ماسک ها با توجه به نوع اثربخشی و ریتم کاری شان به انواع مختلفی تقسیم می شوند. به عنوان مثال ماسک برای از بین بردن جای جوش صورت نیاز به چندین مرحله استفاده ندارد، اما ماسک خنک کننده ی صورت با یکبار استفاده هم تاثیر خود را نشان می‌دهد.
ماسک ها از دو رسته ی کلاسیک و غیر‌‌کلاسیک تشکیل می شوند. ماسک های غیرکلاسیک آن نمونه‌هایی هستند که در درمان خانگی از آن‌ها استفاده می شود. ماسک‌های غیرکلاسیک معمولا خانگی و دست ساز هستند همچنین مواد اولیه‌ی ساخت آن ها در دسترس عموم قرار دارد. مثل ماسک هلو که برای شاداب سازی پوست استفاده می شود.
ماسک های کلاسیک از گونه ماسک‌هایی هستند که فرمولاسیون تهیه‌ی آن‌ها از عهده عموم مردم بر‌نمی‌آید چه بسا که گاها در ساختار آن‌ها از مواد شیمیایی هم استفاده‌ می‌شود. انواع ماسک‌های کلاسیک عبارتند از: ماسک‌های مومی، ماسک های ونیل و رابر، ماسک‌های هیدروکلوئیدی و ماسک های خاک رس
ماسک برای از بین بردن جای جوش صورت معمولا از گونه‌ی ونیل رابر می‌باشد. با توجه به اینکه به ماسک های ونیل رابر، آلفا و بتا‌هیدروکسی اضافه می شود، تا حدودی خاصیت لایه برداری پیدا می کنند.

 

طریقه ی استفاده ی ماسک برای از بین بردن جای جوش صورت

برای استعمال ماسک بر روی صورت بهتر است که از متخصص این زمینه استفاده کنید یا اینکه به سالن‌ها و کلینیک‌های درمانی مراجعه کنید. البته اگر امکان مراجعه هم ندارید، نگران نباشید با کمی دقت و حوصله خودتان از پس این کار برمیایید.
قبل از اینکه مشغول استفاده از ماسک برای از بین بردن جای جوش صورت شوید بهتر است خودتان را برای کثیف شدن محیط آماده کنید، به همین منظور بهتر است که در حمام یا بهتر از آن، وان حمام این کار را شروع کنید.
راحتی خیال به نوعی در استعمال ماسک برای از بین بردن جای جوش صورت ضروری است، زیرا یکی از خاصیت های جانبی استفاده از ماسک، آرامش‌بخشی می باشد. ماسک ها پس از قرارگیری بر روی پوست نشاطی بر پوست می بخشند که موجب می شود روح و روان تا حدود زیادی ریلکس شود. پس برای اینکه از اثرات روانی ماسک ها هم بهره ببریم می بایست زمینه را مساعد کنیم.
گام بعدی استفاده‌ی صحیح از ماسک برای از بین بردن جای جوش صورت، پاکیزه بودن کامل پوست صورت است. با توجه به اینکه سابقه ی جوش و آکنه بر روی صورت خود را دارید پس قطعا پوست صورتتان چرب است. به همین منظور نیاز است که با پن‌های مخصوص پوست‌های چرب، تمامی لیپیدهای قرار گرفته بر روی صورت را از بین ببریم.

 

 

 

اصلی ترین عوارض شب بیداری

یکی از مسائلی که به مقوله خواب مربوط می شود و این روزها در بین افراد بسیار شاهد آن هستیم، دیر خوابیدن یا همان شب بیداری است که در این مقاله، به معرفی عوارض شب بیداری خواهیم پرداخت.
در گذشته بسیار رایج و همه گیر بوده که افراد، صبح خیلی زود از خواب بیدار شده و به کار و زندگی مشغول میشدند و در ساعات آغازین شب به خواب می رفتند، ولی امروزه با تغییر سبک زندگی، پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی های افراد، بسیار شاهد معضل شب بیداری هستیم.
میدانیم که از ساعت یازده شب به بعد هر یک ساعت، هورمون مخصوص و مشخصی در بدن حین خواب ترشح میشود که به حفظ سلامت بدن کمک بسیاری میکند و از مهمترین عوارض شب بیداری از دست دادن این هورمون های مفید و مورد نیاز بدن است. در ادامه به معرفی مهمترین عوارض شب بیداری می پردازیم.

 

شب بیداری و مشکلات بینایی

یکی از آشکارترین اثرات خوابیدن، تسکین و آرامش چشم هاست که در نتیجه در پی کم خوابی و یا شب بیداری، اختلالاتی همچون: دوبینی، تاری دید و دید تونلی در بینایی افراد ایجاد میشود. هرچه فرد از خواب خوب دورتر میشود، اختلالات بینایی به او نزدیک و نزدیکتر می شود.

شب بیداری و ابتلا به چاقی

یکی دیگر از عوارض شب بیداری، به هم ریختن تنظیمات هورمون های بدن می باشد. افرادی که شب ها تا دیروقت بیدار می مانند، به دلیل اشتهایی که در اواخر شب به سراغشان می آید، میزان کالری زیادی را در آن ساعت به بدن خود وارد میکنند؛ تداوم این روند نتیجه ای جز چاقی برای فرد به دنبال ندارد.
طبیعتا موضوع درستی است که فرد زمان بیداری بیشتر از زمان خواب کالری می سوزاند، ولی اگر فرد در آن زمان حجم زیادی کالری به بدن خود وارد کند، به نتیجه ای معکوس دست می یابد.

 

 

عوارض شب بیداری و کاهش سرعت عمل

شب بیداری و نداشتن خواب با کیفیت، منجر به کاهش سرعت عمل و یا همان عکس العمل افراد در مواجهه با شرایط متفاوت زندگی روزمره آنها میشود.
براساس نتایج آزمایشات به عمل آماده، امکان تصمیم گیری سریع در مواجهه با شرایط مختلف و میزان پاسخ درست، در بین افرادی که خواب به موقع و با کیفیت داشتند، بسیار بیشتر از افراد دارای معضل شب بیداری بوده است.

شب بیداری و تضعیف سیستم ایمنی بدن

همانطور که میدانیم سیستم ایمنی بدن، وظیفه حفظ سلامتی و دفاع در برابر تمامی عوامل بیماری زا را به عهده دارد که نقش بسیار مهمی بر کاهش آسیب پذیری بدن ایفا میکند. از طرفی اگر فرد درگیر معضل شب بیداری شود و نتواند با خواب خوب، قدرت و انرژی مورد نیاز خود را به دست آورد، سیستم ایمنی و دفاعی بدن هم ضعیف شده و در نتیجه با کوچکترین عاملی، بدن به بیماری مبتلا می شود.

شب بیداری و مشکلات قلبی

از دیگر عوارض شب بیداری می توان به افزایش میزان فشار خون افراد اشاره کرد. تحقیقات نشان میدهد که افرادی که 8 ساعت را به طور منظم می خوابند، در مقایسه با افرادی که کمتر از این زمان در خواب هستند، ضربان قلب منظم تر و نرمال تری دارند. خواب نامنظم و شب بیداری های طولانی، ضربان قلب را بالا برده و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را به شدت افزایش میدهد.

شب بیداری و تکرر ادرار

زمانی که فرد به خواب میرود سیستم بدن برای تولید ادرار، با روند کندتری به فعالیت می پردازد؛ که در نتیجه آن معمولا افراد، نیاز به رفتن به سرویس بهداشتی ندارند. زمانی که فرد شب بیداری دارد، سیستم تولید ادرار به فرایند عادی خود ادامه میدهد و در نتیجه فرد را به پر ادراری یا تکرر ادرار شبانه گرفتار میکند.
شب ادراری هم میتواند نتیجه همین موضوع باشد، چرا که بدن این افراد، حتی در زمانی که به خواب رفته اند هم به حالت طبیعی، به فرایند تولید ادرار می پردازد.

 

از دیگر عوارض شب بیداری که اگر بطور مستمر اتفاق بیفتد، مقاومت بدن در برابر تولید انسولین و در نتیجه ابتلا به دیابت نوع دو می توان اشاره کرد. هرگز نمی توان امیدوار بود به صرف رعایت رژیم غذایی سالم و مناسب، از ابتلا به دیابت جلوگیری کرد؛ چرا که تغذیه مناسب در کنار و به همراه خواب مناسب و باکیفیت، به ثمر خواهد نشست.

 

 

شب بیداری و اختلال سیستم گوارش

بیماری التهاب روده که در بین افراد بسیار شایع است، با اختلالات خواب و شب بیداری رابطه مستقیمی دارد. هرچه این اختلالات بیشتر شود، شدت بیماری سندروم التهاب روده هم بیشتر شده و تداوم اختلالات خواب، سبب حاد شدن این بیماری خواهد شد. خواب منظم و عمیق، معده را آرام کرده و به سیستم گوارشی بدن استراحت میدهد.

شب بیداری و عدم تمرکز

بسیاری از فعالیت های روزمره که به آنها می پردازیم، نیازمند تمرکز هستند؛ فعالیت هایی از قبیل: رانندگی، درس خواندن، محاسبات روزانه و حتی آشپزی کردن. شب بیداری و خواب نامطلوب شبانه، تاثیر مستقیم و شدیدی بر تمرکز افراد، در فعالیت های روزمره میگذارد و منجر به گیجی و حواس پرتی شخص شده و کیفیت فعالیت های او را تحت تاثیر قرار میدهد.

شب بیداری و بداخلاقی

هرچند که نتیجه تحقیقات، اثبات این ادعاست ولی همه افراد در جریان هستند که این موضوع، امری بدیع و عادی است که وقتی انسان بطور منظم و به اندازه کافی نمی خوابد، رفتاری تند و پرخاشگرانه دارد.
بسیار برای خودمان پیش آمده در زمان هایی که خواب با کیفیت نداشته ایم و با بدخلقی از خواب بیدار شده ایم؛ در ارتباط با اطرافیان، بسیار بی حوصله برخورد کرده ایم و حتی برای کوچکترین موضوعی ناخواسته، به پرخاشگری متوسل شده و رفتاری دور از انتظار از خود نشان داده ایم.

 

شب بیداری و مشکلات حافظه

بسیاری از اطلاعات و خاطرات روزانه، در طول شب و در حین خواب پردازش، دسته بندی و ذخیره میشوند. طبیعی است که شب بیداری و اختلالات خواب در افراد، سبب آسیب به ساختار حافظه بلند مدت شود.
تحقیقات نشان می دهد افرادی که خواب خوبی دارند، از عملکرد حافظه ای بهتری نیز برخوردارند و کمتر به مشکل فراموشی دچار می شوند. از طرفی بد خوابی، کم خوابی و شب بیداری، سرعت ابتلا به آلزایمر را افزایش میدهد.

شب بیداری و اختلالات تکلمی

شب بیداری به طرز عجیبی روی نحوه حرف زدن افراد تاثیرگذار است، بطوریکه در آزمایشات ثابت شده افرادی که برای مدت طولانی بیدار بوده اند، برای حرف زدن از جملات و واژگان کلیشه ای به صورت مداوم و با دفعات تکرار بالا استفاده کرده اند. همچنین این افراد به دلیل اینکه نمی توانند ذهن خود را متمرکز کنند، از بیان درست و دقیق چیزی که در ذهن دارند، عاجز می مانند و حتی گاهی پیش میاید که جملات را با صدایی آرام و کوتاه و به صورت نامفهوم و جویده شده بیان میکنند.

شب بیداری و مرگ زودرس

ریشه بسیاری از بیماری هایی که امروزه افراد با آن دست به گریبان هستند، شب بیداری، کم خوابی و کیفیت پایین خواب است. اگر فرد در ساعات مناسب خواب، به میزان مورد نیاز بدن نخوابد و خواب با کیفیت نداشته باشد، با خطر مرگ در سنین پایین مواجه میشود. از طرفی خواب خوب، به داشتن عمر طولانی تر و با کیفیت تر کمک میکند.

سخن آخر

حال که با عوارض بیشمار و خطرناک شب بیداری آشنا شدید، بهتر است که از همین لحظه به اصلاح سبک زندگی خود پرداخته و شیوه درست خواب و بیداری را در پیش بگیرید؛ تا هرچه زودتر از اثرات جبران ناپذیری که ممکن است با آن دست به گریبان شوید، جلوگیری کنید و در نهایت از زندگی سالم و با کیفیت و به دور از هرگونه بیماری احتمالی لذت ببرید.

چند راهکار ساده برای درمان خواب سبک

به دلیل اهمیت فراوان خواب خوب و تاثیری که بر سلامتی جسم، روح و روان افراد دارد، تصمیم داریم در این مقاله به توضیحاتی در مورد درمان خواب سبک بپردازیم.
معمولا در برخورد با افراد مختلف، جملاتی از این قبیل از آن‌ ها می‌ شنویم که: من راحت می خوابم، من دیشب اصلا نخوابیدم، خوابیدم ولی همش بیدار شدم، من خواب راحتی ندارم، من انگار اصلا نمی‌خوابم و خوابم خیلی سبکه و با هر سر و صدایی بیدار میشم؛ بنابراین در مورد خواب می‌توان گفت که برخی افراد خواب عمیقی دارند و به خوبی استراحت می کنند، ولی برخی دیگر دارای خواب سبک هستند و با آهسته ترین حرکت و یا صدایی در محیط اطراف، از خواب بیدار می شوند؛ که خواب عمیق و راحت برای این دسته از افراد بسیار سخت و شاید دور از انتظار آنهاست.

 

همه چیز درباره درمان خواب سبک

افراد دارای خواب سبک، باید هر چه سریع تر به دنبال درمان مشکل خود باشند تا بتوانند به خواب و استراحت کافی پرداخته و به کمک آن خستگی جسمی و روحی خود را کاهش داده و از بین ببرند.
این افراد نسبت به دیگر افراد در طول خواب، بیشتر تکان می خورند و گاهی حتی حرف زدن و صحبت کردن را تجربه می کنند و حتی شاید جواب سوال های اطرافیان خود را هم بدهند.
جالب است بدانید که آن ها در این مرحله از خواب، رویا می بینید و زمانی که از خواب  بیدار می شوند در می یابند که آنچه در خواب سبک دیده اند، هیچ داستان پیوسته و منسجمی ندارد و تنها بخشی یا برشی از احساسات و افکار روزانه آن ها به صورت درهم و برهم  بوده که به سراغشان آمده است.
پژوهش های مختلف نشان داده اند که چرا برخی افراد خواب سبک دارند و برخی دیگر به هیچ عنوان دچار این معضل نیستند. باید گفت که پژوهشگران علت های مختلفی  را در این امر دخیل می‌ دانند  و بیان می دارند که سبک زندگی، شیوه ی نگرش و گذران فعالیت های روزمره، بر کیفیت و اختلال خواب نیز موثر است و همچنین بیان می دارند که اختلال در عملکرد و فعالیت مغز در طول روز، تاثیر مستقیم بر روند خواب و سبک یا سنگین بودن آن دارد.

 

اهمیت درمان خواب سبک

آیا شما نیز تجربه بیدار شدن های پی در پی در طول خواب شبانه را داشته اید و یا برای شما اتفاق افتاده که به خاطر سر و صدا  و یا نور زیاد از خواب بیدار شوید و دیگر نتوانید به راحتی بخوابید؟ این رخداد  هرچند وقت يک بار روی می دهد و یا دفعات زیادی با آن مواجه می شوید؟
اگر شما جز آن دسته از افرادی هستيد که حتي اگر اهالی خانه در اتاقی دیگر صحبت می کنند باعث بیدار شدن شما از خواب می شود، باید بدانید که دچار معضل خواب سبک هستید و اين موضوع اصلا خوشايند نخواهد بود؛ و حتی زمان هایی که از خواب بیدار می شوید و متوجه می شوید که دیگر افراد خانواده شما در کمال آرامش خوابیده اند، بیشتر ناراحت و عصبانی می شوید. به هر حال داشتن خواب راحت و رسیدن به آرامش، نیاز هر فردی محسوب می شود و شما نیز باید علت اختلال خواب خود را دریافته و برای درمان خواب سبک خود اقدام نمایید.

 

 

راهکارهایی برای درمان خواب سبک

موضوع مشخصی که در این زمینه وجود دارد و شما باید بدان توجه کنید این است که، در نظر داشته باشید مغز شما اثر پذیری زیادی از محیط اطراف و افکار و احساسات شما دارد؛ که عاملی برای اختلال در خواب به شمار می رود و تنها به وسيله خواب شبانه است که می تواند انرژي هدر رفته ی خود را بازیابد. مغز انسان در حین خواب و در شرایط عادی و سلامت نیز فعال است و محرک ‌هاي بيروني را دريافت و پردازش مي‌کند و بدان واکنش نشان می دهد. این امر یعنی  فعال و هوشیار بودن مغز در حین خواب، به دلیل حفظ امنيت انسان در مواجهه با خطرات محيطي تعبیه شده است و يک ضرورت محسوب مي ‌شود.
توصیه می شود برای درمان خواب سبک، حتما فعالیت هایی انجام دهید تا قدرت پردازش مغز خود را بهبود دهید و با انجام تمریناتی چون مدیتیشن و یوگا و پیاده روی کردن در فضاهای سبز و خوش آب و هوا به آرامش خود بیفزایید و استرس و دغدغه های روزانه را کاهش دهید.
از یک رژیم غذایی سالم و مغذی پیروی کنید و مصرف شیرینی را تا حد امکان کاهش دهید و قبل از خواب از خوردن خوراکی های کافئین دار بپرهیزید. سعی کنید ساعات قبل از خواب را کتاب بخوانید و یا به یک موسیقی آرام بخش گوش دهید و ذهن و ضمیر خود را برای یک خواب راحت و عمیق آماده سازید.
اگر  قبل از خواب افکار مزاحم به سراغ شما آمده و باعث ایجاد تنش و استرس در شما شدند، به آرامی آن تفکرات را از خود دور کرده و خود را از نشخوار فکری رها سازید، یک خاطره خوب و یک منظره زیبا را تجسم کنید تا مغز شما به حالت ریلکس و آرامش رسیده و برای یک خواب راحت آماده شود.

 

درمان خواب سبک و ارتقای سلامت بدن

این موضوع بر کسی پوشیده نیست که داشتن خواب راحت به انسان آرامش می بخشد و منجر به افزایش سلامتی وی می گردد. افرادی که دارای خواب سبک هستند متاسفانه نمی توانند به راحتی از طریق استراحت و خواب عمیق، به سلامتی و آرامش دست یابند. در خصوص این موضوع باید گفت که بدن انسان شباهت زیادی به باتری دارد و با انجام فعالیت های گوناگون خسته و ضعیف می شود و بایستی در حین خواب دوباره شارژ شده و توانایی لازم را بدست آورد و برای دستیابی بدان باید به درمان خواب سبک پرداخت تا بدین شیوه بتوان به یک خواب راحت رسید.
افرادی که دارای خواب سبک هستند معمولا به دلیل بد خوابی و یا بی خوابی خود، درگیر مشکلات زیادی از قبیل عملکرد ضعیف حافظه، کاهش تمرکز و دقت، کاهش هوشیاری، خستگی و تنبلی، استرس و اضطراب و بسیاری موارد دیگر هستند. خواب سبک باعث ایجاد چاقی موضعی، بیماری قند و بیماری عصبی می شود و به دلیل کاهش تمرکز، بروز خطا و اشتباه را در انسان افزایش می دهد.
هر فردی تقریبا یک سوم از فرایند زندگی خود را در خواب به سر می برد و می توان گفت که کیفیت خواب، اهمیت زیادی داشته و نقش موثری بر سلامت انسان ایفا می کند.
درمان خواب سبک باعث می شود که یک خواب عمیق و راحت را تجربه نمایید و بدین شیوه عملکرد مغز نیز بهبود می یابد. از آنجایی که تمام فعالیت ها و عملکردهای بدن انسان نشات گرفته از فعالیت ذهن و مغز است و تاثیر به سزایی در روند یادگیری و خلاقیت و انجام امور مختلف دارد، بنابراین باید گفت که درمان خواب سبک و برخورداری از یک خواب عمیق شبانه و تداوم آن، یکی از بهترین شیوه های تقویت نیروی مغز و ذهن و افزایش بهره وری و کارایی در انسان است.

 

نتیجه گیری

در نهایت باید اشاره کنیم که خواب عمیق و با کیفیت، فواید بسیار زیادی دارد و برخورداری از یک الگوی  خواب مناسب و منظم، بسیار مهم است و  تاثیر زیادی بر سلامت عمومی هر فردی دارد. یک خواب عمیق به شما کمک می کند تا پس از برخاستن از رختخواب احساس شادی و نشاط داشته و  با میزان انرژی بیشتری به سمت کار و فعالیت های روزانه ی خود پیش روید.

 

انواع دمنوش برای قبل از خواب

از آنجایی که این روزها، افراد زیادی با مشکل بی خوابی مواجه هستند و از طرفی به دلیل همه گیر شدن درمان های سنتی و افزایش علاقمندان به این حوزه درمانی، به معرفی تعدادی دمنوش قبل خواب می پردازیم که خاصیت آرامش بخشی و همچنین خواب آوری آنها بر دیگر خواص و فواید آن غلبه می کند و شما را به سمت خوابی عمیق و آرام می کشاند.

 

11 نوع از بهترین دمنوش های قبل خواب

طبیعتا مهم است که بدانیم هر دمنوش گیاهی چه خواص و اثراتی دارد تا بتوانیم در این مواقع برای انتخاب دمنوش قبل خواب به گزینه مطلوب دست پیدا کنیم. در ادامه به توضیحات مختصری درباره دمنوش های گیاهی که کمک میکنند تا افراد، خواب آرام تر و با کیفیت تری داشته باشند می پردازیم.

 

 

دمنوش گیاهی گل گاوزبان

گل گاوزبان گیاهی به رنگ بنفش و آبی بوده که خاصیت دارویی هم دارد. به عنوان یکی از مشهورترین گزینه ها برای  دمنوش قبل خواب مورد استفاده و استقبال  قرار گرفته است.
علاوه بر خواص خواب آوری به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ها به گردش خون بهتر، کاهش قند خون، کاهش بیماری های قلبی عروقی و همچنین کاهش دردهای ناشی از قاعدگی بانوان کمک میکند. این گیاه سرشار از اسیدهای چرب اصلی نیز می باشد.
از طرفی دمنوش گل گاو زبان به این جهت که می تواند فشار خون را بالا ببرد، برای افراد مبتلا به فشار خون بالا، باید با احتیاط زیادی مصرف شود.
بهتر است از نبات و لیمو عمانی به همراه دمنوش گل گاو زبان، به عنوان دمنوش قبل خواب استفاده نمایید.

 

دمنوش گیاهی اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس و یا همان لاوندر، غنچه های کوچک و بنفش رنگی است که علاوه بر اینکه از جهت داشتن رایحه خوش و آرامش بخش بسیار مورد توجه قرار گرفته، نوشیدن دم کرده‌ی این گیاه نیز به جهت داشتن خواص بیشماری که منجر به کاهش دادن اضطراب میشود، به خواب متعادل تر و با کیفیت تر افراد کمک می کند؛ و همچنین در کاهش خستگی افراد موثر است. پس حتما آن را به عنوان دمنوش قبل خواب امتحان کنید.

 

دمنوش گیاهی بابونه

گیاه بابونه به جهت داشتن آنتی اکسیدانی به نام آپی ژنین، بر روی برخی از گیرنده های مغز تاثیر گذاشته؛ سبب کاهش اضطراب و در نتیجه بهبود کیفیت خواب افراد می شود.
نتایج مطالعاتی که روی تعداد زیادی از سالمندان انجام شده بیان میدارد، افرادی که به صورت مداوم از بابونه به عنوان دمنوش قبل خواب استفاده کرده اند، نسبت به دیگر افراد خواب راحت تری را تجربه کرده و همچنین به کاهش تعداد دفعات بیداری این افراد نیز کمک زیادی کرده است.

دمنوش گیاهی رازیانه

گیاه رازیانه به دلیل اثرات مثبتی که بر عملکرد دستگاه گوارش دارد، گزینه مناسبی به عنوان دمنوش قبل خواب می باشد. چرا که با کاهش اشتهای شبانه فرد، معده را تسکین داده، از پرخوری جلوگیری می کند و در نهایت به آرام شدن بدن کمک می کند.

 

دمنوش گیاهی به لیمو

همانطور که میدانید دمنوش به لیمو، دارای عطر و طعمی همچون مرکبات می باشد و به کاهش اضطراب، استرس و تنش های عصبی کمک بسزایی کرده؛ و اگر آن را به عنوان دمنوش قبل خواب خود انتخاب کنید میتوانید، از هجوم افکار مزاحم شبانه که به ذهن خطور می کند، جلوگیری کرده و ذهن و بدن را آرام کنید.
معمولا این دمنوش به صورت ترکیب شده با نعناع مورد استفاده قرار میگیرد که در نتیجه، به پاکسازی مجاری تنفس کمک کرده و باعث آرامش معده هم می شود و در نهایت سبب میشود خواب آرامی را تجربه کنید.

 

دمنوش گیاهی چای سبز

دمنوش چای سبز مدت هاست که با استقبال زیادی مواجه شده و محبوب تعدادی زیادی از افراد که علاقه زیادی به دمنوش دارند، شده است.
برای دمنوش قبل خواب، چای سبز بدون کافئین گزینه بسیار مناسبی بوده چرا که به دلیل وجود تنانین در آن، در بهبود کیفیت خواب و کاهش اضطراب و استرس افراد موثر است.
لازم به ذکر است که دمنوش قبل خواب خود را حتما از نوع بدون کافئین انتخاب کنید؛ به این دلیل که چای سبز معمولی هم موجود می باشد و کاملا برعکس عمل کرده و حالت آرامش و خواب را از شما گرفته و شما را سرحال میکند.

 

دمنوش گیاهی گل بنفشه

گل بنفشه در کنار تمامی خواص و فوایدی که دارد، به بهبود وضعیت خواب و کاهش بی خوابی افراد کمک میکند. همچنین به دلیل تاثیری که روی رگ های خونی دارد، جریان خون را آسان تر کرده و می تواند به کاهش فشار خون هم کمک کند.
بهتر است که گل بنفشه را جوشانده و محلول به دست آمده را به شقیقه ها و صورت بمالید تا اثر آرامش بخشی آن را چند برابر کنید.

 

دمنوش گیاهی بهار نارنج

از سال ها قبل، افراد به خواص بی نظیر بهارنارنج پی برده بودند و از آن برای رفع استرس و مشکل بی خوابی به شکل های مختلفی چون: شربت، دمنوش و همچنین عرق بهارنارنج کمک می گرفتند.
بهار نارنج به عنوان دمنوش قبل خواب می تواند به افرادی که همزمان به بی خوابی و افسردگی مبتلا شده اند آرامش برساند.

 

دمنوش گیاهی بادرنجبویه

گیاه بادرنجبویه که در دسته بندی نعناعیان قرار می گیرد، به داشتن خواب آرام و از بین بردن بی خواب های مزمن کمک کرده و گزینه مناسبی برای دمنوش قبل خواب می باشد. همچنین این گیاه برای مصارف آروماتراپی یا همان رایحه درمانی کاربرد خیلی زیادی دارد.
بر اساس آزمایشاتی که روی موش ها انجام شده، این گیاه می تواند به افزایش سطح گابا، که یک انتقال دهنده عصبی است کمک کرده و سبب تسهیل ارتباط و ارسال پیام بین مغز با سیستم عصبی شود.

 

دمنوش گیاهی سنبل الطیب

دمنوش سنبل الطیب، آرام بخشی نسبتاً قوی بوده که در تسکین سردرد، اضطراب و بهبود خواب کمک کننده است؛ به همین دلیل می توان آن را به عنوان دمنوش قبل خواب نوشید. چرا که سبب کاهش دفعات بیداری در شب و کاهش علائم بی خوابی افراد می شود.
این دمنوش طعم و عطری به نسبت تند داشته ولی به دلیل فوایدی چون: افزایش سطح گابا در بدن، که می تواند خواصی هم ردیف با برخی داروهای قوی ضد اضطراب داشته باشد؛ بسیار مورد استقبال و استفاده قرار میگیرد. از طرفی عوارضی چون خواب آلودگی های صبحگاهی را هم به همراه ندارد.

 

دمنوش تخم کدو حلوایی

از خواص بی نظیر کدو حلوایی که بگذریم، شاید خیلی آشنا نباشید که تخم کدو حلوایی، دارای چه خواص مهم و با ارزشی است.
یکی از مهمترین این خواص، کمک به درمان بی خوابی های شبانه افراد است. برای این منظور، باید کمی تخم کدوها را کوبیده و در توری مخصوص قرار داده و آن را در آب بجوشانید. سپس آن را بفشارید تا کمی عصاره تخم کدو خارج شود؛ عصاره را با شیر و عسل ترکیب کرده و نوش جان کنید.

 

چند نکته مهم در رابطه با استفاده از دمنوش قبل خواب:

اگرچه که این نوشیدنی ها به عنوان دمنوش قبل خواب، به دلیل گیاهی، ارگانیک و طبیعی بودن، عوارض نامطلوبی به همراه ندارد؛ ولی هرگز نباید از میزان تعادل عبور کرده و زیاده روی کنید. چرا که میتواند اثرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.
 برخی از دمنوش های گیاهی می تواند باعث ایجاد تداخل با داروهای شیمیایی شود، پس اگر به مصرف دارو می پردازید، حتما برای مصرف دمنوش با پزشک معالج خود مشورت کنید.
بهتر است از دمنوش ها در حالت ولرم آن استفاده کرده و از نوشیدن دمنوش های خیلی داغ و یا خیلی سرد بپرهیزید.

نقش تغذیه قبل از خواب

متخصصین علوم تغذیه معتقدند که تغذیه قبل از خواب، قند خون بدن را تنظیم کرده و هورمون های ضروری و مورد نیاز بدن را ترشح میکند. مواد مغذی که موردنیاز بدن می باشد را تولید کرده و در نتیجه به حفظ سلامتی بدن و داشتن خواب با کیفیت تر کمک  میکند.
و حتی اگر شما مواد غذایی مناسب را برای تغذیه قبل از خواب انتخاب کنید، میتوانند در زمانی که خواب هستید هم کاهش وزن داشته باشید.

 

نقش تغذیه قبل از خواب بر خواب با کیفیت تر

همانطور که همه ما میدانیم با پایان یافتن روز و در آغازین ساعات شب، میزان ترشح هورمون هایی که وظیفه سوخت و ساز مواد غذایی درون بدن را دارند، به شدت کاهش یافته و رفته رفته قطع می شود. و در نتیجه ی آن، عمل هضم غذا رو به کندی می رود. به همین دلیل است که دانشمندان توصیه میکنند که شام در آغاز شب و تا حد ممکن سبک میل شود، تا سبب بهم ریختن کارکرد طبیعی مغز و اعصاب و همچنین بی خوابی هایی شبانه نشود.
همچنین از اواخر شب تا سحرگاه، بدن هورمون های مفیدی که مورد نیاز برای رشد، ترمیم و بازسازی سلول های آسیب دیده هستند را در خواب ترشح می کند؛ و اگر در آن زمان ها فرد بیدار باشد، از دریافت این هورمون های مفید محروم می ماند.

 

 

چه چیزهایی را به عنوان تغذیه قبل از خواب بخوریم؟

گیلاس: به دلیل داشتن ملاتونین، یا همان هورمونی که به تنظیم چرخه خواب و بیداری کمک میکند.
موز: منبع غنی از منیزیوم و پتاسیم بوده و همچنین به تنظیم  هورمون های خواب کمک می کند.
بادام: حاوی مقدار زیادی منیزیوم و کلسیم بوده که کلسیم کمک شایانی به تولید ملاتونین و تریپتوفان می نماید.
گوشت مرغ: گوشت مرغ دارای تریپتوفان بوده که اثر خواب آوری زیادی دارد.
شیر کم چرب: شیر هم به دلیل دارا بودن مقدار زیادی هورمون های خواب آور، گزینه مناسبی برای تغذیه قبل از خواب به شمار می رود؛ ولی بسیار مهم است که شیر کم چرب باشد تا به آسانی هضم شود.
کیوی: میوه کیوی علاوه بر دارا بودن مقدار زیادی ویتامین ث، آنتی اکسیدان و ویتامین ای، دارای هورمون سروتونین می باشد که می تواند به تنظیم خواب بدن کمک برساند.
اسفناج: مصرف اسفناج به دلیل غنی بودن از ویتامین های ث، ب6، منیزیوم و همچنین تریپتوفان، کمک می کند تا فرد مشکل بی خوابی نداشته باشد.
چه چیزهایی را به عنوان تغذیه قبل از خواب بخوریم

چه چیزهایی را به عنوان تغذیه قبل از خواب نخوریم؟

غذای چرب: خوردن غذای چرب به عنوان تغذیه قبل از خواب، به این دلیل که بدن نمی تواند چربی سوزی داشته باشد، دچار سوء هاضمه شده و معده را سنگین میکند، در نتیجه باعث می شود که کیفیت خواب فرد دچار اشکال شود.
بستنی و یا مواد قندی: مصرف مواد قندی قبل از خواب، باعث ایجاد انرژی در بدن شده و ریتم و چرخه خواب بدن را به هم می ریزد. بعلاوه اینکه این قندها به چربی تبدیل شده و سلامت فرد را به خطر می اندازد.
کافئین: قهوه و یا نوشیدنی های کافئین دار به این دلیل که اثری طولانی مدت بر بدن داشته و گاها این اثر تا 14 ساعت هم میتواند باقی بماند و باعث تحریک سیستم عصبی شوند؛ در نتیجه گزینه مناسبی برای تغذیه قبل از خواب نمی باشد، چرا که سبب مختل شدن خواب فرد می شوند.
الکل: برخلاف تصور عامه مردم که فکر میکنند نوشیدن الکل در شب، خواب راحت و عمیقی را به ارمغان می آورد، باید گفت که چنین نیست.
مصرف الکل مانع آن خواهد شد که خواب شما، با کیفیت و عمیق باشد و همچنین مانع تجدید قوای بدن بعد از بیداری میشود. که نتیجه ای جز خستگی و کسالت در طول روز را به همراه ندارد.
گوشت قرمز: گوشت قرمز به دلیل داشتن مقدار زیادی چربی و پروتئین، نیاز به ساعات طولانی تری برای تجزیه و هضم دارد. در نتیجه بهتر است به عنوان تغذیه قبل از خواب مورد استفاده قرار نگیرد تا بدن در زمان خواب بتواند در آرامش قرار گیرد و مجبور به فعالیت نشود.
از طرفی به دلیل وجود آهن و تریپتوفان در گوشت قرمز، که به ترشح هورمون خواب کمک می کند؛ بهتر است که این ماده غذایی را به عنوان وعده شام و با فاصله چند ساعت قبل از به خواب رفتن مصرف کرد.
سیر و غذاهای تند: مواد غذایی تند و ادویه دار به دلیل تحریکاتی که در سیستم بدن ایجاد می کند، درجه حرارت بدن را افزایش داده و همچنین می تواند منجر به بالارفتن ضربان قلب شود.
مصرف این مواد در فاصله ای نزدیک به زمان خواب، در برخی موارد منجر به درد معده و یا رفلکس اسید معده می شود.

 

ارتباط شام و تغذیه قبل از خواب بر کابوس دیدن

به طور حتم پیش آمده که وقتی برای کسی تعریف می کنیم که خواب بد دیدم یا کابوس وحشتناکی داشتم، اولین جوابی که می شنوید این است: «غذا کمتر بخور تا کابوس نبینی. یا شام سبک تر بخور تا راحت تر بخوابی». و البته که واقعیت هم چیزی جز این نیست.
فاصله زمان غذا خوردن با خواب و همچنین انتخاب مواد غذایی سنگین و حجیم برای وعده شام، و همینطور میزان غذای مصرفی فرد قبل از خواب، مطمعنا بر کیفیت خواب تاثیرگذار است.
علاوه بر همه این ها، افرادی که دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن را ترجیح می دهند، نه تنها زمان مناسبی که بدن در خواب شبانه، به ترمیم و بازسازی و سم زدایی خود می پردازد را از دست میدهند؛ بلکه دیر بیدار شدن در روز رهاوردی جز کسلی و بیحالی ندارد و فرد زمان مفید خود را برای پرداختن به فعالیت های روزمره را هم از دست میدهد. ترجیحا بهتر است که فرد در ساعت حدود 11 شب به رختخواب رفته و در حدود 5 صبح از خواب برخیزد.
نقش تغذیه قبل از خواب بر کابوس دیدن

 

و در انتها چند توصیه مهم

از خوردن مواد غذایی آبدار که ادرارآور هستند مانند هندوانه، به عنوان تغذیه قبل از خواب استفاده نکنید؛ چرا که مجبور می شوید چند بار در طول شب بیدار شوید.
بطور کلی در طول روز از تعداد وعده های غذایی بیشتر ولی با حجم کم، و با فاصله زمانی نزدیک استفاده کنید تا در طول شب احساس گرسنگی و یا سیری بیش از حد نداشته باشید . بتوانید خواب عمیق و با آرامشی را تجربه کنید.
در نهایت از تاثیر دمنوش و نوشیدنی های آرامش بخش قبل از خواب غافل نشوید.

 

درمان و مدیریت استرس

درمان استرس

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد در روند زندگی خود با آن مواجه هستند و گاهی اوقات ریتم عادی زندگی آن ‌ها را دچار اختلال می‌کند، استرس می‌ باشد و عوامل زیادی ممکن است باعث ایجاد و بروز استرس شوند.
زمانی که فردی دچار استرس می شود، واکنش هایی در مغز وی روی می دهد و به دنبال آن بدن وی هورمون ‌هایی را ترشح می‌کند که باعث افزایش تپش قلب، افزایش سرعت تنفس، مصرف انرژی زیاد و .. می شود و اگر میزان استرس زیاد و طولانی باشد همراه با سردرد، ناراحتی معده و مشکل در خوابیدن خواهد شد و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می نماید.
آن دسته از افرادی که دچار استرس هستند باید هر چه سریع تر برای درمان استرس اقدام نمایند. زیرا در طولانی مدت منجر به بروز بیماری های جسمی و روحی زیادی شده و سلامت روان و زندگی فرد را مختل می‌ نماید.
اگر دچار استرس هستید و به دنبال راه و روش هایی برای درمان استرس خود می گردید، توصیه می کنیم که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با راهکار های درمان استرس آشنا شوید و آن را به کار بندید تا برای همیشه از استرس در امان باشید و یا در صورت مواجه شدن با آن، بتوانید استرس خود را مدیریت کنید.

 

 

روش های درمان استرس

پیش از این در مورد استرس و مشکلات آن برای فرد در طولانی مدت اشاره شد، اکنون می خواهیم روش هایی را برای مهار و کنترل آن بیان کنیم. روش های بیان شده بسیار ساده هستند و به کمک آن ها، فرد می‌ تواند به سرعت به درمان استرس خود پرداخته و با کمی تمرین و حوصله حتی در شرایط مواجهه با محیط استرس زا، به کنترل و مدیریت آن بپردازد.
در ابتدا با بروز استرس سعی کنید به مدت چند دقیقه، عمل تنفس عمیق را همراه با تمرکز بر تنفس خود، انجام دهید و ذهن خود را از عامل استرس دور کنید.
در طول روز به پیاده روی و قدم زدن در محیط های آرام و یا فضای سبز بپردازید.
به انجام کارهایی که شما را سرگرم می کنند و حواستان را از موضوع پرت می کنند بپردازید؛ مانند: نظافت منزل، آشپزی، تماشای فیلم و سریال و یا مطالعه.
با یک دوست صمیمی و نزدیک خود تماس برقرار کنید و یا یک قرار ملاقات حضوری را ترتیب دهید.
به موسیقی مورد علاقه ی خود و ترجیحا به یک موسیقی بی‏کلام گوش دهید.
همواره تفکر مثبت داشته باشید و با تصور شرایط و موقعیت های عالی به خود آرامش دهید.
با خانواده و فرزندان خود بیشتر وقت بگذرانید و آنان را در آغوش بکشید.
به شرایط و موقعیت های استرس زا و علائم آن توجه نشان ندهید و از آن فاصله بگیرید.
به انجام تمریناتی برای ریلکس کردن و مدیتیشن بپردازید.
همواره  و در تمام شرایط به خدا توکل داشته و امیدوار باشید.

 

استرس عارضه ای است که در مواجهه با شرایط پرفشار و سخت روی می دهد و حتی گاهی آنقدر با فرد عجین می شود که در مواجهه با شرایط عادی و ساده نیز بروز می یابد. در ادامه نکات مهمی برای درمان استرس و مدیریت آن بیان کرده ایم که به شما کمک می کند تا از شر استرس رها شوید و راحت تر با مسائل مختلف برخورد کنید.

نکاتی برای درمان استرس و مدیریت آن

درمان استرس با دوری از افکار منفی: استرس باعث می شود که همیشه تفکرات منفی داشته باشید و حتی آن ها را پرورش دهید و در انتظار نتیجه بدی باشید؛ و همواره نگران هستید که اگر این اتفاق رخ دهد چه کاری باید انجام دهید. تحمل چنین شرایطی بسیار سخت و طاقت فرسا بوده و شما را دچار تنش می کند. برای درمان استرس باید تلاش کنید و تفکرات منفی را از خود دور نموده و مثبت اندیش باشید و بر روی امور واقعی تمرکز کنید.
درمان استرس با دوش آب گرم:  اگر شما روز پر استرسی را تجربه کرده باشید، هیچ چیزی بهتر از حمام کردن و یا رفتن به استخر و سونا  نخواهد بود، زیرا به شما آرامش می بخشد. گرم کردن بدن باعث می شود که گرفتگی عضلاتی که بر اثر استرس ایجاد شده اند، رفع شوند و سیستم عصبی شما را در حالت تعادل قرار داده و منجر به دفع استرس خواهد شد.
درمان استرس با اسانس های آرامش بخش: برخی اسانس ها از عصاره هایی تشکیل شده اند که بر روی سیستم مغز اثر مثبت گذاشته و منجر به دفع استرس می شود. شما برای درمان استرس خود می توانید از اسانس بابونه و اسطوخودوس استفاده کنید. مطالعات مختلفی در این زمینه انجام شده و همگی صحت گفته ی بالا را تایید می کنند و سفارش می شود که برای کاهش استرس خود، عمل ماساژ درمانی با روغن و اسانس های آرام بخش را انجام دهید.
درمان استرس با مدیریت انرژی:  هر لحظه و دقیقه از زندگی شخصی و کاری شما ممکن است با استرس همراه باشد و انرژي زیادی را از شما بگیرد، مواردی چون فشار و تنش کاری، قرار داشتن در محیط های منفی، بدگویی و برخورد با افراد منفی باف و… میزان زیادی از انرژی شما را هدر می دهد و منجر به بروز استرس می شود، برای درمان استرس و دوری گزیدن از آن، سعی کنید که در محیط های مثبت و سازنده قرار گیرید و با افرادی ارتباط برقرار کنید که روحیه ی مثبتی دارند و انرژي شما را افزایش می دهند. بدین صورت می توانید انرژی خود را بهتر مدیریت کنید.
درمان استرس با خنده درمانی: همیشه این جمله را شنیده اید که خنده بر هر درد بی درمان دواست، بله درست است خنده حتی برای استرس نیز، بهترین دوا است. خندیدن باعث افزایش آزاد سازی اندورفین در بدن انسان می شود.

 

 

شما می توانید برای درمان استرس، در اوقات فراغت با دوستان و همکاران خود برنامه دورهمی بگذارید و  با هم بخندید، یا در کارگاه های خنده درمانی شرکت کنید، زیرا با خندیدن می توانید به سرعت، میزان زیادی از انرژی منفی را از خود دور کنید و بدین شیوه از بروز استرس جلوگیری کرده و به سلامت خود کمک بسزایی خواهید کرد.

 

مراحل خواب در انسان

خواب چیست؟

شاید پاسخ به این سوال ساده، کمی دشوار و پیچیده باشد، ولی در لغت نامه دهخدا آن را اینگونه تعریف میکنند:
«حالت آسایش و راحتی که بواسطه از کار باز آمدن حواس ظاهره، و فقدان حس در انسان و سایر حیوانات بروز می کند.» و آن را مترادف کلماتی چون: چرت، خفتن، رویا، قیلوله، نوم، غفلت و متضاد بیداری و هشیاری در نظر میگیرند.

 

خوابیدن

 

خواب نیمروزی و فواید آن

خواب نیمروزی یا همان قیلوله که به گفته پزشکان بهتر است مدت زمان آن در حدود 20 الی 60 دقیقه باشد، تا فرد به مرحله خواب عمیق وارد نشود.
چرت نیمروزی سبب تجدید قوای بدن شده و منجر به تقویت حافظه و  سلامت ذهن و روان می شود. و همانطور که نتایج تحقیقات دانشگاه هاروارد بیان می کند؛ خواب نیمروزی 45 دقیقه ای، سبب افزایش توان یادگیری و به خاطر سپردن می شود.
همچنین به کاهش خطرهایی چون: دیابت، حمله قلبی و سکته، افزایش وزن کمک کرده و همچنین فشارهای روحی را از بین می برد.

 

میزان نیاز افراد به خواب در شب

طبیعی است که میزان نیاز افراد به خوابیدن شبانه، در رده های سنی متفاوت و در افراد با شرایط و ویژگی های مختلف، تفاوت داشته باشد؛ ولی بنابر اعلام سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها، افراد بین 13 تا 18 سال نیاز دارند تا در حدود 8 تا 10 ساعت در شب بخوابند. این زمان برای جوانان و بزرگسالانی که در رده سنی 18 تا 60 سال به سر می برند، حداقل 7 ساعت می باشد. و همچنین افراد مسن تر بالای 65 سال، نیازمند به 7 الی 8 ساعت خواب در شب هستند. این میزان برای نوزادان در حدود 16 ساعت در نظر گرفته شده است.

 

مراحل سیکل خواب

در این بخش به توضیح مختصری درباره مراحل مختلف سیکل خواب خواهیم پرداخت:
مرحله اول چرخه: که در لحظات و دقایق اولیه به خواب رفتن، مغز انسان تولید امواج آلفا و تتا را آغاز کرده و سرعت حرکت چشم ها کند می شود. این مرحله از خواب نهایت 7 دقیقه طول می کشد و بدن به سرعت وارد مرحله بعدی خواب می شود. در مرحله اول خواب بسیار سبک بوده و کوچک ترین عاملی، سبب بیداری فرد می شود.
مرحله دوم چرخه: در مرحله دوم هم خواب همچنان سبک بوده و تولید امواج در مغز، به صورت ناگهانی افزایش پیدا کرده و بعد از آن دوباره این امواج مغز، آرام می گیرند. زمانی که شخصی فقط قصد چرت زدن دارد، نه خواب کامل؛ بهتر است که پس از گذراندن مرحله دوم از خواب برخیزد.
مرحله سوم و چهارم : در این مرحله تولید امواج دلتا در مغز آغاز شده و خوابی عمیق را بوجود میاورد، که باعث می شود بدن فرد واکنش کمتری نسبت به محرک های بیرونی نشان داده و حرکت عضلات و چشم ها از بین میرود.
سپس امواج دلتای بیشتری توسط مغز تولید شده و خوابی عمیق تر را به ارمغان می آورد؛ در نتیجه به تجدید قوای بدن، ترمیم بافت ها و عضلات، فعال شدن سیستم ایمنی و تولید انرژی مورد نیاز برای روز بعد یاری می رساند.
مرحلهREM: معمولا بعد از گذشت زمانی نزدیک به یک ساعت و نیم بعد از به خواب رفتن فرد، مرحله خواب REM آغاز می شود. در این مرحله مغز فعال شده، چشم ها در جهت های مختلف حرکت می کنند، فشار خون و ضربان قلب بالا رفته و تنفس سریع می شود و اکثر خواب دیدن ها در این مرحله انجام می شود.
همچنین تمامی اطلاعاتی که طول روز در ذهن جمع آوری شده، در این مرحله از خواب پردازش شده و برای ذخیره به حافظه بلند مدت منتقل می گردد. هر فرد بالغ ممکن است در طول یک شب 5 الی 6 بار چرخه خواب REM را بگذراند.

مراحل سیکل خواب

 

بهترین زمان برای خواب

به گفته پزشکان بین ساعت های 11 شب الی 4 صبح در خواب، هورمون هایی که برای سلامتی انسان ضروری و مفید است ترشح می شود. در نتیجه افراد شب زنده داری که دیر به خواب می روند از ترشح این هورمون ها در بدنشان محروم می مانند.
در این مدت هر یک ساعت یک هورمون خاص ترشح شده و با کمک آنتی اکسیدان ها، عملیات از بین بردن مواد سمی و غیر مفید بدن آغاز می شود. به همین دلیل هنگام انجام این عملیات اگر بدن در حال استراحت و آرامش نباشد ممکن است نتیجه ای معکوس به وجود آورد.
بهتر است که این زمان را در خوابی عمیق باشید تا دفع مواد سمی از کبد به خوبی انجام شده و پس از آن، عمل سم زدایی در کیسه صفرا ادامه پیدا کرده؛ پس از آن مواد مضر درون ریه از بین رفته، و در نهایت در انتهای این زمان، پاکسازی روده بزرگ انجام می شود که می تواند منجر به عمل دفع شود.

 

بی خوابی

بی خوابی یا کم خوابی یک اختلال شایع است که باعث می شود فرد برای خوابیدن با مشکل مواجه شود، مدام در طول شب بیدار شده و توانایی دوباره به خواب رفتن نداشته باشد. صبح خیلی زود بیدار شود و خوابی که داشته کمکی به تجدید قوای او نکند.

بی خوابی

علل کم خوابی

مهمترین علل به وجود آمدن اختلال در خواب شبانه: استرس و نگرانی های روزمره، شام خوردن دیر وقت و همچنین غذای سنگین خوردن، عوارض مصرف برخی از داروها، مصرف نوشیدنی های کافئین دار در ساعات پایانی روز،‌ تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی بانوان و … می باشند.

 

عوارض کم خوابی

عوارض و خطرات کم خوابی شبانه به اختصار عبارتند از: سردرد، افزایش وزن، کاهش یادگیری، افزایش دوبینی و اختلالات بینایی، عدم تمرکز، پرخاشگری، توهم، افزایش فشار خون، خطر ابتلا به آلزایمر، کاهش سرعت عمل، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، خطر ابتلا به دیابت و همچنین اضطراب و افسردگی.

 

راهکارهایی برای داشتن خواب راحت تر

دمای اتاق را تقریبا خنک، نور اتاق را تاریک و صداهای محیط را حذف کنید.
از مصرف نوشیدنی های کافئین دار بعد از ساعت 6 عصر به شدت خودداری کنید.
در زمان خواب و حتی در اتاق خواب، استفاده از موبایل و تلویزیون و سایر لوازم الکترونیکی را ممنوع کنید.
نیم ساعت قبل از خواب، دمنوش های آرامش بخش بنوشید.
سعی کنید حداقل یک صفحه کتاب یا مجله مطالعه کنید.
قبل از خواب، از خوردن غذاهای سنگین و حجیم خودداری کنید.
و همواره تلاش کنید از یک الگوی منظم برای خواب و بیداری پیروی کنید تا خواب با کیفیت تری را تجربه کنید.

بهترین جنس حوله

در این مقاله می‌خواهیم به شما بیاموزیم که چگونه یک حوله جنس  خوب را بشناسیم، بررسی کنیم و در آخر بخریم. مشاوران کالاچیو به شما می‌آموزند که خرید حوله فقط با لمس کردن آن، ممکن نیست و فاکتورهای دیگری هم هست که به شما در فهمیدن این موضوع کمک می‌کند.

اولین کاری که هر خریدار در زمان ورود به مغازه برای خرید حوله انجام می‌دهد، لمس کردن آن است. این موضوع تا حدودی به فهمیدن خوب بودن جنس حوله کمک می‌کند اما کافی نیست. چون اولین حس خوبی که یک حوله به ما می‌دهد،‌ نرمی حوله است که اگر این نرمی همیشگی باشد بسیار خوب است. اما بسیاری از تولیدکنندگان حوله، نه فقط در ایران، در کل جهان، از نرم کننده‌های شیمیایی برای نرم کردن حوله استفاده می‌کنند و این ماده را در مراحل آخر تولید به آن اضافه ‌می‌کنند تا نرمی نسبی به حوله اضافه کنند و این خاصیت نرمی با اولین شستوشو از بین می‌رود. و شما با حوله خشن‌تر و زمخت‌تری روبه‌رو می‌شوید.

برای اطمینان بیش‌تر، از حوله‌هایی استفاده کنید که برچسب ۱۰۰ درصد کتان را داشته باشند. چون حوله‌های ۱۰۰ درصد کتان ۲۵ برابر وزن خود، مایعات در خود جذب می‌کنند. اگر حوله شما ۱۰۰ درصد کتان شانه شده باشد که بسیار بهتر است. به این دلیل که در نخ کتان شانه شده، نخ‌های کوتاه وجود ندارد و از پرز دادن حوله جلوگیری می‌کند و پرز ندادن حوله یکی از فاکتور‌های اساسی برای خرید حوله است.
حوله‌های برند آتنا هم بسیار نرم هستند هم  ۱۰۰ درصد کتان شانه شده هستند. شما می‌توانید با کلیک بر روی دکمه مشاهده حوله آتنا که زیر عکس است، اطلاعات بیش‌تری از این حوله کسب کنید و رنگ‌های دیگر این حوله‌ هم می‌توانید با کلیک بر روی اینجا ببینید.

تراکم حوله، یکی دیگر از المان‌هایی هست که حوله جنس خوب باید داشته باشد. حالا چطور باید بفهمیم که تراکم حوله قابل قبول است؟ اگر بخوایم به صورت علمی دراین‌باره صحبت کنیم. حوله‌ی خوب باید بالاتر از ۷۰۰ گرم بر سانتی‌متر مکعب (گ‌س‌م) باشد که یک واحد اندازه‌گیری تراکم حوله است. اما متاسفانه در مغازه دستگاه‌های لازم برای سنجش گرم بر سانتی‌متر مکعب حوله را نداریم. پس می‌توانیم از یک راه حدودی استفاده کنیم. با دو دست سعی می‌کنیم که یک نقطه از حوله را باز کنیم. اگر تار و پود حوله نمایان شد که این عدد زیر ۷۰۰ است. اما اگر معلوم نشد این عدد بالاتر یا حدود ۷۰۰ است.

سعی کنید حوله‌ای خریداری کنید که لبه‌هاش نوار دوزی شده باشد. به این دلیل که، نواردوزی لبه حوله، از گسیستگی تار و پود لبه‌های حوله جلوگیری می‌کند و عمر حوله را زیاد می‌کند.

در ادامه می‌خواهیم به مراقبت‌های بعد از خرید حوله بپردازیم. حتما برچسب پشت حوله را قبل از شستوشو بخوانید و ببینید امکان شستوشوی حوله با رنگ‌های نامهسان وجود دارد یا ففط شستوشو با رنگ‌های مشابه توصیه شده است. از مواد شوینده آنزیم‌دار حتی برای حوله‌های سفید استفاده نکنید به این دلیل که، شاید حوله شما از نظر ظاهری تمیز شود ولی مواد شوینده آنزیم‌دار و سفید کننده عمر حوله را کاهش می‌دهند. و جذب آب حوله را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.
هرگز از نرم‌کننده‌ها استفاده نکنید. این نرم‌کننده‌ها فقط در لمس اول به شما حس خوبی می‌دهند ولی به مرور زمان الیاف حوله از هم گسیسته می‌شوند.
سعی کنید قبل از اینکه حوله را در خشک کن بزارید، حتما یکبار حوله را بتکانید تا الیاف داخل هم گره نخورند.

حرف آخر…

سعی کنید به محظ‌این‌که حوله را خریداری کردید، حوله را در یک تشت آب سرد و به تنهایی در ماشین لباسشویی انداخته و آب کشیده تا پرزهای اولیه حوله ریخته و در اولین تجربه استفاده پرز ندهد.

12